Gönderen Konu: Cennet İlahileri - İlhan İREM'deki Değişim Hakkında  (Okunma sayısı 205848 defa)

Çevrimdışı divaneoldum(HU)

• 1.nesil
  • *
Ynt: Cennet İlahileri - İlhan İREM'deki Değişim Hakkında
« Yanıtla #15 : 02 Haziran 2006, 20:11 »
Tamamen yanlış anlaşılma var. Ben zaten, bu forumda ayrım ve hor görme yok, dedim.
"acaba" dan sonraki gülme işareti de öylesine konmuş bir şey, yani ima falan yok. Ayrıca ben başka bir kimse için de yorum yapmadım. Sadece izlenimlerimi yazdım o kadar. Ben de, şu şu izlenimleri yaratıyor, dedim ve soru sordum. 
(Değerli Sevecen dostum, ben zaten din, dil, ırk ayrımı  yapan var demedim.) demişsin. Ben de farklı bir şey demedim ki. Aynı şeyi söylemişiz yani. Zaten bütün sorunlar yanlış anlaşılmalardan kaynaklanıyor değil mi? :D Olmayan sorun çözülmüştür inşallah.

Çevrimdışı metamorfoz sancisi

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #16 : 04 Haziran 2006, 17:28 »
Konuyla ilgili çok fazla  yorum yapmayacağım...
Din falan bir sanatçı için ne kadar ........ Bir nokta herkesin farkında olması lazım...
Neyse ben shalamar arkadaşıma şunu söylemek istiyorum...
Basubadelmevt, Eski Türkçe' de reankarnasyon demek... Sadece Kuran-ı Kerim 'de geçiyor diye dini bir isim, bir sıfat olması gerekmez... Kuran-ı Kerim 'de kaç bin tane kelime geçiyordur acaba ?? Çok...
#

Çevrimdışı morton

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #17 : 04 Haziran 2006, 21:06 »
merhaba
daha cd yi alıp dinlemedim fakat sitede cd nin sözlerini okudum benimde aklıma ilk takılan ilahi bir sesleniş yapmış diye düşündüm
ve formu okumak istedim
fakat arkadaşların takıldığı gibi islam a kaymış olmasından üzüntü  duyanlar varmış gibi yazılar okudum
arkadaşlar islam dan korkmayın dini inancınızı söylemekten çekinmenin korkmanın bir manası yok
asıl korkmanız gerekenler herhangi bir inancı olmayanlardır
inancı şu şekilde düşünebilirsiniz okul yıllarında size ödev veren öğretmenden ödevinizi yapmadığınızda nasıl bir korku duyarsanız
 din i inançtada böyledir
inanan insan diğer insanlara kötülük yapmaktan korkar çekinir ve onları sever

eğer Allah ın var olduğuna inanırsanız onun insanlara yolladığı kitapları ve dinleri de kabul ederseniz ne mutlu ki bize bizler şanslı kişileriz ki son dinde ve müslümanlığın içinde doğmuşuz.
Dinde en önemlisi İslam da ve müslümanlık ta kötü bir taraf yok Allah doğru ol dürüst ol insanı ve yarattıklarımı sev demiş bana göstermen gereken kulluk bu demiş hepsi bu
eğer ki İlhan İrem de islam ı anlatmak istemişse onu alnından öperim çok sevirim
değilse de sadece sevgi yi anlatması bile yeterli her ne dinden olursa olsun
riyasız ve yalansız sevgi,saygı,hoşgörü
özümsemesini anlatmasını seviyorum ben onun

[Sayın morton,
Cümle sonlarında nokta koyulmalı, cümle başlangıçları büyük harf ile yazılmalı, nokta ve virgülden sonra boşluk bırakılmalıdır.

Mesajınızı düzelttikten sonra köşeli parantez içerisinde yazan bu notu silebilirsiniz.
Melek Tozları]

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #18 : 04 Haziran 2006, 22:07 »
morton arkadaşım olayı kısaca anlatmış, teşekkür ederim.

