Gönderen Konu: Cennet İlahileri - İlhan İREM'deki Değişim Hakkında  (Okunma sayısı 203751 defa)

Çevrimdışı divaneoldum(HU)

• 1.nesil
  • *
Evet ilk baktığınızda aklınıza ne geldi. Ben Albümü aldım, açtıktan sonra 12 melek çıktı karşıma ve aklıma hemen Hz İsa'nın 12 havarisi geldi. Bunda art niyet falan da yok. Eğer 12 havari izlenimini doğru kabul edersem içindeki şarkılarla daha doğrusu ilahilerle tezat oluşturuyor. Çünkü albümdeki ilahiler ve sözler bende daha çok İslami çağrışımlar uyandırıyor. (Bir de Şalamar (rock) daki konuşma var tabi)
Şalamar'daki basubadelmevt'ten sonraki konuşmalar ve Cennet İlahileri cd sinin üstündeki 12 melek Hıristiyanlığı çağrıştırmasına rağmen yine Cennet İlahileri'ndeki Aşk Kapıları, Hu gibi şarkılar (ilahiler) de İslami bir izlenim bırakıyor.

Lütfen bu yazdıklarım yanlış anlaşılmasın. Sizlerin de yorumunuzu bekliyorum. Söylediklerimin yanlış olduğunu düşünüyorsanız onları da belli çerçeveler içinde yazın.

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
Ynt: Cennet İlahileri - CD'nin Üstündeki 12 Melek
« Yanıtla #1 : 30 Mayıs 2006, 00:30 »
Hoşgeldiniz divaneoldum(HU),
Tedirgin bir hal hissettim cümlelerinizde ve hemen düşüncelerimi yazmak istedim.
Yanlış anlaşmalar olabilir, farklı görüşler olabilir ancak herşey saygı çerçevesinde olacaktır rahat olun  ;)

Albümün üzerindekileri saymamış ve 12 havari konusunu hiç düşünmemiştim. Sağolun bu açıdan da bakmamı sağladığınız için. Ancak ben 12 havari yerine, albümün 9. parçasında geçen "Hava Kızları" olduğunu düşündüm nedense.

Hatırlarsanız, "Basubadelmevt" Kuran'da geçen ve İslamiyetin beş şartından biri iken, hemen ardından İncil'den bir alıntı mevcuttu...

Hıristiyanlığı çağrıştıran öğeler ile İslamiyeti çağrıştıran öğeler... Şamanizmi çağrıştıran, Eski Orta Avrupa öğretilerini çağrıştıran ve henüz göremediğimiz o kadar çok şey var ki albümde... Ney sesi ve albüm isminden kaynaklı olarak maalesef farklı yönlere çekilmek isteniyor-istenecek bu albüm. Ama açıldıkça kapılar görülecek ki, dinlerin, inanışların zaten götürmeye çalıştığı yerdeyiz...

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
« Yanıtla #2 : 30 Mayıs 2006, 01:10 »
Evet...

"Salamar" rock versiyonunda Luka'dan bir bölüm vardı...
"Selam sana Allah’ın Sevgili Kulu Meryem, Rab seninledir. " Lk 1:28
"Kadınların en Mübareği sensin, ve Mübarektir senin evladın İsa." Lk 1:42
"Babil Kulesi" adına ilk kez Tevrat'ın tekvin kısmının ll inci bölümünde rastlanıyor.
"Göklerden melekler indirler saf saf"
Kuran'da Fecr suresinde geçiyor bu cümle ve şöyle bitiyor sure; "gir cennetime"
Cennet İlahileri üçüncü şarkı "Müjde" çan sesi ile başlıyor...
"Mahşerin Dört Atlısı" dört elementi simgeliyor ve semavi dinlerde dört büyük melek...

.......
Hersey bir bütün, farkli pencerelerden bakan bizler gibi.. Yol BİR..

Işık ve sevgiyle...
Işık ve sevgiyle...

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #3 : 30 Mayıs 2006, 02:34 »
HOŞBULDUK!

