Anket

Melek Tozları Forumlarında siyaset tartışılsın mı?

Evet
31 (33%)
Hayır
57 (60.6%)
Farketmez
6 (6.4%)

Toplam Oy Verenler: 94

Oylama kapandı: 16 Mayıs 2007, 23:59

Gönderen Konu: ANKET: Siyaset Tartışılsın mı?  (Okunma sayısı 80565 defa)

Çevrimdışı xTHRee

• 1.nesil
  • *
Ynt: ANKET: Siyaset Tartışılsın mı?
« Yanıtla #30 : 08 Haziran 2007, 07:50 »
Tartışılmasın yönünde oyumu kullandım.Çünkü siyaseti yeterince tartışıyorlar.Böylesi inci gibi bir foruma siyaset karışmamalı..

Çevrimdışı Krizalit_Kristalin

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #31 : 15 Temmuz 2007, 23:52 »
Siyaset ayrı bir koridorda, müzik ayrı bir koridorda. Biz sevecenler koridorumuzu bulmuş ilerliyoruz. Siyasi tartışmalar ne kadar da medeni şekilde yapılırsa yapılsın karayele dönüşen poyraz gibi coşkulu alkışlarımızdan korkulu zevk almamızı sağlayacaktır. Bence bizler, siyaseti hiç bulaştırmayalım kenetlenmiş köklerimize.
Krizalit Kristalin yüreğinizde olsun.

Çevrimdışı mavin

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #32 : 17 Temmuz 2007, 17:02 »
Bence hayır, elbetteki herkesin bir siyasi görüşü vardır, ama tartışılacak ortam kesinlikle Melek Tozları olmamalıdır, sitenin doğasınada aykırıdır, bu sitenin bir sınırı olmalıdır, aksi halde MT ' nin bir özelliği kalmaz ve site ruhunu kaybeder....

Çevrimdışı hayaletdansi

• ..
  • *
    • http://www.historicalsense.com/
« Yanıtla #33 : 19 Temmuz 2007, 00:30 »
İrem dinlemeye başlağım zamanlar İrem benim için bir kaçıştı , hayatın '' pause '' tuşuydu şimdi hayatın kendisi ve böyle bir sanatcının sitesinde sadece ruhsal , metafizik konular konuşmak ,  hem bu konuları hep eksik bırakacaktır , hem yürümeden uçmak gibi olacaktır.
Şu anda forumda hakim olan bu  yavan  hava  bence dışarıdan bakıldığında bizleri , hayattan kopuk , zavallı , iletişim sıkıntısı çeken , yarınını bile düşünmeden hayat hakkında yorumlar yapan , yanlış yapılanan bireyler gibi gösteriyor ve bu kadar hayatın içinde olduğumuzu söyleyip bu kadar hayatın dışında kalmak bana doğru gelmiyor.
Tartışalım , konuşalım , pkk ya çocuk katili diyip vahşeti vurgularken Afrika'da açlıktan ölen beşyüzbin çocuğu unutmayalım , uzaylılardan bahsedelim ama tedavisi yüzyıllar önce bulunmuş hastalıktan ölen , ışığa hasret giden '' bizim uzaylıları '' unutmayalım , hayatı , yarınımızı , açlığı ve en önemlisi çözümü konuşalım , tartışalım .Hasılı hayatı ıskalamayalım.
Bir Şuh_İ Sitemkar

Çevrimdışı Krizalit Kristalin

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #34 : 24 Temmuz 2007, 11:22 »

Hiç düşünülmemesi gereken bir şey. Bu tür bir tartışmanın yapılması forumu bilmem kaç parçaya böler.
Siyasi görüşlere göre bloklaşmaların yanı sıra, hayal edemeyeceğimiz tartışmalar yaşanır.

