Gönderen Konu: 1 Mayıs 1977  (Okunma sayısı 139047 defa)

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
1 Mayıs 1977
« : 01 Mayıs 2007, 12:40 »
1 Mayıs 1977... İstanbul Taksim Meydanı’nda kutlanan İşçi Bayramı biterken çıkan olayda 34-36- kişi ölürken yüzlerce kişide yaralandı. Yüzbinlerce kişinin katıldığı mitingi kana boyayanlar yakalanmadı... Aradan geçen 30 yıla rağmen hâlâ olayın failleri bırakın yakalanmayı, belli bile değiller!

1 Mayıs 1977 sabahı... Türkiye’nin her yanından akın akın gelen işçiler ve devrimci yurtseverler alandaki yerlerini almaktadırlar. Yürüyüş son derece düzenlidir ve katılım yaklaşık 500 bin civarındadır. Saatler 19.00’u gösterirken katılımın umulanın çok üstünde olması nedeniyle miting hâlâ bitmemiş, Anadolu’dan gelen kortejler henüz alana girememiştir. Bu arada DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler de konuşmasını tamamlamak üzeredir. İlk silah sesi o an duyulur. Daha sonra alana hakim noktalardan kitlelerin üzerine kurşun yağmaya başlar. İlk silah sesi olayı başlatmak için bir işarettir. DİSK’in kürsü sorumlusu Sıtkı Coşkun’un “Sular İdaresi üzerinde ateş eden insanlar var. İhtar ediyoruz. Bunları etkisiz hale getirin, alın...” diye yaptığı anons işe yaramaz. İstanbul Belediye Başkanı Ahmet İsyan’ın toplum polisinin amirine sorduğu “Bu duvarın üzerinden ateş edildi bize. Bunlar polis midir, görevli midir?” sorusu da yanıtsız kalır ve İsyan coplanır. Daha sonraki soruşturmalarda ise bu kişiler tamamen reddedilir; zaten boş kovanlar da anında toplanmıştır. Ateş açılan noktalardan bir diğeri olan Pamuk Eczanesi’nin üst katında ise tabancalar ve mermi kovanları bulunacaktı.

Kazancı’ya iniş ve çıkışı engelliyorlardı. Sel halinde akan insanlar kamyonetin iki yanından ve el arabalarının üzerinden geçerek Kazancı Yokuşu’ndan aşağıya doğru kaçmaya çalışıyorlardı. Tam bu sırada yokuşun biraz aşağısındaki garajdan çıkan beyaz renkli bir Renault uzun menzilli silahlarla kitleyi tarayacaktı. Beyaz Renault da bulunan polis memuru Necati Tınaz, daha sonra bu durumu ”üstümüze geldiler havaya ateş ettik” diye açıklayacaktır.

Sonuçta o gün Taksim Alanı’nda 126 kişi yaralanmış, 34(bazı kaynaklarca 36) kişi de şehit düşmüştü. Çiğdem kızın karnında olan çok yakın bir zaman sonra dünyaya gelecek olan kızı da katledilmişti…. Ölümlerin 28’i ezilmeler sonucu meydana gelmişti. Yalnızca 25 kişi Kazancı Yokuşu’nda ezilerek Meral Özkol ise panzer altında kalarak yaşamını yitirmişti. Olayda 2000’e yakın mermi atıldığı saptanmış, buna karşın yalnızca 5 kişi kurşun yarası nedeniyle ölmüştü. Açılan davanın iddianamesinde, amacın “halk üzerinde yılgı, korku ve panik yaratmak” olduğu vurgulanıyordu.

Bugün yine bir diktatörya ile karşı karşıyaydı İstanbul. Taksim meydanı kapatılmıştı. Vali Güler: ”Biz kutlanmasın demiyoruz. Sendika başkanları gelsin anma görevlerini yerine getirsin gitsin” diyordu. Bu iş bu kadar kolay değildi!. Korkuyu nasıl belli etmişlerdi; yolları kilitleyerek, 17,000 polisi İstanbul’a getirerek. Ellerinde pankart, bayrak vb. hiçbir şey olmayan 538 (yazdığım andaki sayı) kişiyi gözaltına alarak…

36 insanı saygı ile anıyorum…
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı izzet