Cevabın bu gece geleceğini düşünmüyordum forumdan genelde erken elayak çekiliyor mesajların yollanış saatinden. Ne bileyim? Öyle bir izlenim edindim işte.

Ben şimdiye kadar bir sanatçı hususunda bu kadar meraklı olmamışımdır ama çoğu sözünü, anlatmak istediğini çözememe rağmen hayranı olduğum İlhan İREM söz konusu olunca merakımı yenemiyorum.  Galiba O'nun düşüncelerine önem vermemden kaynaklanmasındandır.

Başka bir forumda İlhan İREM'İN dini hakkında tartışmalar yapılmış. Ve ben de doğrusunu söylemek gerekirse gerçek bir sanatçının inanışını saf duygular içinde ve sadece merak ettğim için merak ediyordum ve hala merak ediyorum. Ha kimse inancından dolayı yargılanamaz ve yargılanması doğru olamaz. Şimdi ben değer verdiğim bir şahsiyetin dini inancını merak ettğimden o forumdaki o konuyla ilgili bütün yazılanları okudum ve herkes bir şey sallamış. Kimi ateist demiş kimi Hıristiyan kimi İslamiyet'i teğet geçti demiş. Öncelikle ben eserlerinde Allah, tanrı, melek gibi ilahi kavramları işleyen bir insanın ateist olabileceğine inanmıyorum.

İlhan İrem bana bazen Yunus Emre'yi bazen Mevlana'yı bazende Hıristiyan bir dindarı çağrıştırıyor. Evet, eserlerinde semavi dinlerin üçünü de işliyor. Ama benim gerçekten merak ettiğim (sadece merak ettğim için amacım kesinlikle yargılamak değil) İlhan İrem Hristiyan mı Müslüman mı Musevi mi yoksa bu üç inancın sentezini yaptığı kendi felsefesine inanan birisi mi? Bu kafamı çok kurcalıyor. Kendini bir dine mensub hisseden kişi başka dinlerden alıntılar yapabilir elbet hele bu santçıysa... Ama alıntı da yapsa sonuçta bir dinin mensubudur.

Aklıma gelmişken şunu da söyleyeyim. Kimileri İlhan İrem'i Cat Stevens'a nam-ı diğer Yusuf İslam'a benzetiyor ama ben buna pek katılmıyorum. İlhan İrem'deki bu değişimi Cem Karaca'ya benzetiyorum. Malum Cem Karaca'da Tamirci Çıarağı ve Parka gibi belirli bir görüşteki şarkılardan sonra Allah Yar gibi eserlere imza atmıştı. Dinleyenler bilir. Ayrıca vasiyet olarak da alkışlanmayı değil tekbir getirilmesini istemişti.  Ben İlhan İrem'deki bu değişimi bu yüzden bir diğer hayranı olduğum sanatçı olan Cem Karaca'ya benzetiyorum ve   
benim düşünce dünyamı değiştiren ve altüst eden İlhan ağabeyimin İslami bir yörüngeye girdiğini düşünüyorum. Tabii ki bunlar benim tespitim ve şahsen beni sevindiriyor. Ha İlhan İrem'in Hıristiyan veya Budist olması (teşbihte hata olmaz) gerçekten gözümden bir gram dahi olsa değerini düşürmez. Ama değer verdiğim biriyle aynı inancı paylaşıyor olmak çok güzel bir duygu olsa gerekir. Bundan kim hoşnut olmaz? Tabii ki sevgi hoşgörü ve bunun gibi düşünceleri ben de paylaşıyorum ve bu yönden aynı inançtayım İlhan İrem'le.  Ama benim bahsettiğim farklı birşey. 

