Gönderen Konu: Sıkma Baş  (Okunma sayısı 89143 defa)

Çevrimdışı kapia

• 1.nesil
  • *
Ynt: Sıkma Baş
« Yanıtla #15 : 25 Nisan 2007, 23:39 »
Kendi iradesiyle başını kapatmak isteyen herkes kapatabilir inancına göre yaşayabilir.Onlara başka insan gibi bakmak manasız geliyor bana.Ama bir de şu var eğer kişi sadece birşeylere karşı çıkmak için bunu yapıyorsa ona da önlem alınmalı tabiki...Kafaların içinde ne olduğunu anlamak için bırakalımda fırsat verelim de anlatsınlar üniversitelerde yada başka yerlerde.Onları hiç anlamaya çalışmadan baştan öcü gibi görmenin pek insancıl bir yanı yok.Sonra durduk yere rejim yada devlet kendine düşman kazanıyor bence.

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
« Yanıtla #16 : 26 Nisan 2007, 00:04 »
Rüzgar... Gökyüzünde bir aydınlığı dalgalandıran özgür rüzgar..
Dalgalandırmasa da saçlarını..
Giriyor ise yüreğinin dehlizlerine..
YETER...
Karanlıklar yüreklerde son buluyor ancak...
Işık ve sevgiyle...

Çevrimdışı hakan

• 1.nesil
  • *
    • ilhaniask
« Yanıtla #17 : 26 Nisan 2007, 11:18 »
Merhaba arkadaşlar.Bu konuyu açan arkadaşa teşekkür ediyorum.Forumu okudum arkadaşlar görüşlerini güzel bi şekilde anlatmışlar.Ama bazı ifadeler bu SIKMA BAŞ ifadesi gibi toplumu ayrımcılığa sevkeder.Eğer siz başını kapatana sıkma baş yok gerici irticacı falan derseniz tabiiki bu kesimden olan insanlarda kendilerini savunmak için tepki verecektir.
Başını kapatanlar sıkma baş ise başı açık olanlar da GEVŞEK BAŞ yada başka bir ifade ile mi anılmalı yada onlara da yeni isimler bulup toplumu daha da parçalamak mı gerekir.Madem demokratik laik türkiye cumhuriyetinde yaşıyoruz,herkes kararlarında özgür olmalı .Bir kesim başını kapatınca kıyamet kopuyor diğer yandan mini etek giyinenler de çok çağdaş olarak yorumlanıyor.
Sizce çağdaşlık ilerleme soyunmaya yada kapanmaya mı bağlı?
Tabii ki hayır ama bazı kesimler sürekli ülke gündemini meşgul etmek ve yapılan reformları gölgede bırakmak için komplo teorisi üretmeye devam ediyor.
Bir kere daha ŞİDDETLE söylüyorum açık yada kapalı farketmez mühim olan o kafanın içindeki ÇAĞDAŞ DÜŞÜNCELERdir.
Bu durumu hala neden bir kısım anlamamakta ısrar eder ben hala anlayabilmiş değilim ya siz?
Doğumdan Sonra
Ölümden Önce
Güneşin Battığı Yerde
IŞIK VE SEVGİYLE.........

Çevrimdışı evrem

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #18 : 26 Nisan 2007, 11:26 »
 Arkadaşlar bende başörtülüyüm ve üniversitede okuyorum.İnandığım gibi yaşamak ve inancımın gereklerini yapmak benim en doğal hakkım.kimsenin bir laf sölemesine ya da bizlere değişik bakılması hiç hoş birşey değil.Büyük bir gururla başörtüsünü taşıyorum herşeye inat.Hayatta üç şeyimden vazgeçmem birincisi inancım ve inancımın gerektirdikleri ikincisi vatanım bayrağım milletim üçüncüsü ise Atatürk'e olan sevgim.Anlayamıyorum daha neyi tartışıyorsunuz.Bizi birbirimize düşürmeye çalışıyorlar.Zaten görünenler ortada apacık meydanda..sevgiyle kalın.Allaha emanet olun.

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
« Yanıtla #19 : 26 Nisan 2007, 11:41 »
İnsanların birbirini anlayabilmesi gerçekten bu kadar zor mu?

Konunun inançlar ve başörtüsü değil, Cumhuriyet karşıtlarının bunu kullandığı olduğunu anlamak bu kadar zor mu?

Başörtüsünü savunmamıza gerek olan bir bakış açısı göremiyorum burada,
Kimse zaten karışamaz size, inancınıza, inancınızın gerektirdiklerine biz buradayız...

Rüzgar... Gökyüzünde bir aydınlığı dalgalandıran özgür rüzgar..
Dalgalandırmasa da saçlarını..
Giriyor ise yüreğinin dehlizlerine..
YETER...
Karanlıklar yüreklerde son buluyor ancak...
Işık ve sevgiyle...