Sonra olur burası bir siyaset portalı...

insanlar arasında ayrımcılık yaratan siyaset, din, dil, ırk vs şeylere ne kadar dalarsak, o kadar
karanlık sular içinde kayboluruz....
Temiz ve evrensel bir yol dururken, illa ki sislerin içinde ve rasgele yürümek çok yanlış...
Forumdaki tüm üyelerin yaşadıklar yer farklı, fikirleri farklı ve belki de dinleri bile farklı...
Ama ortak noktamız İlhan İrem, ışık ve sevgi!!

O halde sadece ortak noktamızdan gark edelim geleceğe.

Hayat kasabasında hancı değiliz hiçbirimiz... Birer garip yolcuyuz.

Bu yolculuğu temiz ve evrensel ışık ve sevgi dolu geçitlerden yapalım.

Işık ve Sevgiyle...
Yarına ne kaldı?
Hiç...
Buzlarla kaplı uzayda,
Alev desenli gömleklerle, dans etmek gerek...

Çevrimdışı yitik_savasci

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #35 : 24 Temmuz 2007, 12:32 »
Herşey dönüyor...
Döndükçe değişiyor herşey.Krizlit Kristalin öylesine haklıydın ki daha bir kaç gün öncesine kadar...Evet bende siyaset tartışılmasın diye oy kullandım.Evet burası İlhan İrem forumları.Evet seninde dediğin gibi ''Temiz ve evrensel bir yol dururken, illa ki sislerin içinde ve rasgele yürümek çok yanlış...'' Ama artık İlhan İrem siyasete bulaştı ne yazık ki...Evet bundan öncede vardı siyasi mesajları.Ama bundan önceki mesajları her hangi bir parti ile ilgili değildi.Daha geniş anlamlar içeren,partilerin benimseyebileceği,partizanlıktan daha geniş mesajlardı bunlar...Atatürk'çülük,cumhuriyetçilik,laiklik,anti emperyalistlik ve bir çok şey...Bunlar parti kavramından çok daha büyük düşünceler...Ama seçime bir gün kala İlhan İrem ve İrembağı adına gelen o ,oyumuz şu partiye mesajını yadırgadım doğrusu...
''Bu yolculuğu temiz ve evrensel ışık ve sevgi dolu geçitlerden yapalım.'' cümlesi çok fazla şey anlatıyor aslında...İlhan İrem'de bir kaç gün öncesine kadar böyle yapıyordu...Ama o mail İlhan İrem'i şimdiye kadar ki çizgisinden kaydırdı bence...Belki hep evrensel (büyük) anlatımlar duyduğumuz için,partisel (küçük) bir anlatım duyunca gereğinden fazla bir tepki veriyorda olabilirim....
Bunları bu konu başlığı altında yazdım çünkü; anketin yeniden yapılmasını talep ediyorum.Bizler oy kullandığımızda  İlhan İrem siyaset yepmıyordu.(parti bazında) Krizalit Kristalin'inde dediği gibi:

insanlar arasında ayrımcılık yaratan siyaset, din, dil, ırk vs şeylere ne kadar dalarsak, o kadar
karanlık sular içinde kayboluruz....
Temiz ve evrensel bir yol dururken, illa ki sislerin içinde ve rasgele yürümek çok yanlış...
Forumdaki tüm üyelerin yaşadıklar yer farklı, fikirleri farklı ve belki de dinleri bile farklı...
Ama ortak noktamız İlhan İrem, ışık ve sevgi!!

Ortak noktamız İlhan İrem'se ve İlhan İrem siyaset konuşuyorsa,forumlarında da konuşulmalı bence...Eğer ki kabul edilmiyorsa anketin yenilenmesi önerim,o zaman ben oyumu değiştirmek istiyorum...

Ayrıca bir ricam daha olacak.Okuduklarınızdan sonra beni herhangi bir partinin karşıtı,ve ya başka bir partinin yandaşı olarak fişlemeyin.Ben partileri,ve siyaseti boş işler !! olarak görüyorum.
((Bunu oy istemeye gelen bir milletvekili adayına söylediğimde yüzünü görmeliydiniz  :D  ))
Onların sözlerini karıştıralım,birbirlerini anlamasınlar diye....

