Gönderen Konu: Cennet İlahileri - İlhan İREM'deki Değişim Hakkında  (Okunma sayısı 206269 defa)

Çevrimdışı Andre Linoge

• *
Ynt: Cennet İlahileri - İlhan İREM'deki Değişim Hakkında
« Yanıtla #30 : 21 Nisan 2010, 08:12 »
İlhan İremin inancı hakkında bir sürü yorum yapılmış ama şunu farkettim kimse objektif yorum yapmamış
 illaki herkes İlhan İremin inancının kendi inancıyla ortak olmasını ister, nedenmi? çünkü İlhan İremi seviyoruz, işte bu yüzden
Benimde bir müsüman olarak İlhan İremin Semazenler eşliğinde Allahım aç kapılarını demesi çok hoşuma gitmişti

İlhan İrem ayrımcı olmak istemiyor olay bu, İlhan İrem Birleşsin bütün eller demedimi, işte İlhan İrem bu yüzden sanki dinsizmiş gibi algılanıyor, halbuki İlhan İreme Deist yada dinsiz derseniz bu İlhan İremle çelişir
Cennet İlahilerinde Allahım aç kapılarını demedimi, Basubadelmevt demedimi, incilden bir ayet okumadımı şarkılarında, İlhan İrem sıkışıp kalmak istemiyor, dinlerin insanları bölmesini istemiyor ama bu demek değilki İlhan İrem dinlere karşıdır, deisttir, hayır kesinlikle

şu kesindirki bir Deist in inandığı tanrı kesinlikle Allah değildir, ancak İlhan İrem in Allah inancı olduğu kesin

neden İlhan İrem cennetin kapılarında yada eski albümlerinde daha çok islami temalar kullanıyor
tek sebebi tüm dinleri kabul eden tek din olma özelliğindendi

Çevrimdışı divane

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #31 : 21 Nisan 2010, 10:27 »

Objektifimizde görebildiğimiz yegane objektiflik ; O’nun anlatımlarında gülüşen yüceliğin, kasvetli algılara hapsedilme çabası şimdilik..

Sözcüklere el sallayan sonsuz bir yolculukta, bütün sıfatlardan azade buluşmalar ; bambaşka bir aydınlıkla !..

Her birimiz, güzelim yansımalarıyız belki de, yüzyılların korkusuyla üzerimize alınamasak da..

Işık ve sevgiyle…

Çevrimdışı KORIDOR

• 1.nesil
  • *
    • Bulutsu
« Yanıtla #32 : 23 Nisan 2010, 21:38 »
Şimdi bir düş albümünü konuşuyoruz burada demek, ne güzel.

2006 yılında başlamış bir fikir teatisi, aradan geçen 4 sene sonra da devam etmiş.. okudum baştan sonra.
Bir forumda olması gerekenlere rastladım, o yazılarda. Ne mutlu.

kahraman, cicekkiz,benboy11,efsun_i ve isikkerem'in yazdıklarına katılıyorum. Hele ki cicekkiz'ın alıntıladığı o şiir aslında her şeyi açıklıyor gibi. efsun_i, "Cennet İlahileri özel bir çağrı. Bütün hissedişlere açık olan… Popüler kültürün çok ötesinde…
Algılama ve uzun demlenme zamanları taşıyan bir albüm."
diye alıntılamış. İlhan İrem zaten biliyordu bu albümün çoğumuzu sarsacağını. Albümün ilk yayınlandığı günleri anımsıyorum. Sevgili arkadaşım Ufuk ile albüme dair gerçekleştirdiğimiz fikir teatileri aklıma geliyor. Bu albümü beğenip beğenmemekten ziyade, henüz içine giremediğimi belirtmiştim. Bu albümü beğenmemenin değil içine girememenin sözkonusu olacağını belirtmiştim kendi adıma. Ve içine doğru atabildiğim her adımda, bir sonraki adımımı da daha hevesle atacağımı biliyordum. Cennet İlahileri; bir hüzün kaplar beni bu albümü baştan sona dinlediğimde, ama nihayetinde huzur verir.İlhan İrem müziğiyle ilk tanıştığım günkü hisler gibiydi; "Uzan şöyle sevgilim bulut çimenlerine..".. / "İlahiler duyacaksın düşlerinde""

"Sahi, İlhan İrem en yapar bu günlerde" deyip müzikevine girip, son albümünü istemiştim, satıcı bana Romans'ı uzatmıştı. Walkman'ime koyup ilk dinlediğim şarkı bu idi; "Uzan şöyle sevgilim bulut çimenlerine..".. / "İlahiler duyacaksın düşlerinde".. Ne kadar acayip bulmuştum, hüzne sokmuştu beni ve kızmıştım. Ama hangi dürtüyse o, kaset bittiğinde, ben farkında olmadan, kaseti tekrar başa döndürüp dinlemeye başlamıştım. Sonra tekrar..tekrar.. tekrar...

