Köprü > Millenium

1 Mayıs 1977

(1/3) > >>

Atk:
1 Mayıs 1977... İstanbul Taksim Meydanı’nda kutlanan İşçi Bayramı biterken çıkan olayda 34-36- kişi ölürken yüzlerce kişide yaralandı. Yüzbinlerce kişinin katıldığı mitingi kana boyayanlar yakalanmadı... Aradan geçen 30 yıla rağmen hâlâ olayın failleri bırakın yakalanmayı, belli bile değiller!

1 Mayıs 1977 sabahı... Türkiye’nin her yanından akın akın gelen işçiler ve devrimci yurtseverler alandaki yerlerini almaktadırlar. Yürüyüş son derece düzenlidir ve katılım yaklaşık 500 bin civarındadır. Saatler 19.00’u gösterirken katılımın umulanın çok üstünde olması nedeniyle miting hâlâ bitmemiş, Anadolu’dan gelen kortejler henüz alana girememiştir. Bu arada DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler de konuşmasını tamamlamak üzeredir. İlk silah sesi o an duyulur. Daha sonra alana hakim noktalardan kitlelerin üzerine kurşun yağmaya başlar. İlk silah sesi olayı başlatmak için bir işarettir. DİSK’in kürsü sorumlusu Sıtkı Coşkun’un “Sular İdaresi üzerinde ateş eden insanlar var. İhtar ediyoruz. Bunları etkisiz hale getirin, alın...” diye yaptığı anons işe yaramaz. İstanbul Belediye Başkanı Ahmet İsyan’ın toplum polisinin amirine sorduğu “Bu duvarın üzerinden ateş edildi bize. Bunlar polis midir, görevli midir?” sorusu da yanıtsız kalır ve İsyan coplanır. Daha sonraki soruşturmalarda ise bu kişiler tamamen reddedilir; zaten boş kovanlar da anında toplanmıştır. Ateş açılan noktalardan bir diğeri olan Pamuk Eczanesi’nin üst katında ise tabancalar ve mermi kovanları bulunacaktı.

Kazancı’ya iniş ve çıkışı engelliyorlardı. Sel halinde akan insanlar kamyonetin iki yanından ve el arabalarının üzerinden geçerek Kazancı Yokuşu’ndan aşağıya doğru kaçmaya çalışıyorlardı. Tam bu sırada yokuşun biraz aşağısındaki garajdan çıkan beyaz renkli bir Renault uzun menzilli silahlarla kitleyi tarayacaktı. Beyaz Renault da bulunan polis memuru Necati Tınaz, daha sonra bu durumu ”üstümüze geldiler havaya ateş ettik” diye açıklayacaktır.

Sonuçta o gün Taksim Alanı’nda 126 kişi yaralanmış, 34(bazı kaynaklarca 36) kişi de şehit düşmüştü. Çiğdem kızın karnında olan çok yakın bir zaman sonra dünyaya gelecek olan kızı da katledilmişti…. Ölümlerin 28’i ezilmeler sonucu meydana gelmişti. Yalnızca 25 kişi Kazancı Yokuşu’nda ezilerek Meral Özkol ise panzer altında kalarak yaşamını yitirmişti. Olayda 2000’e yakın mermi atıldığı saptanmış, buna karşın yalnızca 5 kişi kurşun yarası nedeniyle ölmüştü. Açılan davanın iddianamesinde, amacın “halk üzerinde yılgı, korku ve panik yaratmak” olduğu vurgulanıyordu.

Bugün yine bir diktatörya ile karşı karşıyaydı İstanbul. Taksim meydanı kapatılmıştı. Vali Güler: ”Biz kutlanmasın demiyoruz. Sendika başkanları gelsin anma görevlerini yerine getirsin gitsin” diyordu. Bu iş bu kadar kolay değildi!. Korkuyu nasıl belli etmişlerdi; yolları kilitleyerek, 17,000 polisi İstanbul’a getirerek. Ellerinde pankart, bayrak vb. hiçbir şey olmayan 538 (yazdığım andaki sayı) kişiyi gözaltına alarak…