Çevrimdışı mavin

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #36 : 25 Temmuz 2007, 12:16 »
Ben oyumu siyaset tartışılmasın şeklinde kullandım, nedenlerinide yazdım, tabi çoğunluk ne istiyorsa o olmalı, siyaset tartışılsın deniyorsa tartışılsın ama ben tartışmıyacağım, İlhan İREM bile siyaseti konuştu diyorsunuz; bunu örnek gösterip tartışılabilir diyorsunuz, bunada amenna, ya parti önerisine ne demeli, isteyen istediği partiyi savunur, buna sözüm yok, ama parti ismi her şeyi altüst etti... Bu bir kırılma noktasıdır, siyaseti tartışmamak demek her şeyde kopuk, içe kapanık, toplumdan uzak bie yapıya bürünmemize neden olur veya öyle algılanabilir anlamına gelmez, o mesaj olmamalıydı, daha siyaseti tartışmadan kutuplaşma sinyalleri belirdi, hepimizin ortak noktası olan İlhan İREM bir anlamda iyi niyetli toplumsal bir mesaj vermek isterken yanlış bir yol seçti, evrenselliğine gölge düşürdü, halbuki bu felsefe herkesi içine alır dostça ve ayrım yapmadan, aldıda, ama hepimizin ortak noktası o bize has hislerimiz ruhunu kaybetti, ben artık bu siteyi sadece yüzeysel olarak takip edeceğim ve İlhan İREMİ' de o mesajı almadım farzedip yine aynı seveceğim, yeniden eskiye dönmek dileğiyle IŞIK VE SEVGİYLE....

Çevrimdışı Krizalit Kristalin

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #37 : 25 Temmuz 2007, 13:17 »

Bu "parti içerikli mail" konusuna hiç girmek istemiyordum, fakat arkadaşlar konuşunda söyleme gereği hissettim. Açık olmak gerekirse bende yukarıdaki mesajımda bu konuya atıfta bulunmuştum, ama
bir tartışmaya veya zıtlığa yer vermemek adına konuyu açmamıştım. Madem açılmış bende görüşümü
söyleyeyim.

Öncelikle arkadaşlara katılıyorum, gerçekten de benim fikrime göre İlhan İrem'in bir parti ismiyle
mesaj vermesi çok yanlıştı.Bakın kendi görüşümü açıklıyorum sadece... Herşey eleştirilebilir, hiçbirşey
büsbütün doğru değildir. İlhan İrem benim birçok şeyim hayatta... Ama eğer bir hatacık olsun yaptı ise
o hata da bu hatadır arkadaşlar.

Bütün sevecenler oyunu mailde bahsi geçen partiye vermek zorundalar mı arkadaşlar?

Böyle bir mesaj tabiki yayınlanabilirdi, ancak parti ismi vermeden. Örneğin;
22 Temmuz büyük gün,ş oyumuzu akıllı kullanalım. Anti-amerikancı, anti-emperyalist ve ülkemiz için
çok şeyler beklediğimiz, laik, Atatürkçü ve çağdaş birilerine verelim denebilirdi.

Ama parti ismi yanlış oldu.Tabi ki benim fikrim.

Nasıl ki; Bütün albümlerinde hayran kalıp kendimden geçtiğim, coştuğum için...
Nasıl ki; Son albümüyle işte beklediğim dediğim için,
Nasıl ki; Toplumun sorunlarına son derece odaklanmış ve safsatalarla uğraşmayıp hep yararımıza olan
meselelere el attığı ve bizlere ışığı, sevgiyi işaret ettiği için,

İrem'i kutlamış ve yüreğime yerleştirmiş isem, ona bu büyük hayran kitlesinin içinde, o hınca hınç kalabalıkta biryerlerde küçücük yüreğimle bir sevgi beslemiş isem,

Aynı şekilde;

Eleştiri de hakkımdır. Ben bu konuyu eleştiriyorum ama hiçbirşey değişmeden...