• 1.nesil
  • *
Ynt: 1 Mayıs 1977
« Yanıtla #1 : 01 Mayıs 2007, 13:49 »
Forumda 1 Mayıs adı altında açılan bu konu başlığına bir anlam veremedim.. 1 Mayısların diğer ülkelerde bayram şenliğinde kutlanırken bizim ülkemizde neden teröristçe eylemlere dönüşüp sekilendiğini de hiç bir zaman anlamadım bu saatten sonra anlamakta istemiyorum zaten.. Göz gördükten sonra laf BOŞ kalır...
29 Nisan İstanbul Cumhuriyet Mitingi başlığı altına herhangi bir yorum yazmayıp ta burada 1 Mayıs konulu bir başlık atman bana çok tezat geldi..
36 Kişiyi saygıyla anmanı, saygıyla karşılıyorum. Ancak resmi sayıları hala açıklanmayan ve bu sayılarla Yüz binleri bulan, bu vatan için canlarından olmuş şehitlerimizin yanında sözünü bile etmem..!
Üzerinde yasam sürdüğümüz bu toprak, bu ülke, elde sopalarla vitrin camları kırılarak kazanılmadı ve öyle kaybedilmeyecekte..

Sevgiyle.. 
Gözümün önünden geçip gittim....
Bulutlara... Yürüdüm...

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
« Yanıtla #2 : 01 Mayıs 2007, 14:58 »
Forumda 1 Mayıs adı altında açılan bu konu başlığına bir anlam veremedim.. 1 Mayısların diğer ülkelerde bayram şenliğinde kutlanırken bizim ülkemizde neden teröristçe eylemlere dönüşüp şekillendiğini de hiç bir zaman anlamadım bu saatten sonra anlamakta istemiyorum zaten.. Göz gördükten sonra laf BOŞ kalır...
29 Nisan İstanbul Cumhuriyet Mitingi başlığı altına herhangi bir yorum yazmayıp ta burada 1 Mayıs konulu bir başlık atman bana çok tezat geldi..
36 Kişiyi saygıyla anmanı, saygıyla karşılıyorum. Ancak resmi sayıları hala açıklanmayan ve bu sayılarla Yüz binleri bulan, bu vatan için canlarından olmuş şehitlerimizin yanında sözünü bile etmem..!
Üzerinde yasam sürdüğümüz bu toprak, bu ülke, elde sopalarla vitrin camları kırılarak kazanılmadı ve öyle kaybedilmeyecekte..

Sevgiyle.. 

Bir bardağın yarısına kadar su dolu. Diğer yarısı boş...
Dolu kısma da, boş kısma da bakabiliriz... Bize dayatılan şeyler her zaman doğru olmayanlar olabilir. O meydanlara iş, emek, özgürlük, insanlık için dolan insanlarda vardır ve ben yazımda onları baz alarak 1 MAYIS dedim. Demeye devam edeceğim...
Diğer yandan Cumhuriyet Yürüyüşü konusuna bir şeyler yazıp yazmamam özgür irademdir. Bu konuda kimseye karışma hakkı tanımıyorum. Cumhuriyet Yürüyüşünde bulunan biri olarak...

Ayrıca 1 Mayıs'a giden insanların terörist olarak nitelendirilmesi insanlığın acizliğidir. Herkes anlayabildiği kadarını anlayacaktır. Anlamamaya devam...

Ve son söz...

"Namusluca dokunup PAUSE tuşuna
Gitmek kaldı"

Tüm karanlıklara ve katliamlara inat
Işık ve Sevgiyle
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı burock0

• ...
  • *
« Yanıtla #3 : 01 Mayıs 2007, 15:32 »
Burası İrem bağı...  Bu konuyu lütfen TKP’nin işçi partisinin forumunda konuşulsun. Ölümler her zaman kötüdür üzücüdür...  Ancak yeri bura değil. Birisi de çıkıp o zamanki suni çatışmalarda MHP’li gençlerinde öldüğünü söylese o zaman ne diyeceğiz?
Lütfen bu cennet bahçesini siyasetle çok fazla kirletmeyelim...
Her yer de sen,Herşey de sen, Hangisini seçeyim

Çevrimdışı ceza

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #4 : 01 Mayıs 2007, 15:54 »
 Konu hakkında yorum yapmayacağım ancak bir işveren olarak bizim için emek döken herkese her gün bayram yaşatmaya çalışıyoruz. Haklarını gözeterek. Burada Anadolu yakasından sabah 07.10 da yola çıktım işyerine Avrupa yakasına vardığımda saat 12.20 geçiyordu işçilerimin rızklarınla oynamaya kimsenin hakkı yok bayram falan değil sadece çile.