*Sevgi sevgiyle çoğalır. Solar her şey sevilmezse.                               (İLHAN İREM)
    *Gel ne olursan ol gel, bizim dergahımız umutsuzluk derhahı değildir.(MEVLANA)
    *Yaradılanı severiz Yaradan'dan ötürü                                                 (YUNUS EMRE)

Bu üç vecizeli söz birbirine çok benzemektedir. Ve Yunus Emre, Hcı Bektaş-ı Veli, Mevlana gibi mutasavvıflar insanların Tanrı'nın bir parçası olduğunu, Tanrı'nın dünyadaki yansıması olduğunu söylemişlerdir. İlhan İrem de kendisini bir bütünün bir parçası olarak görüdüğünü Doğan Şener ile olan bir röpörtajında söylemiştir.  Ben bu yüzden İlhan İrem'i O'nların bir takipçisi olarak görüyorum ve yüzyıllar öncesinin şairleri, tasavvuf adamları gibi söylediklerinin çok zaman sonra anlaşılacağını düşünüyorum.

Son söz: Şu anda İlhan İrem benim gözümde İslami bir yörüngeye girmiştir. (Farklı düşünenlerin düşünceleri benim için önemlidir)

Şimdiden söyleyeyim. Ben yobaz, gerici, inancı yüzünden sevdiği sanatçıyı yargılayacak birisi değilim ve yukarıda sorduğum soruya "inancından sana ne" gibi cevap verecek olan varsa lütfen vermesin. Kafamdaki soruların cevabını bulmama yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Bu kadar uzun yazıyı kaç kişi okuyacak :-)

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #4 : 30 Mayıs 2006, 06:46 »
İlhan İrem'de semavi dinlerin dışında da alıntılar, çağrışımlar görmek mümkün. Konuyla ilgili kesin çizgilerle konuşmak yerine çeşitli yazı ve ropörtajlarında Sizi yönlendirecek düşüncelerini bulabilirsiniz. Ancak dediğim gibi kesin çizgiler içeren bir sonuca gitmeniz zor.

Kendi görüşümü sorarsanız, İlhan İrem, Sizinle, benimle, Afrika'da açlık çeken çocuk ile, bir budist ile, bir haham ile.... aynı inanışı paylaşıyor...

Cem Karaca ile benzerlik konusuna katılmıyorum. Yine forumdaki "yeşil rüzgarlar" ile ilgili yazıda düşüncelerim mevcut. Elbette Cat Stevens konusuna da. Bunlar, sanırım şimdiye kadar olan yazı ve kitaplarını tam okumamaktan kaynaklanabilir. Anladığım kadar ile okuma ve araştırma yapmayı seven birisiniz. İlhan İrem'in kendi yazdığı makaleleri edinin, sindirerek okuyun. O zaman Cem Karaca veya bir başkasına benzemediğini göreceksinizdir.

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı ceren

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #5 : 30 Mayıs 2006, 13:40 »
Selam :) Ben açıklama yapma gereği duydum ama bu benim fikrimdir. Bence İlhan İrem dinsiz ama ateist olduğu kesinlikle yalandır. O bir tanrının var olduğuna hiçbirşeyin yoktan var olmayacağına inanan biri.
Bilmiyorum İlhan İrem'in 'Kuklacı Amca' diye bir sarkısı var dinledin mi? Eğer dinlemediysen dinlemeni tavsiye ederim. Dilerim az da olsa kafandaki soru işaretleri kalkmıştır...

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #6 : 30 Mayıs 2006, 19:26 »
     Kuklacı Amca'yı dinledim ve yasaklanması gereken bir şarkı olmadığına karar verdim. Çünkü orada bir Tanrı sorgulaması izlenimi uyandırmadı bende. Kuklacı Amca benzetmesini sindirememe yani yadırgamama rağmen anlamlı bir şarkı bence. Dünyada hakim olan bir sevgisizlik ve diğer olumsuz durumlar sonucunda Tanrı'ya bir yakarış ve Tanrı'ya, insanlara yardım etmesi için edeilen bir dua ve dünyayı yeniden sevginin ve dostluğun hüküm sürdüğü bir mekan haline getirmesini dileyen bir intiba uyandırdı. Yani şarkı benim gözümde sorgulayıcı değil dua-dilek-istek nitelik taşımaktadır. Yani bu şarkı bir yakarış ve Tanrı'dan medet istemek anlamındadır. Tabi ki benim gözümde. Böyle bir şarkıyı herkesin anlaması beklenemez. Çoğu kişide bir sorgulama sezilmişken şarkıyı ilk dinlediğimde bende dua intibası bıraktı. Kuklacı Amca benzetmesi dışında beni rahatsız eden birşey olmadı. Zaten böyle dua nitelikli bir şarkıdan bazı algılama sorunu olanlar dışında kim rahatsız olabilir ki. Beni rahatsız eden konu ise malum konudaki hassasiyetim etkili olmuştur. İnancı benim gibi olan herkes de böyle bir benzetmeden rahatsız olur.

