Gönderen Konu: Fettullah Gülen şiirlerine Garo Mafyan'dan besteler  (Okunma sayısı 103231 defa)

Çevrimdışı zaf

• ..
  • *
Nurcular diye tanımlanan ve Türkiye'yi Amerika'dan yöneten bu şahsın şiirlerini, Üstadın parçalarına uzun yıllardır düzenleme yapan Garo Mafya'nın bestelemesi garibime gitti...
oyun yapıp oynarlar seni geceleri aralarında

Çevrimdışı matya

• 1.nesil
  • *
Ynt: Fettullah Gülen şiirlerine Garo Mafyan'dan besteler
« Yanıtla #1 : 06 Mayıs 2007, 21:34 »

hayat çeşitlilik içinde 'bir'lik demektir. demekki sevgili Garo Mafyan bunu farketmiş. Yargılamamak lazım
                      herkezi seviyorum
"AKLININ ALAMAYACAĞI ALEMLERE AKIYORUM.. KAFANIN BASAMAYACAĞI GERÇEKLERDE YAŞIYORUM..BENİ FARK ETMEN İÇİN GÖZLERİNİN İÇİNE BAKMIYORUM.KENDİMİ İSPAT ETMEK İÇİN ŞEKİLLERDE KÖPEK OLMUYORUM.BEN KİM OLDUĞUMU ZATEN BİLİYORUM"

Çevrimdışı uranus

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #2 : 07 Mayıs 2007, 11:37 »
sanatla görüşler farklıdır. gayet normal bence

Çevrimdışı KORIDOR

• 1.nesil
  • *
    • Bulutsu
« Yanıtla #3 : 07 Mayıs 2007, 13:02 »
Garo Mafyan'ın ilk şaşırtıcı gibi görünen girişimi bu değildir. Bir Popstar yarışmasında jüri üyeliği de yapmıştır fakat "İlhan İrem popüler müzik dünyasından elini eteğini çekti diye tüm çalışma arkadaşları da çekecek diye birşey yok" diye düşünmüştüm sonra. İlhan İrem Fethullah Gülen'e hakaret davasından ötürü para cezası ödemiş bir sanatçıdır fakat eğer besteleri beğenirse çalışma arkadaşı Mafyan'ı arayıp tebrik eder diye düşünüyorum.

Fethullah Gülen şiirlerinin bestelenmesine gelince..Yusuf İslam da İlhan İrem şiirlerini besteleyebilir neticede. uranus'un dediğine katılıyorum; sanat ve görüşler farklıdır.

Sevgiyle,

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
« Yanıtla #4 : 07 Mayıs 2007, 14:23 »
Sanat ve görüşler farklı mıdır? Düşünüyorum...
Yazım, sinema, müzik, resim... Evet, belki enstrümantal müzik ama sözler...
Bence, bir görüşü barındıran sanat, sanatçının o görüşe bağlılığını gerektirir. Tabii sanat sadece "iş" olarak maddi amaçla yapılmıyorsa, bu kişinin kendi değerlerini ilgilendirir.

Işık ve sevgiyle...

Çevrimdışı KORIDOR

• 1.nesil
  • *
    • Bulutsu
« Yanıtla #5 : 07 Mayıs 2007, 15:13 »
Sanat ve görüşün farklı olduğunu kastederken, sanırım uranus de ben de şu anlamda demek istedik;

Bir sanatçı başka birinin eserleri üzerine kendi sanatını konuşturmak istiyorsa ille de görüşleri bir olmak zorunda değildir. sanat ve görüşler farklıdır derken bunu demek istedim ben.

Yoksa pek tabi ki Necati Cumalı doğduğu köylerin öykülerini yazarken kendi görüşlerini baz alarak kendine göre bir "cephe" seçerek, onların gözünden yazmıştır sözgelimi. Bedri Baykam Deniz Gezmiş'li kolajlarını yaparken kendi görüşlerini baz alarak yapmıştır. Yılmaz Güney de filmlerini çevirirken kendi emekçi ve zulüme karşı politikasını güderek veya arkasına alarak çevirmiştir. Ama sanat ve düşünce farklı olduğundan ötürü bir sağcı da Güney'in filmlerini sanatsal açıdan olumlu eleştirebilir, hayranlığını dile getirebilir.

