Gönderen Konu: Dilbilgisi Hakkında  (Okunma sayısı 50031 defa)

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
Dilbilgisi Hakkında
« : 30 Mayıs 2006, 20:30 »
"Mesajlardaki Düzeltmeler Hakkında" başlığı altında yapılmış olan açıklamaya ve dilbilgisine özen gösterilmesi gerekliliğine gönülden katılıyorum.

Alıntı
Bazen dostlarım soruyor ; "İlk günden, fabrikadaki çoğaltıma kadar, bu kadar titizliğe gerek var mı ?"
Müziğim, çok özel anlamlar içeren ve çok özel insanların dinlediği, sanat eseridir.
diyor İlhan İrem, Tempo Dergisi / 25 Mayıs 2006, Berrin Karakaş ropörtajında.

Madem ki kendisi bu kadar titizce üretimlerini biz "Özel insanlar"a sunuyor, bu durumda bizler de kendi üretimlerimiz olan bu forumdaki yazılarımızda titiz davranmalıyız.

www.yasamdersleri.com forumlarında görmüş olduğum ve ilk mesajımda yakalandığım, bir tür imla oyunu var... Acaba, benzer bir şeyi burada uygulayabilir miyiz? Belki bu sayede ben dahil tüm sevecenler biraz daha özenli yazabilir?

Örneğin, en basitinden, -de, -da, -ki gibi eklerin ve -mi, -mu vb soru eklerinin ayrı yazılması, nokta sonrasında boşluk bırakılması vs kuralların uygulanmasında (Forum kurallarında da buna yönelik bir madde vardı) biz üyelerin de katkısı olabilir.

melektozlari.com'un nezihliğinin yaratılması ve korunmasında da, üyelerin özenli yazması büyük rol oynayacaktır.

Işık ve Sevgiyle...

Sonradan ekleme:
İlk olarak kendimi sobeliyorum: "Madem ki" yazmışım.
'"Ki" bağlacı bazı kelimelerle zamanla kalıplaştıkları için bitişik yazılır:
Halbuki, oysaki, sanki, mademki' gibi...

Çevrimdışı ergin

• 1.nesil
  • *
Ynt: Dilbilgisi Hakkında
« Yanıtla #1 : 30 Mayıs 2006, 20:44 »
Shalamar'a katılıyorum. Mesajlarda görülen [ ] arası notları azalması için yararlı olacaktır bu uygulama.. Önemli olan yazarken öğrenmek olsa gerek.. 

Çevrimdışı hayaletdansi

• ..
  • *
    • http://www.historicalsense.com/
« Yanıtla #2 : 31 Mayıs 2006, 00:42 »
Belki de Türkçe'nin en çok hırpalandığı, anlaşılmaz olduğu yer olan internet aleminde bir bilgisayar kullanıcısı olarak hepimiz üstümüze düşüne yapmalıyız. Dilbilgisi konusuna ilave olarak bir de kullandığımız kelimelerin Türkçe olmasına dikkat etmeliyiz diyorum, kendi dilimizle kendimizi daha iyi ifade edeceğimizi düşünerek...
V harfi yerine w , bilgisayar yerine pc , anakart yerine mainboard ,söyleşi yerine chat , ş harif yerine sh , mail yerine elektronik mesaj kullanan o kadar kişi var ki. Yeni bir dil doğuyor galiba: '' İnternet Dili ''.  Bazen o boyuta geliyor ki , okuduklarımdan bir şey anlamıyorum , garip değil mi? İletişim çağında iletişim sorunu çekiyoruz.
Bir Şuh_İ Sitemkar

Çevrimdışı sevcan

• 1.nesil
  • *
forum kuralları
« Yanıtla #3 : 24 Ekim 2006, 18:52 »
 Sitedeki forum kuralları ne kadar hoşuma gitti anlatamam. Ben Türkçe öğretmeniyim ve dilbilgisi kurallarına uyan bir site olduğunu görmek ne kadar hoşuma gitti; tahmin edebilirsiniz. Bunu sağladığınız için çok teşekkür ederim. Tüm üyelerin de bu kurallara uymasını diliyorum. Işık ve sevgiyle...

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
« Yanıtla #4 : 25 Ekim 2006, 01:17 »
Gönülden katılıyorum. Dünyanın mükemmel lisanlarından birine sahibiz. Kullanmayı öğrenelim. Doğru kullanmayanlar yaptırım görsün.

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
Dilbilgisi Hakkında
« Yanıtla #5 : 07 Kasım 2006, 15:14 »
"Doğru kullanmayanlar yaptırım görsün." demiş Sevgili Fırat.
Bir yandan haklı aslında... Türkçe'nin ne kadar önemli olduğunu bilen ve gören Mustafa Kemal Atatürk tarafından getirilmiş kurallardır değil mi bunlar?