Çevrimdışı izzet

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #5 : 01 Mayıs 2007, 16:06 »
Hamdi; bir başlık açıyorsun, ben yorumumu belirtiyorum, hani sendeki özgür iradeden bendede var biliyorsun.. Baslığı sen açmışsın, yorumlamak senin değil bizlerin hakki, yorumum üstüne yorum yaparak kişisel çatışmaya dönüştürmemeni rica ediyorum olayı.. Ayrıca; anlayışsız bir insan değilim; 1997 yılının 1 Mayısında (ki ben o tarihten beri işçiyim!! Buraya dikkat et(!)  4. katta bulunan şirketimin camından baktığımda karsımızdaki Renault Mais otomobil galerisinin elleri yüzleri sarılı boyalı 100’lerce kişi tarafından yağmalandığını, dışarı çıkartılan otomobillerin yakıldığını gördüm, ayrıca banka ve bazı devlet kurumlarına yapılan yağma ve saldırılara bizzat şahit oldum.. Simdi tutup da bu insanların bana devlet savunucusu olduğundan falan bahsetme, bu insanlar benim için dağdakilerden daha tehlikeli teröristlerdir.. Sözüm 1 Mayısı ADAM kutlayanlara değil, bu terörist kafalaradır, lütfen genelleme kendine göre.. Bu düşünce benim acizliğim değil, bu vatansızların acizliğidir sevgili Hamdi..! Vatansız olmak, ne acı..
Ve unutma beynimde orak çekiç değil, ay yıldız taşıyorum, bu yüzden gerektiğinde çok tehlikeli olabilirim..!

Sana iyi Pause tuşları diliyorum..

Sevgiyle kal..
Gözümün önünden geçip gittim....
Bulutlara... Yürüdüm...

Çevrimdışı hakan

• 1.nesil
  • *
    • ilhaniask
« Yanıtla #6 : 01 Mayıs 2007, 17:53 »
Arkadaşlar 1 Mayıs tamam işçilerin bayramı olsun. Bunu bende bir işçi olarak kabul ediyorum ama iş yağmacılık, talan etme, zarar verme boyutlarına gelirse buna bende bir TÜRKİYE CUMHURİYETİ vatandaşı olarak karşı çıkarım. Nasıl ki 14 ve 29 Nisan mitinglerinde halk anti demokratik olarak sokaklara dökülmüşse 1 Mayısta da yine ayni zihniyet gündemde. Demokratik, laik ve sosyal hukuk devletinde yaşıyoruz diyorlar, işlerine gelmediği zaman ise demokrasiyi hiçe sayıp, ona buna birilerini şikayet edip duruyorlar, ya da halka yağmacılık, talancılık yaptırıyorlar.
Allah aşkına arkadaşlar bir örgütün çocukları kullanmasıyla bu şahsiyetlerin demokrasiyi ve laikliği (ki sadece kendi tekelinde bulundurduğunu sanıyorlar)kendi çıkarları için kullanması arasında bir fark var mıdır çok merak ediyorum.

Bakalım kim daha çok demokratik ve laik. Meclisi terk edip halkın iradesini hiçe sayanlar mı, halkı galeyana getirip orayı burayı tahrip ettirenler mi yoksa...
Doğumdan Sonra
Ölümden Önce
Güneşin Battığı Yerde
IŞIK VE SEVGİYLE.........

Çevrimdışı hakan

• 1.nesil
  • *
    • ilhaniask
« Yanıtla #7 : 01 Mayıs 2007, 18:02 »
Ayrıca şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Dili, dini, ırkı ne olursa olsun; ülkesine ihanet edenler, ülkesini beğenmeyenler VATAN HAİNLERİ ’dir ve onursuzca katledilmeyi hak edenlerdir.
Bu, dünde böyleydi, bugünde böyle ve gelecekte de böyle olacaktır, TÜRKİYE CUMHURİYETİ ilelebet payidar kalacaktır.
Doğumdan Sonra
Ölümden Önce
Güneşin Battığı Yerde

Çevrimdışı hakan

• 1.nesil
  • *
    • ilhaniask
« Yanıtla #8 : 01 Mayıs 2007, 18:27 »
İşte demokrasi. Kimin işine nasıl gelirse öyle kullanılan bir ilke. Birilerine göre demokrasi ve laiklik kavramları her zaman için toplumu germek ve toplumda kaos oluşturmaya yönelik çalışmalar olarak algılanıyor ki yıllardan beri de aynı tutum içindeler. Birileri laiklik, demokrasi dersi vermeye kalkıyor, birileri askerle rektörlerle konuşup anlaşıyor, birileri yüce divanda yargılanıyor, birileri günü bahane edip bayram diye sokaklara dökülen insanları galeyana getirip sağı solu tarumar ettiriyor, birileri uzaktan gülercesine bak yine başardım edasıyla toplumun gerilmesini kendine menfaat olarak gösteriyor.

Eyyyyyyy laik ve demokratik olduğunu düşünen ne düğü belirsizler. Ülke gündemini boşuna değiştirip bir takım maskelerin (Kİ EN ÇOKTA ATATÜRK MASKESİ ADI ALTINDA) saklananlar. Artık kendinizi, çıkarlarınızı düşünmekten vazgeçin. Vazgeçinde sokaktaki halkı dinleyin.