Niyetim siyasete girmek hiç değil. Ama Garo Mafyan'ın Gülen'le sanatsal işbirliğine dair söylemek istediğim oydu. Kişiler aynı görüşte olmak zorunda değildir bir işe girişirken. Bu durumda sanat ve düşünce farklıdır.

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #6 : 07 Mayıs 2007, 16:16 »
"1992 'İlhan-ı Aşk'tan bu yana birlikte çalıştığım Garo bu insanlardan farklı. Garo Mafyan, şu an müzik piyasasındaki en ticari işlere imza atsa da, benimle olan çalışmalarında içindeki evrensel müzik kurtlarını ve herşeye karşın bozulmamış insan dokusunu çalışmalarımıza döküyor. İçinde yaşattığı klasik müzik ve profesyonellik dürtüsüyle beni anlıyor."

(İlhan İrem / Top Pop / 12 Ocak 1998)

Burada yazılanın aslında konuyu özetlediğini düşünüyorum. Bilirsiniz bazı ressamlar sokakta insanların para karşılığı portrelerini çizerler 5-10 dakikada. Bu işleridir. Ama sonra evlerine kapanır ve edindikleri para ile sanatlarını icra ederler...

Ben o ressamlardan birisi olsaydım öyle her gelenin resmini çizmezdim sanırım. "Ben çizerim müşteri müşteridir" diyene de lafım olmazdı.

Garo Mafyan'ın bu çalışması yukarıdaki örneğime dayanarak bir sokak çalışması mıdır, yoksa evine kapanıp sanatını icra ettiği bir çalışma mıdır sorusu benim ilgim ve bilgim dışında...

Çevrimdışı uranus

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #7 : 07 Mayıs 2007, 16:39 »
sevgili koridora katılıyorum. bazen farklılık arar insan ve sanatını başka konular üsütnde yoğunlaştırmak isteyebilir. gerçekten değişik bir çalışma olacak herlade. bir insanın düşüncesi farklıdır ama sanatıda farklı olabilir farklı arayışlara girebilir. değişik üretkinlikte bulunmak isteyebilir. çok eskiye gitmiycem ülkemizde pekte sevilmeyen biri öldüğünde 15-20 sanatçı şarkılarını best of yapmıştı. bu o kişinin düşüncelerini savunmak değildir gerçekten şarkılarının güzel olmasından kaynaklanmıştır. dediğim gibi şahsım adına hiç abes bir durum görmedim.

Çevrimdışı odaben

• ...
  • *
« Yanıtla #8 : 07 Mayıs 2007, 23:24 »
Zaf beyin şu sözü garibime gitti ; Nurcular diye tanımlanan ve Türkiye'yi Amerika'dan yöneten bu şahsın şiirlerini: Türkiye yi Amerika'dan yönetiyor çok asparagas olmamışmı ve yakışıksız..Kaldıki Nurcu dediğiniz o kişiler vatana terörist olun kap kaç yapın banka hortumlayın halka korku verin dehşet saçın demiyor ben Nurcu lardan değilim ama tanıdıklarım var.Lütfen biraz daha dikkatli olalım derim saygılarımla.Işık ve sevgiyle.
Bir Kapı Açılır Yüzün Görünür Hayat Yanılgıdır.....

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #9 : 08 Mayıs 2007, 00:12 »
Dikkatli olunduğu zaman buzdağının görünmeyen tarafı görülebilir.
Okuyup, öğrenip, düşünüp bilinçlendikçe daha yukarıdan bakar, kuyruğu nerede, başı nerede görülebilir kimi şeylerin...

Sevgili odaben'in dediği gibi "Lütfen biraz daha dikkatli olalım" !

Konsere yoğunlaşalım, bu konuyu da anket sonrasına bırakalım...