Diğer yandan ise aklıma takılan bir şey var...
Foruma yazılan mesajların çok büyük bir bölümü belli dilbilgisi kurallarına aykırı. Örneğin, mesajı "Gönder" butonunun hemen üzerinde "Virgül, nokta gibi işaretlerin ardından boşluk veriniz, cümlelere büyük harf ile başlayınız" yazıyorken lütfen bakınız pek çok cümle küçük harfle başlıyor. Noktalardan sonra virgüllerden sonra boşluk yok.

Bu son yazdığım çok ilginç. Gerçekten merak ettiğim için soruyorum: Belli bir dönemde yetiştirilen arkadaşlara nokta ve virgülden sonra boşluk bırakılmamalıdır şeklinde mi öğretildi? Ya da ben de boşluk bırakılması gerektiği kuralını yanlış mı biliyorum?

Görüyorum ki, yönetici arkadaşlar, imla kurallarına uygun olmayan mesajları tek tek düzeltiyorlar. Hatta yazan arkadaşı utandırmamak için yazı güncelliğini kaybettikten sonra düzeltiyorlar (çünkü amaçları bu yazılanlar geleceğe taşımak) veya özel mesajlarla uyarıyorlar.

Şimdi denilebilir ki; "İçeriğine bakın, noktalama işaretlerine takılmayın"
Kusura bakmayın ama takılıyorum. Bugüne kadar, imla kurallarına uymamış olup da içeriği dolu olan bir yazı görmedim... İnsan, en başta yazdığı o yazıya ve o yazıyı okuyacak olana saygı duymuyor ise yazdığına saygı duyulmasını hak etmiyordur.

İlhan İrem Forumlarında, İlhan İrem konuşmak, Işık ve Sevgiyle üzerine konuşmak istiyorum ancak dayanamayıp böyle bir konudan da bahsetmek gereği duyuyorum.

Bu konuya destek olanların da, karşı çıkanların da -nedenini belirterek- bu başlığa mesaj göndermelerini temenni ediyorum.

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
« Yanıtla #6 : 07 Kasım 2006, 17:38 »
Gönülden katılıyorum. Dünyanın mükemmel lisanlarından birine sahibiz. Kullanmayı öğrenelim. Doğru kullanmayanlar yaptırım görsün.

Yatırım derken ne kastediyorsun Fıratcığım... Noktalama isaretilerınden sonra boşluk bırakmaktan daha önemli bir sorun var gibime geliyor. Hayaletdanısının değindiği konu... Işık we Sevgiyle yazımı. Noktadan sonra boşluk bırakma olayının dilbilgisini çok fazla etkileyeceğini düşünmüyoru. Yarın birgün T.D.K bunu da değiştirebilir diye düşünüyorum hatta fakat Türkçe karakterlerin yerine bir başka ulusa ait hatta ulussuz karakterlerin kullanılmasının bizi çok zor durumlara düşüreceğini düşümekteyım. Bundan önce bununla ilgili Bir Garip Türkilizce diye bir başlık açmıştım (http://www.melektozlari.com/mt/index.php?topic=412.0)..."Hay ben geldim kanka birazdan boyfirendimle buluşmaya gideceğiz bay bay" diyen bir kitle türemeye başladı ne yazık ki... Bu nedenle noktadan sonra boşluk konusundan ziyade bu konuyu tartışalım derim. Boşluk bırakma olayı birşekilde değişebilecektir değişmese de çok ama çok etkilemeyecektir dili...

Sevgili Ufuk  İrembağında Işıkdost ve Işık ve Sevgiyleyi tartışmak uzun süredir aklımda soru işaretleri yaratan bir konuydu http://www.melektozlari.com/mt/index.php?topic=627.msg2765;topicseen#msg2765 linkinde bununla ilgili birşeyler yazdım. Paylaşımlarınızla güzelleşeceğini düşünmekteyım...

Işık ve Sevgiyle...
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
« Yanıtla #7 : 08 Kasım 2006, 09:21 »
Tek bir hata için değil esasında. Noktalama işaretinden sonra boşluk bırakmamak klavye kullanımına alışkın olmamak olarak nitelendirilebilir. Ama katliam yapan bizden değildir.

Örneğin: "-SLM! İlHaN İrEmİ ÇoK Seviorum!!.." gibi yazanlar şutlanmalıdır.

Çevrimdışı hakan

• 1.nesil
  • *
    • ilhaniask
« Yanıtla #8 : 08 Kasım 2006, 10:24 »
 Fırat arkadaşımız bu kat'i kuralları gerçekten istiyor mu?Bunu samimiyetle söylemesi güzeldir.Tamam dilbilgisi kurallarına uyalım ama şutlanmaya gelince sevecenlerin yani foruma yazı yazanların Fırat'a göre %95 inin şutlanması gerekiyor.Ayrıca günlük konuşma dilinde bu arkadaşlar ne kadar Türkçe konuşuyorlar yada dilbilgisi kurallarına uyarak mı konuşuyorlar?Doğrusu merak etmemek mümkün değil.