Sonuç cümlesi: Bu benzetme dışında şarkının hiçbir kötü özelliği ve en önemlisi yasaklanmayı hakeden bir özelliği yoktur. Şarkı çok anlamlıdır ve dünyadaki kötülükleri ve Tanrı'nın buna bir çare bulmasını konu edinmektedir.

Çevrimdışı degisim

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #7 : 30 Mayıs 2006, 20:01 »
Sevgili DivaneoldumHuu
İslam'a yakınlaştığı fikrine katılıyorum. Yani ilk başlarda farkıl inanışlardan bir karma yaptı, bütün inanışlara aynı çizgideydi gibi yorumlar doğru. Ama bu albümü onun düşüncelerinin yansıması olarak alırsak İslam'dan daha fazla esinti var, bu kesin. Tamam tabi ki bunu din üzerinden rant sağlamaya çavirmeyeceğiz,ama öyle bir şey de varsa bunu da tüm İrem hayranları bilsin ya da düşüncelerini açıklasın. Ben belki de öyle olmasını çok istediğim için böyle diyorum, bilmiyorum. Ama bu albümdeki eserler resmen ilahi! İslam'ın ilahileri!..

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #8 : 30 Mayıs 2006, 20:15 »
Ama bu albümdeki eserler resmen ilahi!İslam'ın ilahileri!..

İrem'lerin "Cennet" İlahileri...

• 1.nesil
  • *
Ynt: Cennet İlahileri - İlhan İREM'deki Değişim Hakkında
« Yanıtla #9 : 30 Mayıs 2006, 22:28 »
Evet bence de İslami unsurlar ağır basıyor. İlk olarak şunu söyleyeyim; İlhan İrem ticari kaygılar nedeniyle değişecek kadar basit bir insan değil. O'ndaki değişim ancak kendi içinde kopan fırtınalar sonucu olur, yani olması gerektiği için olur.  İkincisi bu forumda rant ve yanlış yönlere saptırma gibi bir düşünceyle yorumlar yazılacağını düşünmüyorum. Burada herkes düşüncelerini yazıyor ve yazacak. Kimsenin bundan şüphesi olmasın ve düşüncelerini açıkça yazsın.

Çevrimdışı hayaletdansi

• ..
  • *
    • http://www.historicalsense.com/
« Yanıtla #10 : 31 Mayıs 2006, 00:11 »
Bir çok dine ait sözler duymak ,yazılar görmek mümkün İrem'den. Tam olarak şu dine inanıyor diyemiyorum, bu da biraz İrem'in bütünleştirici yönünü ve tabi ki de misyonunu gösteriyor bana göre.
''Gelecek dünyevi saçmalıklarından arınabilmiş evrensel insanların olacak. Ve ben bütün dinlerin, politikaların, sınırların, bayrakların ve her türlü ayrılığın ötesinde huzurlu bir bütünleşmeye programlanmış kainatların ışıklı yayıcısıyım. Bu söylediklerimin yanlış yorumlanmasını istemem böylesi bir felsefenin ışığında yürümek ve bir sanatcı olarak bu duygularla besteler yapmak hoşuma gidiyor yalnızca beni mutlu ediyor.''
 İrem'in radyo röportajından.
Bir Şuh_İ Sitemkar