Çevrimdışı cicekkiz

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #19 : 04 Haziran 2006, 23:36 »
DAHA ÖTESİ....
Bir şey yok oluyor...
Ve bir şey var...
Dağın tepesinde bir ışık...
Denizde karaltılar...
Yanda bir duvar...
Çerçeveler - resimler...
Uykular - notalar...
Bir şey var...
Uyutan - uyutmayan...
Koşturan - mıhlayan...
Beş çizgi - üç yansı...
Üç gemi - beş sabah...
Dört yatsı...
Bir şey var...
Anlamsız - anlamsı...
Tüten bacada is...
Sönmüş ocakta kül var...
Gördüğüm... Duyduğum...
Yaşadığım... Hissettiğim...
Bir şey var...
Çıldıracağım...
Yakalıyamıyorum...
Yakalanmışım onca...
Benden büyük bir şey...
Benim içimde...
Hem dışımda...
Nefes gibi içimde...
Ve dışımda hava gibi...
Bir şey var...
İçin için kapanan
Bir yaranın kabuğu...
Ademin toprağı...
Yumurtanın tavuğu...
Ölüm kadar uzak...
Ölüm kadar yakın...
Bir şey var...
Papazın putları...
Hocanın kavuğu...
Camiden... Kiliseden...
Havradan uzaklarda...
Bir yerde,
Başka bir şey var...
Ve oraya bütün rotalar...
Pencereler... Kapılar...
Köprüler... Sofalar...
Çürüyen, ağır bir yolculuktalar...
Ve trenler katar katar...
Balıkçılar avlanır...
Hırsız çalar...
Çingene kızları gül satar...
Bana bir mektup gelir...
Gelir - gitmez....
Gider - gelmez...
Ama bir mektup vardır mutlak...
Sana... Bana... Ona...
Hergün bir şeyler yazar...
Bir şeyler anlatırlar...
Elimize geçmemiştir - geçecektir...
Az var - Çok var...
Ama bir şey var...
Gelecekte şekillenecek
Bu anlaşılmaz kıpırtılar………

İlhan İREM
Pencere...
Köprü...
Ve Ötesi...
Kitabı

Çevrimdışı metamorfoz sancisi

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #20 : 05 Haziran 2006, 00:46 »
Morton arkadaşımıza şunları söylemek isterim ;
Din korku üzerine kurulamaz. Bir insanı korkutarak da ona iyilik yaptıramazsın. Zaten İslam' ın böyle bir gerekliliği ya da amacı yok sanırım. Herkesin Allah ile olan ilişkisi kendine kalmalı. Bunu açıklamanın bir anlamı yok. Söylediklerin çok çok çok yanlış...

İlhan İrem bir tanrıydı...
O da bir başkasına sığındı...
İşte benim dini görüşüm...
#

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #21 : 05 Haziran 2006, 02:29 »
Bence İlhan İrem' in bir tanrı olarak görülmesi çok yanlış. Kendisi bu söyleneni "İlhan İrem bir tanrıydı.", görseydi eminim yanlış yapıldığını söylerdi. Kaldı ki İlhan İrem' i anlamış olanlar böyle bir şey söyleyemez.

Buradan yeni bir soru soruyorum. Kaç kişi İlhan İrem' i basubadelmevt gibi tanrı olarak görüyor? (Lütfen yanlış anlama basu.... Bu sadece bir soru. Yoksa sana yönelik, kötü amaçlı bir şey değil...

Hoşçakalın....

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
« Yanıtla #22 : 05 Haziran 2006, 14:15 »
"Sanatçı ;  “Şarkılar  bu  kez  ilham  kaynağıyla  buluştu !
Kainat  bizi  usulca  içine  aldı. 
Hansu  İrem’in  albümün  adını  koyduğu  günden  başlayarak,
başka  bir  alemin  görüntülerini  şiirlere,  ezgilere  döktük.”  Diyor." Albüm tanıtım yazısında...

"İlhan İrem bir tanrıydı.."
kelimesini vahdet i vücud, varlık birliği düşüncesi ile yazılmış olarak algılıyorum.

İnce bir çizgidir ve inançlar kişiseldir.

Dinlerdeki yasaklar konusunda; din insanlara yol göstermek için vardır.
Tam şuura erişmemiş kişiler için yasaklar ve kurallar elbette olmalıdır.
Oysa yine söyleyeceğim bir söz var; "Alim için din yoktur!"
"Yaradılanı severiz yaradandan ötürü"
bu cümleyi benimseyerek yaşayan kişi dinsel yasaklardan bence çok uzaklardadır zaten.
Tanrı ile insan arasında sevgiden öte ne olabilir?

İnançlar konusunda kesin ve yönlendirici değil,
kişisel fikrim/inancımdır şeklindeki bir tavır kullanmamızı öneririm, herkes anlayabildiğince yaşar inancını..
Dinler ezoteriktir ve siz anladığınız kadarını anlatabilirsiniz.
Herkes kendi yolunu kendisi bulmalıdır.