İşte Cennet İlahileri için de bunu söyleyeceğim. Aradan geçen 4 seneden sonra, artık bu albümün bana huzur verdiğini ve içine girebildiğimi hissediyorum. Ve içinde geçen yolculuk hiç bitmeyecek. Bir klasik müzik eserinin verdiği huzur bu. Tıpkı Müjde'nin başlangıcında olduğu gibi.
Naim Dilmener'in bu albüme dair yazdığı bir yazı vardı. Orada şöyle bir ifadesi vardır; bu albümde ifadelerini yer yer daha net ortaya koymuştur; "Allahım aç kapılarını" gibi.. Doğru olabilir. Belki sarsıcı olan da budur. Ve hatta hangi dine mensup olduğunu sorgulamamıza neden olan dürtüyü de bu net ifadeler yaratıyordur. Ama şu da var ki, İlhan İrem'in albüme dair açıklamalarından biridir; tüm dinleri kucaklayan ya da dinler üstü bir birleştirici unsur taşıdığı... Hu'dan sonra Müjde kilise çanları ile başlıyorsa, bu öyledir zaten.
Kolay değildir bu albüme dair tartışmak, fkir paylaşmak.. Son röportajındaki "dinlere inanmıyorum" ifadesinden sonra da gördük, hele ki yazı ortamında bazen boşa kürek çekmiş oluruz metni yanlış okuyanlara karşı..İlhan Berk, şiirlerini yalnızca şairler için yazdığını belirtmiştir. İlhan İrem de bu ve bunun gibi bir çok röportajını aslında senelerdir İlhan İrem müziği dinleyen ve efsun_i'nin bahsini ettiği İlhan İrem okumak kavramına katılarak diyorum ki, kendisini okuyanlar için gerçekleştirmiştir.
Bu albüm yayınlandıktan sonra farkedebildik, önceki albümlerdeki işaretleri.. "İlahiler duyacaksın düşlerinde".. Şimdi bir düş albümünü konuşuyoruz burada demek, ne güzel.

Sevgiyle,

Çevrimdışı crysalid

• DMT
  • *
    • Doğanın Melek Tozları
« Yanıtla #33 : 27 Nisan 2010, 16:48 »
Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilirler. Mevlana
http://doganin.melektozlari.com

Sevginin sonsuz renkleri vardır

Çevrimdışı tiamat

• *
« Yanıtla #34 : 16 Haziran 2012, 13:04 »
tüm arkadaşların dedği gibi din bu şarkıları dinlememize engel olamaz.ama bende doğruluğundan emin olamasam da düşüncemi ifade etmek istiyorum.Belki başlarda sadece teist bir düşünceye sahip olabilir yani bir yaradanralekle geçen mea inanıyor ama dinlerin varlıığından emin değildi belkide.ama zamanla iç yolculuklarıyla beraber şamanizmi hristiyanlığı yaşamışta olabilir fakat ben cennet ilahilerinde İlhan İremdebir islami düşünce yapısı gördüm.albümdeki 12 melek 12 havariye  yada hava kızları diye bir görüşte var.benim görüşüm ise MELE-İ  ALA: MELEKUT ALEMİNİN YÜCE RUHANİ MECLİSİ. bu kuranda geçer.Her idari Mekanizmada on iki şer adet Görevli Melek vardır bu melekler onlar olabilir.(tabi olmayabilir de)         İlhan İremin şarkılarında hem islamiyete hemde diğer dinlere ait izler görebiliyoruz. İslam zaten daha önceki dinleri kabul eder.Üç semavi dinin, önceleri, Allahın ortak =müşterek kararla kabul edilen (Bir =TEK Allah ) olduğunu,  bildirdiğini görüyoruz. Son 100 yıl içinde de, üç semavi dinin ortak temellerinde gizli kalan bir (Evrensel gizli hikmet sırları gerçeği) nin var olduğunu ,
hatta kutsal kitaplarda da kayıtlı yazılı belgeli, delilli olduğu halde,  Din adamlarınca sırf siyasi sebeplerle bu hususun , görmemezlikten  anlama mazlıktan  gelindiğini anlıyoruz, keşfediyoruz. Bu keşif,  biz insanların niçin yaratıldığımızı açıklayan, neyi çok iyi bilmemiz gerektiğini çok iyi açıklayan bir sonuç dur.
(Kadir-i Mutlak=her şeye gücü yeten ) boyutundan insanlara gönderilen gizli evrensel sırları , sadece Budist ve Konfüçyüs Felsefesini anlayabilen Gurulardan Lamalardan anlıyoruz. Ancak bu uzak doğu filozofları da şerri bilgilerden mahrum kalmışlardır. Üç Semavi din ümmetleri de Evrensel gizli imtihan sırlarını anlamaktan mahrum kalmışlardır.
Bence İlan iremin düşüncelerini bunlar acıklayabilir