Aynı saflıkta... İlhan İrem dinlemeye devam. İlhan İrem'in ışıklı yolundan devam diyorum.

Maili sildim ve almadım kabul ediyorum.

Bunlar benim şahsi görüşlerimdir ve bende her türlü eleştiriye açığım sevecenler...

Işık ve Sevgiyle,...
Yarına ne kaldı?
Hiç...
Buzlarla kaplı uzayda,
Alev desenli gömleklerle, dans etmek gerek...

Çevrimdışı pervane

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #38 : 25 Temmuz 2007, 23:14 »

Bu sitenin siyaset mekanı oldugunu düşünmüyorum..

Çevrimdışı Sirius

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #39 : 26 Temmuz 2007, 15:04 »
Bu başlıktaki yazılanları, fikirleri önemseyerek tümünü okuyup takip ediyordum, ancak politika konusu herkesin en iyi bildiği ve yorum yaptığı konu haline geldiği için. (dışarıyı kastediyorum :)... ) yanıt vermeyi düşünmüyordum...
Genel yazılanlar ve özellikle son gelişmeler üzerine çok naifçe kendi hissettiklerimi paylaşmak istiyorum.

Hayatımdan izole ettiğim iki şey, bana daha farklı alanlarda kendimi geliştirme fırsatı verdi. Bunlardan ilki futbol, diğeride politikaydı...  Bunlara herhangibir  insanın ayırdığı zamanları hiç bir yere varmayan bitmek bilmez tartışmaları ekleyerek topladığınızda yıllar yılı,  nasıl bir süre çıkıyor ortataya ? sonrasını varın siz tahmin edin artık... futbol ve politika dedim,  ilkine hiç girmeyelim ayrı polemikler, anket konuları çıkmasın ortaya :)...

İkinci konu ise, düşünceler, çelişkiler ve sorular uçuşan üniversite dönemine denk geliyor,  ve birden Koridor çıkageliyor.  Işık Dost ile birlikte giriyoruz koridorlara... Bir kılcal damarda, Görüşmeyelim’le birlikte politikadan ve onun günlük yapışkanlarından kendimi izole etmeye karar veriyorum... Tabi tamamen apolitik olmuyorum, seçici geçiren, takip etmesi gerekenleri izleyen, farklı fikirleri inceleyen bir tavır sürüyor derinlerde, Işık Dost’un söylemlerinde... Bu izolasyon, günümüz Türkiye’sinin kısır döngüleri içinde onları bir parçaları sayarak tartışan tartışan tartışan ama bir yere varamayan insanlara karşı bir tavır sadece, onlar gibi olmamak, aynı yerlerde hissetmemek için benim kişisel seçimim... aradan 13-14 yıl geçiyor.. uzaktan takip etmeye devam ediyorum,  Onlar aynı şekilde birbirlerini yiyorlar, hala aslan postlu katırlar ortalarda,  her birisi ayrı krallıklar peşinde,  Muhterem muhterem uçuyorlar hala,  çöpe dökülmüş yemek artıkları üzerinde... aradan yıllar geçiyor izolasyon devam ediyor, yıllar  öncesinin küçük hesapları, tv yayınları, tartışmaları hala aynı yerde... Şimdilerde benim bu günlük ve dönemlik kirlilik ve zaman kayıplarına karşı seçici duruşum kendim için, Işık Dost’un tavrı gibi pahabiçilmez bir değer olarak duruyor kendime göre...

İşte bu yüzden melek tozlarının ilahi yörüngesine paslı ağırlık külçeleri asmayalım diyorum, bu sanal toprakların pahabiçilmezliği kendi değerini katlasın hafifledikçe...
Benim fikrimde “burada” tartışılmaması yönünde.