36 insanı saygı ile anıyorum…

izzet:
Forumda 1 Mayıs adı altında açılan bu konu başlığına bir anlam veremedim.. 1 Mayısların diğer ülkelerde bayram şenliğinde kutlanırken bizim ülkemizde neden teröristçe eylemlere dönüşüp sekilendiğini de hiç bir zaman anlamadım bu saatten sonra anlamakta istemiyorum zaten.. Göz gördükten sonra laf BOŞ kalır...
29 Nisan İstanbul Cumhuriyet Mitingi başlığı altına herhangi bir yorum yazmayıp ta burada 1 Mayıs konulu bir başlık atman bana çok tezat geldi..
36 Kişiyi saygıyla anmanı, saygıyla karşılıyorum. Ancak resmi sayıları hala açıklanmayan ve bu sayılarla Yüz binleri bulan, bu vatan için canlarından olmuş şehitlerimizin yanında sözünü bile etmem..!
Üzerinde yasam sürdüğümüz bu toprak, bu ülke, elde sopalarla vitrin camları kırılarak kazanılmadı ve öyle kaybedilmeyecekte..

Sevgiyle.. 

Atk:

--- Alıntı yapılan: izzet - 01 Mayıs 2007, 13:49 ---Forumda 1 Mayıs adı altında açılan bu konu başlığına bir anlam veremedim.. 1 Mayısların diğer ülkelerde bayram şenliğinde kutlanırken bizim ülkemizde neden teröristçe eylemlere dönüşüp şekillendiğini de hiç bir zaman anlamadım bu saatten sonra anlamakta istemiyorum zaten.. Göz gördükten sonra laf BOŞ kalır...
29 Nisan İstanbul Cumhuriyet Mitingi başlığı altına herhangi bir yorum yazmayıp ta burada 1 Mayıs konulu bir başlık atman bana çok tezat geldi..
36 Kişiyi saygıyla anmanı, saygıyla karşılıyorum. Ancak resmi sayıları hala açıklanmayan ve bu sayılarla Yüz binleri bulan, bu vatan için canlarından olmuş şehitlerimizin yanında sözünü bile etmem..!
Üzerinde yasam sürdüğümüz bu toprak, bu ülke, elde sopalarla vitrin camları kırılarak kazanılmadı ve öyle kaybedilmeyecekte..

Sevgiyle.. 

--- Alıntı sonu ---

Bir bardağın yarısına kadar su dolu. Diğer yarısı boş...
Dolu kısma da, boş kısma da bakabiliriz... Bize dayatılan şeyler her zaman doğru olmayanlar olabilir. O meydanlara iş, emek, özgürlük, insanlık için dolan insanlarda vardır ve ben yazımda onları baz alarak 1 MAYIS dedim. Demeye devam edeceğim...
Diğer yandan Cumhuriyet Yürüyüşü konusuna bir şeyler yazıp yazmamam özgür irademdir. Bu konuda kimseye karışma hakkı tanımıyorum. Cumhuriyet Yürüyüşünde bulunan biri olarak...

Ayrıca 1 Mayıs'a giden insanların terörist olarak nitelendirilmesi insanlığın acizliğidir. Herkes anlayabildiği kadarını anlayacaktır. Anlamamaya devam...

Ve son söz...

"Namusluca dokunup PAUSE tuşuna
Gitmek kaldı"

Tüm karanlıklara ve katliamlara inat
Işık ve Sevgiyle

burock0:
Burası İrem bağı...  Bu konuyu lütfen TKP’nin işçi partisinin forumunda konuşulsun. Ölümler her zaman kötüdür üzücüdür...  Ancak yeri bura değil. Birisi de çıkıp o zamanki suni çatışmalarda MHP’li gençlerinde öldüğünü söylese o zaman ne diyeceğiz?
Lütfen bu cennet bahçesini siyasetle çok fazla kirletmeyelim...

ceza:
 Konu hakkında yorum yapmayacağım ancak bir işveren olarak bizim için emek döken herkese her gün bayram yaşatmaya çalışıyoruz. Haklarını gözeterek. Burada Anadolu yakasından sabah 07.10 da yola çıktım işyerine Avrupa yakasına vardığımda saat 12.20 geçiyordu işçilerimin rızklarınla oynamaya kimsenin hakkı yok bayram falan değil sadece çile.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
usa online pharmacy