Işık ve sevgiyle...
Işık ve sevgiyle...

Çevrimdışı morton

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #23 : 06 Haziran 2006, 18:49 »
Morton arkadaşımıza şunları söylemek isterim ;
Din korku üzerine kurulamaz. Bir insanı korkutarak da ona iyilik yaptıramazsın. Zaten İslam' ın böyle bir gerekliliği ya da amacı yok sanırım. Herkesin Allah ile olan ilişkisi kendine kalmalı. Bunu açıklamanın bir anlamı yok. Söylediklerin çok çok çok yanlış...

İlhan İrem bir tanrıydı...
O da bir başkasına sığındı...
İşte benim dini görüşüm...

sayın metamorfoz
ne demek istediğimi anlamadığınız için yazdıklarıma yalnış demişsiniz belki de ben anlatamadım
bir daha deniyorum
şöyle ki:kimse kimseyi korkutarak bunu böyle yapacaksın,şunu şöyle yapacaksın diyerek (yani korkutarak)herhangi bir şey yapmaya yönlendiremez
buraya kadar hemfikiriz sanırım.
Diğer bir aşama  inancı olan kişi o korkuyu kendi içinde yaşar ben onu anlatmak istedim ince ayrıntı noktası bu zaten inanmanın,inancın
birde insan o çok derin düşüncelere daldığında (haşa)kendini allah ve yaratıcı olarak görmeye başlıyor
orasıda başka türlü bir kopuş noktası oluyor bu ince ve hassas bir nokta da kalamazsan  kendini insanlardan ve yaşamdan soyutlayarak başka bir alem içinde gezme sürecine giriyorsun
aklımızı kullanalım kimsenin peşinden körü körüne gitmeyelim
saygılar

[Sayın morton,
Cümle sonlarında nokta koyulmalı, cümle başlangıçları büyük harf ile yazılmalı, nokta ve virgüllerden sonra boşluk bırakılmalıdır.

Mesajınızı düzelttikten sonra köşeli parantez içerisinde yazan bu notu silebilirsiniz.

Daha önceki mesajlarınızı da lütfen kontrol ediniz.
Melek Tozları]

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #24 : 06 Haziran 2006, 21:31 »
Sevgili morton,
"aklımızı kullanalım kimsenin peşinden körü körüne gitmeyelim"
Şeklinde olan düşüncenize tamamiyle katılmaktayım. Peşinden gitmemiz gereken tek bir kişi var... Kendimiz!..

İÇimize döndükçe, İÇimize baktıkça, bir çiçeği izledikçe, sessizliği dinledikçe, uzaklardaki bir kelebeğin kanat çırpışlarını duydukça... Yaratıcıyı görmez miyiz, hissetmez miyiz? İsmi, cismi farkeder mi?

İlhan İrem de uzun zamandır bunu anlatmıyor mu?

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı odessa

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #25 : 08 Haziran 2006, 13:52 »
Selam dostlar... Bunca yıllık İlhan İrem sevgisi var, ama sevenleriyle yeni bir araya geliyorum. İtinayla yazılanları okudum ve çok insanın anlamak için çaba gösterdiğini gördüm (ben gibi). Bana göresini yorumlayacak olursam evet bir inanış içinde yazılan birçok güzel eserler var ama insanı da insan yapan inanıştır zaten, o ya da bu farketmez kendi varlığını başka bir varlığa bağlamak. Özü yansıtan insanın inanışıdır ve bunu tek gerçekleştirebilen İlhan İrem'dir. Belli bir kalıbın içine sokmamak gerekir ama, ozaman sıkışır ve anlamda daralmaya yol açar. İnanış dediğimiz hayatın kendisi, sen kendi hayatına benzetirken ben kendi hayatıma benziyorum büyüklük işte burda başlıyor.
 Işık ve sevgiyle
anlamak çözmeye yetmez...