Bu ülkenin insanları işsiz, bu ülkenin insanları aç, bu ülkenin insanları mağdur.

Yeter artık devleti sömürüp yediğiniz, bir daha sömürüp yemek için elinizden geleni ardınıza koymayın. Geçmişte olduğu gibi bugünde nasıl olsa bu millet sizi sandığa gömecektir.

İşte ülkemizdeki demokrasi bu galiba onlara göre..

Doğumdan Sonra
Ölümden Önce
Güneşin Battığı Yerde

Çevrimdışı B.I.R

• ...
  • *
« Yanıtla #9 : 01 Mayıs 2007, 23:03 »
  " Baykuşlar gece ormanlarında yaşarlar. Ürkünç ve komik suratlarındaki, karanlıkları dehşetli gören kocaman gözleri, gün ışığında çipilleşir, çaresizlik içinde büzüşürler.
     Bugüne dek hiç kanıtlanmadığı halde, evcil hayvanlardır.
     Ayrıca, ormanlarına çok düşkün yırtıcı kuşlardır. "Otur-kalk" komutlarından öte, yaşadıkları cangılın düşmanlarca işgal edilmekte olduğuna inandırıldıklarında, vatansever katiller olarak gece cinayetleri işlerler.
     Sonra, azmettirenlerin maşalarıyla televizyon sohbetlerine oturup, gagalarında pıhtılaşan kanları, çay fincanları geyiğinde legal hale getirirler.
     Yalnız baykuşların yanı sıra, aşiretler halinde yaşayanlara da rastlanır. En çok kendilerini, mal-mülk stoklarını, karanlık niyetlerini seven egemen güçlerle esrarengiz dostluklar kurarlar. O güçlerce, masalsı payelere terfi ettirilirler. Kanlı gece hayatları unutulur. Aydınlık (!) gelecek ülküsünün kahramanlarına dönüşürler. Orman sakinleri uyumaktadır.
                                     *        *        *
     Birkaç avare vatan haini (!) ağustosböceğinin dışında, zararlılar dadanmıştır ormana. Hiçbirinin bir çiçek, bir ot, bir ağaç, bir hayat yeşertme duygusu yoktur.
     Taşıyabildiklerini yeni dünyaya taşıyıp, çöl bedevileriyle el-ense içinde yok ettikleri özgürlük vahalarına elbirliğiyle yabancı çıkarların fidanlarını dikerler.
     Baykuşlar güçlüdür, cüretkârdır. Bilirler ki, tanık ve sanık oldukları bunca gece macerasının küçük insanları, onları "kahraman" ilan edeceklerdir. Orman sakinlerinin aydınlık istençlerine karşı savaşırken, bir gece kazara ölürlerse, aziz naaşlarının "kerameti kendilerinden menkul" şehitlik mertebesinde, ayyıldızlı bayrağa sarılıp defnedileceğini bilirler.
                                     *        *        *
     Bizler Cumhuriyet Türkiye'sinde yaşıyoruz. Çetrefilli yollara sapmadan, bütün kişisel çıkarların ötesinde, çağdaş Cumhuriyeti, demokrasiyi, laikliği, ikibinli yıllara yakışır evrenselliğe taşıyacak, hiçbir zaman modası geçmeyecek ulusal egemenlik ve özgürlüklerimizden vazgeçmeyeceğiz.
                                     *        *        *
  Biz burdayız, Cumhuriyet Türkiye'sinde. Ve kokuşmuşluğunuzdan korkmuyoruz. Arınabilirseniz kendinizden, gelin, Mustafa Kemal'in Cumhuriyetini çağdaş ve evrensel dünyaya ışık ve sevgiyle taşımak için yanımızda olun. Bir gün mutlaka, karanlıkların, kişilik satışlı ilişkilerin yargılandığı aydınlık mahkemelerde hesap vereceksiniz. Laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti ormanlarında, felaketlerden öte bir müjdeyi seslendirecek baykuşlar."

Alıntı: Baykuş / Millenium / İlhan İrem

Don't press to PAUSE ! BİZ BURDAYIZ !
SEVGİMİZ TÜM EVRENİN ÜSTÜNE....
IŞIK VE SEVGİYLE...

Çevrimdışı MT8

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #10 : 02 Mayıs 2007, 00:09 »
Bu konu aşağıda linki olan anket sonuçlanıncaya kadar kilitlenmiştir. Anketin sonucuna göre gereken uygulanacaktır.

Soru: Melek Tozları Forumlarında siyaset tartışılsın mı?
(Oylama kapanır: 16 Mayıs 2007, 23:59)

http://www.melektozlari.com/mt/index.php?topic=1253