Doğumdan sonra, ölümden önce,güneşin battığı yerde,ışık ve sevgiyle...
Doğumdan Sonra
Ölümden Önce
Güneşin Battığı Yerde
IŞIK VE SEVGİYLE.........

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #9 : 08 Kasım 2006, 12:12 »
Sevgili Hamdi,
"İrembağında Işıkdost ve Işık ve Sevgiyleyi tartışmak" konusuna daha geniş zamanda yazmak istiyorum.

....Noktalama işaretinden sonra boşluk bırakmamak klavye kullanımına alışkın olmamak olarak nitelendirilebilir.

Buna katılmıyorum Fırat,
Klavye kullanımına alışkın olmamak değil, bu şekilde alışmış olmak bence. İlginç olan pek çok kişinin böyle alışmış olması. Sevgili Hakan, hemen bu mesajımın üzerindeki mesajında da ne nokta ne de virgül sonrasında boşluk bırakmışsınız. Böyle mi öğretildi? Gerçekten merak ettiğim için sorduğumu belirtmiştim.

Hata yapmak, yanlış bilmek ve dejenere olma yolunda ilerlemek arasında farklar var.

Hata yapmak: zaten adı üstünde hata yapmıştır.
Yalnış bilmek: Bunu gören kişinin görevi bence doğruyu göstermektir, yanlış bilenin ise doğru olduğu söylenen bilgiyi kontrol edip sahiplenmesi gerekir.
Dejenere olma yolunda ilerlemek: Ne hata yaptığını ne de yanlış yaptığını kabullenir. Hatta bir de pişkinlik vardır "ben böyle yapıyorum kimseyi ilgilendirmez" der. Bu gruptakiler tehlikelidir çünkü onlar, ileride oluşacak dejene dilin tohumlarıdırlar.

Bu üçüncü gruptaki arkadaşları elimizden geldiğince güzellikle ikna etmeye çalışmak gerekir.
"Yapma etme, bugün önemsiz gibi görünse de yarın büyük bela olur bu gibi şeyler" veya
"Yazım kurallarına uymaya çalışman sana hiçbir şey kaybettirmez, aksine hayatın boyunca büyük kazançları olur, çünkü yazım şekli kişiliği de gösterir" demek gerekir.

Yok eğer faydası olmuyorsa, Fırat'ın dediği uygulanmalıdır.
Çünkü ben burada "İçeriği dolu, yazımı düzgün" mesajlar okumak istiyorum.
Bu şekilde yazmak, inanın hiçbirimize zarar vermeyecek... Aksine yazı içeriğimize de dolaylı katkısı olacaktır.

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
« Yanıtla #10 : 08 Kasım 2006, 16:36 »
Fırat arkadaşımız bu kat'i kuralları gerçekten istiyor mu?Bunu samimiyetle söylemesi güzeldir.Tamam dilbilgisi kurallarına uyalım ama şutlanmaya gelince sevecenlerin yani foruma yazı yazanların Fırat'a göre %95 inin şutlanması gerekiyor.Ayrıca günlük konuşma dilinde bu arkadaşlar ne kadar Türkçe konuşuyorlar yada dilbilgisi kurallarına uyarak mı konuşuyorlar?Doğrusu merak etmemek mümkün değil.

Doğumdan sonra, ölümden önce,güneşin battığı yerde,ışık ve sevgiyle...

Evet. Gerçekten istiyorum. Ben öyle yazarsam ben de ihraç edileyim forumdan. Kurallar tarafsızdır ve uygulamak için konulur. Dilimiz en önemli değerlerimizden biri ve korunması konusunda çok hassas olmalıdır bence bireyler.

Günlük konuşma dili ile yazın çok farklı şeyler. Günlük dilde de elimden geldiği kadar dikkat ediyorum. Ama yazdığımız gibi konuşırsak hepimiz TRT spikeri olurduk :)

Çevrimdışı hakan

• 1.nesil
  • *
    • ilhaniask
« Yanıtla #11 : 08 Kasım 2006, 16:54 »
Cevabın için teşekkür ediyorum Fırat. Bende çok isterim Türkçemize özen gösterilsin ve dosdoğru olarak kullanılsın. Ama ne mümkün?Kültürümüzün ve toplumumuzun giderek yozlaştığı ve içinden çıkılmaz bir hal aldığı şu dönemlerde derin kaygılar  içerisindeyim ama bu kadar kat'i olmakta pek hoş olmayan sonuçlara mahal verebilmekte.Bunuda göz ardı etmemek gerekir diye düşünüyorum.Ve diyorum ki bizlerde TRT' nin kampanyası gibi bir kampanya başlatmalıyız ama kimseyi üzmeden.Türkçemizi düzgün ve yerli yerinde kullanalım.
Doğumdan sonra ölümden önce güneşin battığı yerde ışık ve sevgiyle...
Doğumdan Sonra
Ölümden Önce
Güneşin Battığı Yerde
IŞIK VE SEVGİYLE.........