Çevrimdışı tiamat

• *
« Yanıtla #35 : 16 Haziran 2012, 13:07 »
Evet ilk baktığınızda aklınıza ne geldi. Ben Albümü aldım, açtıktan sonra 12 melek çıktı karşıma ve aklıma hemen Hz İsa'nın 12 havarisi geldi. Bunda art niyet falan da yok. Eğer 12 havari izlenimini doğru kabul edersem içindeki şarkılarla daha doğrusu ilahilerle tezat oluşturuyor. Çünkü albümdeki ilahiler ve sözler bende daha çok İslami çağrışımlar uyandırıyor. (Bir de Şalamar (rock) daki konuşma var tabi)
Şalamar'daki basubadelmevt'ten sonraki konuşmalar ve Cennet İlahileri cd sinin üstündeki 12 melek Hıristiyanlığı çağrıştırmasına rağmen yine Cennet İlahileri'ndeki Aşk Kapıları, Hu gibi şarkılar (ilahiler) de İslami bir izlenim bırakıyor.

Lütfen bu yazdıklarım yanlış anlaşılmasın. Sizlerin de yorumunuzu bekliyorum. Söylediklerimin yanlış olduğunu düşünüyorsanız onları da belli çerçeveler içinde yazın.

Bütün semavi Din kitapları,”Mele-i Ala “ denilen kutsal Ruhani Meclise bağlı 4 kanaldan yazdırılmıştır.  Bu 4 kanalın her birinde, kanal yöneticisi olan 12 büyük Melek vardır.

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
« Yanıtla #36 : 19 Haziran 2012, 13:19 »
Cennet İlahileri'nin tüm inançları barındırdığını hissettim hep.  Aynı anda hava kızları, 12 havari ve 12 melek hepsi içiçe hepsi bir oldu.
Müjde çan sesleri ile başlıyordu ve Tören'de "Elinde billur küre dünya tahtında" diyordu (bir çok yerde Hz. İsa'nın elinde küre ile resmedilmiş, küre evreni bazı kaynaklarda da dünyayı temsil ediyor).  Basubadelmevt, yeniden doğuş ve  Hu...

Sırların peşinde olmak, hem çabuk kaybolunabilecek hem de aydınlık kapıların aralanabileceği bir yolculuk.
İlhan İrem anlatımları ile bir fener, bir ayna benim için ve kendi içimizdeki aynanın duruluğu ile görebildiğimiz kadarıyla ilerlemek keyfi yolculuğun.

Uzun zaman sonra burada paylaşımda bulunmayı özlemişim.
Birbirimize açtığımız pencereler, yaktığımız ışıklar yolculuğumu aydınlatıyor çünkü.

Işık ve sevgiyle...