Çevrimdışı kahraman

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #11 : 31 Mayıs 2006, 00:31 »
İnancın adını İslam, Hıristiyanlık, Musevilik koysanız ne olur, koymasanız ne olur? Kuklacı Amca'ya göndermeler var, hatta ve hatta "değişim"den kastedilen sanki "İslam'a dönüş"müş gibi..
"Kuklacı Amca" kime, neye yazılmış? Kalabalıkların yaşadığı, sahibi olduğu inanç mı İslam? Eğer öyleyse hiç bir sanatçı ya da bilim adamı Müslüman değil. İşin aslı İlhan İrem'in inancını tartışmak hiçbirimizin haddi değil, zira yalnızca kendisine verilenlerden ibaret olmayan bir yaşam süren insanların inancı kendilerine hastır. Ama daha iyi anlayabilmenin yolunun, Hıristiyanlıktan ya da Müslümanlık'tan ziyade Budizm, Cainizm, Hinduizm gibi Hint ve Asya kökenli dinlere biraz aşina olmaktan geçtiği aşikardır. Deizm desek biraz daha yakın olur belki.
Bu albümle birlikte "değişim"den bahsedilmesi de kanımca eksik anlamaktan kaynaklanıyor. "Hayat yükselen bir daire, aynı noktalardan geçiyoruz binlerce kere, farklı yüksekliklerde..." değil mi?:)
Mesajlar İslam penceresinden verildi diye, İlhan İrem inancını ya da felsefesini değiştirmiş değildir.
Bir şeyler daha eklemek gerekirse, albümde taaa "İlhan-ı Aşk"taki tatları dahi yakalayabiliyoruz, ve onları sindirdikten sonra daha da anlam kazanıyor bazı şeyler. Belki bu yüzden "üretimlerinin şahikası" bir albüm bu; kat edilen mesafe, farkındalıklar zinciri bütünleşiyor albümün ruhunda. Ben bu albümü nereye koyuyorum biliyor musunuz? "Romans" ve "Seni Seviyorum"un yanına. Kendime dair bir şeylerden bahsedeyim; uyurken daima sessizlik isterim. Özellikle de müzik filan açmam, ya da insan üretimi ritmik sesler demeliyim belki:) Bilinçaltıma nüfuz etmesini istemem çünkü, eksik algılayışların içime sinmesini istemem. Uykudayken bilinçaltımın çevresel etkenlere çıplak yeni doğmuş bir bebek gibi açık ve çaresiz olduğunu düşünürüm. Fakat İlhan İrem'in Seni Seviyorum'unu uyurken de dinliyorum, belki açık gözle alamadığım anlamları alabilirim diye. Çünkü biliyorum ki her bir ezgisi, her bir tınısı bana zarar vermeyecek, zihinsel süreçlerimin evrimine aykırı düşmeyecek bileşenlerden oluşuyor. İnsan annesinin kucağında nasıl güvende hisseder kendini çocukken? İşte ruhum da o güvenle dansediyor bu albümde. Oradan oraya savruluyorum, sonsuz bir uçurumdan aşağı gibi, ama biliyorum ki yere düşmeden bir şekilde melekler alacak beni, tutup yükseltecek tekrar. Kırılmalar, çatırdamalar, acılar, hüzünler, hepsinin bir karşılığı var. Her iniş için bir çıkış düşünülmüş. İnanın bu düzeyde başka bir sanatçı yok. İşte aldığım günden beri, "Cennet İlahileri"ni de uyumadan önce açıyorum ve sabaha kadar dinliyor beynim. Uyanıyorum bazen, "Divane oldum hu"larda, "Mahşerin Dört Atlısı"nda, vs. İşte o uyanışlarda öyle mutlu oluyorum ki, gündüz vakti, gündelik hayatımın rutinlerinin engellediği o tadı bu şekilde buluyorum. Hepimiz uyandığımızda kısa bir süre için değişiyoruz, kendimizden, hayattaki rolümüzün gerektirdiği kişiliğe geçiyoruz, çok çok ince bir zaman diliminde. İşte kendimizken inanın çok farklı oluyor albümün algılanışı. Kelimelerdi, kapaktı, imgelerdi, hepsi bir yana; albümün özü kendini hissettiriyor sıcak sıcak. tarif edilmesi zor bir mutluluk hissi. Ölümün bir müjde oluşuna şaşırmıyorsunuz mesela.
uç yalnız uç...