Çevrimdışı refref

• DMT
  • *
« Yanıtla #12 : 08 Kasım 2006, 18:15 »
Ahkam kesmeye niyetim yok!Hariçten gazel okumayada...Edebiyat ustası değilim,Türkçe öğretmenide... Çok iyi konuşamam dilimizi belki yazamamda ama şunu biliyorumki sürekli insanların hatalarını kollamaktan vazgeçin.Çünkü bu tavrınız buraya yazı yazanların üzerinde sürekli yanlışları bulunacakmışcasına bir baskı yaratıyor ve onları hataya zorluyor olabilir.Benimkisi sadece bir tavsiye.Eee dost acı söyler...ki nitekim bazen hepimiz ben ve hatta sizler yani sürekli kusur bulanlarda yapıyoruz akıl almaz yanlışlar!Ha birde şu var:Sürekli özür dilemeyelim birbirimizden.Bazen kabahatlerimizden daha büyük olabilirler...
Son kapının ardında, gül kokulu çeyiz sandığının başında buluşalım.
Bakalım tanıyabilecekmisin beni. Düşünemeyeceğin bir haldeyim.
Krizalit kristalin.

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #13 : 08 Kasım 2006, 19:06 »
Sevgili refref,
Gerçekten yazmış olduğumu okudunuz ve buna rağmen mi yukarıdaki mesajınızı yazdınız?
Okunmamış olduğunu düşündüğüm için tekrar aynı mesajı ekliyorum:

....Noktalama işaretinden sonra boşluk bırakmamak klavye kullanımına alışkın olmamak olarak nitelendirilebilir.

Buna katılmıyorum Fırat,
Klavye kullanımına alışkın olmamak değil, bu şekilde alışmış olmak bence. İlginç olan pek çok kişinin böyle alışmış olması. Sevgili Hakan, hemen bu mesajımın üzerindeki mesajında da ne nokta ne de virgül sonrasında boşluk bırakmışsınız. Böyle mi öğretildi? Gerçekten merak ettiğim için sorduğumu belirtmiştim.

Hata yapmak, yanlış bilmek ve dejenere olma yolunda ilerlemek arasında farklar var.

Hata yapmak: zaten adı üstünde hata yapmıştır.
Yalnış bilmek: Bunu gören kişinin görevi bence doğruyu göstermektir, yanlış bilenin ise doğru olduğu söylenen bilgiyi kontrol edip sahiplenmesi gerekir.
Dejenere olma yolunda ilerlemek: Ne hata yaptığını ne de yanlış yaptığını kabullenir. Hatta bir de pişkinlik vardır "ben böyle yapıyorum kimseyi ilgilendirmez" der. Bu gruptakiler tehlikelidir çünkü onlar, ileride oluşacak dejene dilin tohumlarıdırlar.

Bu üçüncü gruptaki arkadaşları elimizden geldiğince güzellikle ikna etmeye çalışmak gerekir.
"Yapma etme, bugün önemsiz gibi görünse de yarın büyük bela olur bu gibi şeyler" veya
"Yazım kurallarına uymaya çalışman sana hiçbir şey kaybettirmez, aksine hayatın boyunca büyük kazançları olur, çünkü yazım şekli kişiliği de gösterir" demek gerekir.

Yok eğer faydası olmuyorsa, Fırat'ın dediği uygulanmalıdır.
Çünkü ben burada "İçeriği dolu, yazımı düzgün" mesajlar okumak istiyorum.
Bu şekilde yazmak, inanın hiçbirimize zarar vermeyecek... Aksine yazı içeriğimize de dolaylı katkısı olacaktır.

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı arkiny

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #14 : 08 Kasım 2006, 21:47 »
 Herkes elinden geldiğince burada anlaşılır ve okunaklı şekilde Türkçemizi düzgün kullanmaya çalışıyor sanıyorum.Ancak fazla vakti olmadığından veya herhangi bir sebepten dolayı noktalama işaretlerine dikkat etmeden mesaj yazan arkadaşlarımıza da kimsenin çıkışmaması gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta edebiyat sınavında değiliz. Ayrıca Erdem in görüşüne de katılıyorum bu tarz mesajlar forumda kişilerin gerçek duygularını yansıtmasına engel olabiliyor,baskı yaratıyor bence de.
"Kaç kez evinizin önünden geçtim bayram giysileriyle..siz dans ediyordunuz,dışarısı soğuktu..bir pencere vardı aramızda..."