Bir yandan da 16 mayıs’ta sona ermiş olan bu anketi inceleyip, kabaca bir hesap yapınca 1450 civarı üyeden sadece 94 ü oylama yapmış, katılım %6,4 civarında...  sonuç olarak sevecenlerin %93ü konuyla ilgilenmemiş oylamamış. İlgilenlerinin oluşturduğu sonuç ise “tartışılmasın” şeklinde gözüküyor. Site yöneticileri benim kişisel yorumum dışında kesin sonuçları ve nihai bir noktayı belirteceklerdir diye düşünüyorum.

“Parti içerikli mail konusunda” kimsenin fikrini eleştirmeden kendi içimden geçenleri söyleyeceğim.
Işık Dost’un yıllar yılı bir çok yazısında çok net yorumları söylemleri olduğu gibi, adı geçen e-postada söylediği - irem bağı tarafından iletilen bu sözlerde; geçmişte bir çok aydınla bir araya gelip bir noktada geniş katılımla birleşerek oluşturulan ülkenin aydın ve sanatçılarının ortak bir hedefi gösterdiği bir söylemin; tekrarını görüyorum,  Ben onu bu yorumu konusunda hiç hatalı bulmuyorum, tersine o dönemde birçok aydınla birlikte yapılan bu söylemin çok net bir şekilde 20 yıl önceki güncelliğini koruyarak, tekrarlandığını görüyorum. Keşke o dönemki çok önemli aydınlar (ki hala öyleler) onun şuan yaptığı gibi, mevcut duruşlarını koruyarak, ifadelerini bu ihtiyaçlı dönemde, geçmişte olduğu ve İlhan İrem’in şuan yaptığı şekilde yine aynı  “riskleri” göze alarak tekrarlasalardı... 

Risk diyorum, çünkü geçmişte Işık Dost, bu riski göze alıp ülkenin en aydın sanatçısı olarak “oyum ...’ye” dediği için, TRT ve dönem iktidarı tarafından insafsız ve haksızca yargılanarak engellenmiş olmasaydı, belkide ülkemiz eurovizyon birinciliğini  88’de kazanmış olacaktı... Şimdi bizler 2007 Türkiye’sinde yine aynı cesareti gösterip riskleri umursamadan Ak bir Zambak gibi karaltıların ortasında bozulmadan duran Işık Dost’a bu söyleminden dolayı yorumlar yapıyoruz...  20 yıl once onun ışığını engellemeye çalışan zihniyetin yaptığı  büyük haksızlık kadar bizde O’nun karşısına TRT vari düşüncelerle çıkmış olmuyor muyuz?

Sevgiyle,
            Işığı kaybetmeden...

----------------------

Tum bunları, olanı bitenleri düşünürken,
Bunlar dökülmüştü...
Geçenlerde..

Aralarından ışıltılarla sıyrılıp geçeceğim,
Gökler bile yarılırken çatırtılarla,
Uyanamayacaklar...

Ne duracağım,
Ne de kaçacağım...
Bir şey kesin,
Beklemeyeceğim...

Oylandık, oyalandık, boyalandık
Kalan ne ? Sol parmakta bir leke...
Yoz bakışları kör kuyuları
Dekupe suratlı siluet tapınan postları,
Kendi kara lekeleri içinde...
Gerilerde...

Beklemeyeceğim,
Tali yollarda debelenen uyurgezer fanatikleri...
Yanlış anladıkları Allah’ları adına
Bir renge tutulan
Kör kuyunun renk körleri...

Bulutlar yıkılırken semalarında,
Kendi karaltıları uğuldayacak kulaklarında...
Artık ne gözleri, ne de dilleri olacak.
Sıvaları dökülecek üzerlerine,
Kala-kalacaklar küflenmiş kireç tavanlar altında..

Hepsi orada kalacak...
Beklemeyeceğiz...