Çevrimdışı benboy11

• *
« Yanıtla #26 : 11 Şubat 2010, 22:30 »
merhaba...bu konudaki merakım ''hu'' ile aynı.Amaç üstadı bir kalıba koymak veya sınıflandırmak değil, sadece hangi tarafa yakın durduğunu öğrenmetir.Tabii ki herkes kendisine yakın olmasını tercih edecektir bu da çok doğaldır çünkü o çok farklı ve değerlidir.Esasen o da bu konuda  hiçbirzaman çok net olmamış hatta birçok dinden çağrışımlar yapmıştır.Ayrıca bu konuda fikir alışverişi yapılmayacaksa forum ne işe yarar?Bunları söylerken şahsi tahminimi de açıklayayım.Üstat dinlerin tarih boyunca birtakım savaşların ve kötülüklerin sebebi ve kaynağı olarak belirmesinden ötürü -bu dinin kötü, yanlış olduğunu göstermez- aktüel olarak algılanan din buysa ''ben tamamından azade ama hepsini kapsayan bir noktada duruyorum '' der gibi...

Çevrimdışı oik0s

• 1.nesil
  • *
Tavus kuşu :Cd Kapağı arkası (Cennet ilahileri)
« Yanıtla #27 : 01 Mart 2010, 22:22 »
Yezidilikte tanrı dünyanın sadece yaratıcısıdır, ancak sürdürücüsü değildir. Tanrısal iradenin vücut bulması için Şeytan bir nevi aracılık rolü üslenmiştir. Şeytan “tavus” olarak adlandırılır ve bir tavus kuşu ile simgelenir.

Tanrı özünde iyilikle dolu olduğundan ibadet edip onun gönlünü kazanmak gerekmez. Aksine ibadetin ona değil içi kötülüklerle dolu olana, Tavus’a yapılması ile kötülüğün en büyük kaynağından korunulur. Bu anlamda iyilik ve kötülüğün kaynağı aslında Melek Tavus’tur. Ahiret inancı gibi sonradan hesap verilecek bir yerin varlığı söz konusu değildir. İnsanın inanışına ve yaşayışına göre dünya cennete de cehenneme de dönüşebilir. Melek Tavus bütün bu işlerin denetleyicisi ve tanrının bu dünyadaki gölgesidir.

Çevrimdışı milA

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #28 : 02 Mart 2010, 14:20 »
"Her şey olması gerektiği gibi oluyor. 
Büyük patlamadan bu ana her şey.
Biz yalnızca izdüşümleriyiz yüzümüze tutulan sırları Dökük aynanın."

doğduğunda bembeyaz bir sayfaydın, ne de sevinmişti seni doğuran,
ne öncesini öğrenebildin
ne de okuyabildin o beyaz sayfa üzerindeki yazıları
çıkar üzerindekileri koy ortaya kalbini
sen anlamazsın
kalbinin görebildiklerini
ölmeden ölebilmeli bu can

Çevrimdışı isikkerem

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #29 : 15 Mart 2010, 02:53 »
 “Cennet İlahileri”ni birleşik bir inanç ve aşk çatısı düşleyerek kurguladım. Çünkü içimdeki umut ve güzele olan aşk asla ölmez. inançlardan, kutsal kitaplardan ve mitolojik metinlerden çağrışımlar taşıyan birleştirici bir cennet düşledim.''
İşte bu cümlelerle tüm sorulara cevap veriyor Sayın İrem.''Herşeyin ötesine gel başlangıcına yani!''derken;İnsanın ilk doğuşu o sevgiden nasıl kopuşu ne olursak kim olursak O'ndan geldiğimiz ve O'na yolculuğumuz...
Ama insanın kuşandığı zırhları bir başkasına vermesi kolay değildir!Bu koşulsuz sevmekle aynı anlama gelir.Ve bunu yapmadan özgür ruha kavuşmasıda mümkün görünmüyor.Kendimizi hapsettiğimiz çile odamızdan yine ve sadece kendi elimizle özgür irademizle çıkabiliriz.
Ne kadar büyük puntolarla yazsamda yalnızca görmek istediğin yerini göreceksin...Sen görmek istemedikten sonra gözünün önündeki cennet bile karanlık soğuk terkedilmiş bir bahçe olacak..
İlahi,cennet,sevgi,ışık,hu daha bir sürü kelime sana başka şeyler anlamlar,semboller,dini yaklaşımlar aklına getirebilir ''Birşey anlamadım''diyebilirsin...Ama O sana diyorki;''Herşeyin ötesine gel başlangıcına yani!'
Oraya geldiğinde o BİRliği yaşadığın gün kalbin kırıklarını,paramparça yanlızlıkları,kuşandığın zırhları bırakacaksın...Ruhun yükselişi bir efsane yada hayali bir kurgu değil!
Işık ve sevgiyle...
Tam bitti dediğin anda
Bir gül kök salar damarlarında...
Herşey Biter Birşey Bitmez..