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
« Yanıtla #12 : 02 Haziran 2006, 11:36 »
"Benim düşündüğüm dünyada bayrak, din, dil, ırk, sınır gibi ayrılıklar yok". Sanırım bu herşeye cevap veriyor... Üstad su dine yaklaşmış diye yorumlamak bence yanlış...Şalamar, Müjde, Aşk Kapıları, Mahşerin Dört Atlısı bunun göstergesidir... CD üzerindeki 12 şekil ise bana kalırsa 11 havari ve Hz. İsa'dır...
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #13 : 02 Haziran 2006, 18:01 »
Zaten burada din, dil, ırk ayrımı yaptığını söyleyen kimse yok. Var da ben mi görmedim acaba ;D Bir millete bir dile dine mensup olmak diğerlerini hor görmek değildir ki. Herkes istediğine inanır buna kimse bişey diyemez. Bu dünya farklı görüşler, fikirler olduğu sürece yaşanabilir olacaktır. Yani İlhan İREM eğer İslam'a yaklaşırsa tarafsızlığını yitirecek ve ayrımcılık yapacak gibi algılanıyor diye sezdim ama burada İlhan İrem'i konuşuyoruz ve O'nun böyle birşey yapması bana göre mümkün değil. Yanlış anlaşılmasın ama bazı İlhan İrem hayranları santçının İslam'a yaklaşma veya O'nun Müslüman olma ihtimalinden pek haz etmiyorlar gibi. Ben bunu sezdim. Dostlar insan bir inanca mensup olsa bile tarafsız, sevecen ve ışık ve sevgiyle olabilir. Yanlış mı?

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
« Yanıtla #14 : 02 Haziran 2006, 18:28 »
Zaten burada din, dil, ırk ayrımı yaptığını söyleyen kimse yok. Var da ben mi görmedim acaba  Bir millete bir dile dine mensup olmak diğerlerini hor görmek değildir ki. Herkes istediğine inanır buna kimse bişey diyemez. Bu dünya farklı görüşler, fikirler olduğu sürece yaşanabilir olacaktır. Yani İlhan İREM eğer İslam'a yaklaşırsa tarafsızlığını yitirecek ve ayrımcılık yapacak gibi algılanıyor diye sezdim ama burada İlhan İrem'i konuşuyoruz ve O'nun böyle birşey yapması bana göre mümkün değil. Yanlış anlaşılmasın ama bazı İlhan İrem hayranları santçının İslam'a yaklaşma veya O'nun Müslüman olma ihtimalinden pek haz etmiyorlar gibi. Ben bunu sezdim. Dostlar insan bir inanca mensup olsa bile tarafsız, sevecen ve ışık ve sevgiyle olabilir. Yanlış mı?

Değerli sevecen dostum, ben zaten din dil ırk ayrımı  yapan var demedim... Yoktur da... O nedenle sen de göremezsin... Bu "acaba" ve arkasındaki gülmeye de pek anlam veremedim... Diğer dinleri hor gören yok... Sevecenler hakkında yorum yapmayalım lütfen... Sezinlemelerimiz kendimizde kalsın, ön yargılarımızı aşalım... Evet İlhan İrem'den konuşuyoruz... Üstad bütün dinleri, dilleri, ırkları bir çatı altında tutmaktan bahseder... Yani bütün insanlığı... Benim orada demek isterdiğim Üstat'ın bütün dinleri kapsayan bir felsefesi olduğu, bu nedenle albumde sadece tek bir dine yakınlık göstermediğidir...
Işık ve sevgiyle, ışığa askla yürüyelim....
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.