Ötelerde,
Şölenlerimiz olacak hep,
Her biri ayrı renk,
Allı çiçekli degrade...
Nasıl mı ?
Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı yitik_savasci

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #40 : 31 Temmuz 2007, 14:39 »
İnsan psikolojisi çok karmaşık.En çok ilgi duyduğum konu olmasının sebebi bu karmaşıklığıdır.Parti içerikli mail,benim için başka birine şarkı vermesi kadar sarsıcı bir etki yarattı.Ve o günden beri bunu değerlendirip duruyorum…Ona karşı duyduğum sevgi,ve siyasete karşı duyduğum gereksizlik duygusu çarpışıp duruyor içimde bir yerlerde…Ve bu çarpışma insan psikoılojisi ile ilgili bir ayrıntıyı farkettirdi…(kainatta ki herşey insan psikolojisi ile alakalıdır)
Hiçbir başarıyı cezasız bırakmıyoruz…Ne kadar tezat duruyor değil mi ? Ama gerçekten derinine düşündüğüm zaman bu sonuç çıkıyor ortaya…Herkesin bir siyasi görüşü vardır,ve herkes bunu söylemekte özgürdür.Peki İlhan İrem söyleyince (benim gibi bir çok kişi var) neden yadırgadık ?Neden bu herkesin ifade edebileceği şeyi,İlhan Abi yaptı diye yanlış göründü bize ? Aslında cevap çok basit.Bu,partinin x veya y partisi olmasından değildi.Bunun tek sebebi,şimdiye kadar çok daha büyük düşünceler,daha aydınlatıcı mesajlar sunmasından kaynaklanıyor…Yani geçmişte bize sunduğu muhteşem bir aydınlanma sağlayan anlatımlarından değildi.Kısacası hep bize yaşattığı,büyü yoktu o mailde.Ve bizim bunu yadırgamamız,başarısını cezalandırmaktan başka bir şey değildi…Eskisi kadar (ne derseniz diyin adına) büyük (diyeceğim ben) bir anlatım olmadığı için yanlış ! yaptı fikrine kapıldık…

İşte psikolojimiz bize sürekli böyle oyunlar oynamakta…Ne kadar farkında olmaya çalışsakta,çoğu zaman bizi böyle uyutuyor…Ve sonradan düşündüğümüzde farkedebileceğimiz,mantıkla çelişen davranışlar sergiliyebiliyoruz…Ve bunları başka bir başlık halinde konuşsak daha iyi olacak…
Onların sözlerini karıştıralım,birbirlerini anlamasınlar diye....

Çevrimdışı burakca

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #41 : 27 Ağustos 2007, 12:27 »
burada siyasetin yeri olmadigini dusunuyorum
eger siyaset girerse form zaptedilemez olur

Saygilarimla
Isik ve Sevgyle
IŞIK ve SEVGİYLE

Çevrimdışı thandolos

• ...
  • *
« Yanıtla #42 : 27 Ağustos 2007, 17:17 »
Mantaliteyi kavrayamadım...Burası Siyasi amacı güden bir site değilki...Burada herkesin kişisel iradesine bağlı olarak görüşleri farklıdır...Bu durum  bu sitenin moduyla ters düşmezmi!
Bence bırakalımda siyaset;siyaseti kapsayan sitelerde tartışılsın!
İnsan Kendini Yalnızca İnsanda Tanır..
                                   (Goethe)

Çevrimdışı ederlezi

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #43 : 29 Ağustos 2007, 13:27 »
İçinde bulunduğumuz karanlık zamanlarda olumlu çözümler bulabilmek için farklı insanlar farklı şeyler söylemelidir, bu gereklidir.Fakat birbirimizi kırmadan,incitmeden herşey daha güzel daha nahif olur..
....

Çevrimdışı bahar02

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #44 : 29 Ağustos 2007, 15:51 »
bence tartışılmasın türkiyeyi devlet büyükleri kurtaramadım ne işimiz  olur siyasetle irem sever olarak siyasete hayır.. :)