Çevrimdışı crysalid

• DMT
  • *
    • Doğanın Melek Tozları
« Yanıtla #37 : 25 Haziran 2012, 10:00 »
Uzun zaman sonra  efsun_i bir yürekten dökülen satırları okumayı özlemişiz......Işık ve sevgiyle !
http://doganin.melektozlari.com

Sevginin sonsuz renkleri vardır

Çevrimdışı akzambak

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #38 : 30 Haziran 2012, 19:09 »

BİR denmiştir bir kez, ve çıkmıştır yola insan bedeninde yüreği birlikte atanlar.
Sırların peşinde olmak, hem çabuk kaybolunabilecek hem de aydınlık kapıların aralanabileceği bir yolculuk... diyor efsun-i bir melek
Uzunca bir dünya zamanı sonrası esen bu ılık rüzgarda dağıldı düşüncelerim, aydınlandı...
Sırların peşindeyken BİR olduğumuzun bilincine varabilmiş isek kaybolmayız.
Dünyasal/zamansal yanılmalardır, ayrı gibi görünmeler...
Yalnız uçuşların kalpten kalbe bağlı olduğu yollarda,
keyifli bir yolculukta,
bir bir açar önümüzde aydınlık kapılar kanatlarını,
sonsuzluğunda renklerin
kelebek misali...

İnançlar, anlatılanlar, yaşananlar, hissedilenler, görünenler, görünmeyenler...

BİR'dir...
BİR'dedir...
"Sesini değil, sözünü yükselt. Yaprakları yeşerten yağmurlardır, gökgürültüleri değil."

Çevrimdışı ISIK YOLCUSU

• 1.nesil
  • *
    • Işık ve Sevgiyle
« Yanıtla #39 : 15 Ağustos 2013, 12:01 »

Algılama ve uzun demlenme zamanları taşıyan bir albüm." [/b] diye alıntılamış. İlhan İrem zaten biliyordu bu albümün çoğumuzu sarsacağını. Albümün ilk yayınlandığı günleri anımsıyorum. Sevgili arkadaşım Ufuk ile albüme dair gerçekleştirdiğimiz fikir teatileri aklıma geliyor. Bu albümü beğenip beğenmemekten ziyade, henüz içine giremediğimi belirtmiştim. Bu albümü beğenmemenin değil içine girememenin sözkonusu olacağını belirtmiştim kendi adıma. Ve içine doğru atabildiğim her adımda, bir sonraki adımımı da daha hevesle atacağımı biliyordum. Cennet İlahileri; bir hüzün kaplar beni bu albümü baştan sona dinlediğimde, ama nihayetinde huzur verir.İlhan İrem müziğiyle ilk tanıştığım günkü hisler gibiydi; "Uzan şöyle sevgilim bulut çimenlerine..".. / "İlahiler duyacaksın düşlerinde""

Sevgili KORİDOR, öncelikle mesajını okuduğumda "İki Duvar Arasında" parçasını uzun zamandır dinlemediğimi ve senin bu yazınla içimde bu parçaya karşı bir şeylerin tekrar kıpırdadığını belirtmek isterim. Parçayı tekrar dinlediğimde sana teşekkürü borç bildim. Teşekkür ederim...

Cennet İlahileri albümünün çıkmasının üstünden tam 7 koca yıl geçti ve bir o kadar da kısa 7 küçük yıl. Bu yedi yıl içerisinde hissettiğim en güzel değişim, İlhan İrem'in asla değişmediği ve kendi iç uzaylarımda değişen birçok şeyin olduğu.

Belki müzikal bir değişim elbet var. Lakin sonsuzluk notalarının arasında gezintiye çıktığımızda birçok dejavu yaşıyoruz. Tekrar tekrar dinlediğimizde bilindik kokuları kokluyor ve bilebile bilmezcesini yaşıyoruz, önceleri ağırlık sandığımız kanatlarla...

Bir düşünce "Işık ve Sevgiyle"...  Bu düşünceyi bir ağaç olarak düşünün ve bütün albümler bu ağacın rüzgarda salınan yaprakları olsun... Ağacın dibine çökün ve esintinin huzuruna bırakın ruhunuzu. Yapraklar ayrı mı, aynı mı? Değişim var mı, yok mu?

Kendinizi izleyin, değişim sadece "BİR"lik içinde olan o ağacın içinde bulunduğu bahçede.

Rengarenk düşler içinde, Divane oldum hu...

Işık ve Sevgiyle...
Ben karanlıklarda aykırı ışıklarımla
                                            dönüyorum

Gecenin yırtılmış elbisesinden dökülen avuçlarıma
                                                       savruluyor
Azade çığlıklarla...