Çevrimdışı evrem

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #20 : 26 Nisan 2007, 11:51 »
Bunlar benim içimden gelen düşüncelerimdi.O,'inanıyorsan üstünsün'demiş.inandım,başka söze takılamam...

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
« Yanıtla #21 : 26 Nisan 2007, 12:02 »
"İnanmak sonbaharın en son yaprağıdır bahara giden
İnanmak ışıldayan bir çift zümrüttür gözlerinde
Ve inanmak inanılmayı beklemektir, bir kardeşi bekler gibi"

Ne güzel...

Yollarımız bir ya da ayrı olsa da , yol ya da yolcu değil, benim için öze yapılan yolculuktur güzel olan... İnançla güzelleşen...

Işık ve sevgiyle...
Işık ve sevgiyle...

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
« Yanıtla #22 : 26 Nisan 2007, 14:39 »
Alıntı

Medeniyet tarikati Türkiye; şeyhler, dervişler memleketi olamaz. Ölülerden yardım ummak medeni bir topluluk için lekedir. Mevcut tarikatlerin gayesi kendilerine tabi olan kimseleri dünyevi ve manevi hayatta mesud etmekten başka ne olabilir? Bugün ilmin, fennin bütün şümulüyle medeniyetin göz kamaştırıcı ışığı karşısında filan ve falan şeyhin irşadıylamaddi ve manevi saadeti arayacak kadar iptidai insanların Türkiye medeni topluluğunda olabileceğini asla kabul etmiyorum.

Arkadaşlar, efendiler ve ey millet iyi biliniz ki Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatidir. Medeniyetin emir ve talep ettiğini yapmak insan olmak için kafidir.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Arkadaşlar, olay şudur;

Yüz-yüz elli yıl önce bu topraklara tarikatlarla giren 'sıkmabaş' akımı bugün Türk Devletini temsil eden en yüksek makama girmiştir. 'İnanç gereği' baş örtülebilir. Saygı duyulması gereken bir tercihtir.

Ama 'türban' denilen ve benim (ve değerli Zaf ağabeyimin) kaba tabirle 'sıkmabaş' olarak isimlendirdiğimiz örtü(müdür, nedir...) inanç gereği değil, siyasidir, tarikatçılıktır, kentlilik düşmanlığıdır.

Bu kökü dışarda büyük bir siyasi oyundur. İçtenlikle inanan insanlar üzerinde oynanan bir oyundur. Sözlerime belki çok kızacaklardır. Ama günün birinde anlayacalardır. Umarım iş işten geçmez o zaman.

İşte bu yüzdendir ki; Ata'nın da yukarıda dediği gibi, bu ülkenin en yüksek makamında, bir zümrenin, bir tarikatın simgesi ol-ma-ma-lı-dır.

95'te Avrupa Birliği bizi klübesinde köpek yapacak deyip, iktidara gelince müzakere tarihi alıp, sevinçten  gündüz gözüyle havai fişek patlatan oryantaller bu cumhurun başı ol-ma-ma-lı-dır.

Alıntı
Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol.

Hz. Mevlana

Gazetelerdeki karış eteklilere de biraz değinmek istiyorum.

Bu alakasız bir argüman. O kızların fotoğraflarını dini yönden değil, medya-siyaset ilişkileri ekseninde almalıyız. O çok farklı bir konu.

Peki bu konu neden tartışılıyor?

Melek Tozları Forumu yüzlerce başlığı olan büyük bir forum. Bir başlık okunmak istenmiyorsa yüzlerce alternatif var.

Ama İlhan İrem bir 'Blues For Molla' yaptı...

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı hakan

• 1.nesil
  • *
    • ilhaniask
« Yanıtla #23 : 26 Nisan 2007, 15:39 »
Arkadaşlar ben sıkma baş ifadesine üzülüyorum.Ne yazik ki ayrımcılık yapılmak için kullanılıyor.Mustafa Kemal ATATÜRK çokta güzel söylemiş.Bu ülke zaten tarikatların şeyhlerin ülkesi değil,başörtüsü elbette kullanılıyor bir grup tarafından ama bu olayda başını örtenlerin ne günahı var.
Ayrıca bir kesim başörtü olayını kullanırken bir kesimde yıllardır YÜCE ATA'mızı siyasete alet etmedi mi?Ve ATATÜRK'ümüzün adı altında birçok propaganda yapmadı mı ve hala da devam etmekte.
Ayrıca ATATÜRK istiklal harbini başlatmadan önce karış karış TÜRKİYE'mizi gezip çeşitli toplantı ve konferanslar yapmıştır.Bunlardan biriside BALIKESİR'de gerçekleşti.Balıkesir'de ATA'mız cuma namazından önce güzel bir hutbe okumuştu.Yani ATATÜRK bugünki gibi cumhuriyete sahip çıkalım diyenlerin dine sataştığı gibi bir tavırda bulunmamış zira zaten kendisi de dinine , örf ve adetlerine sıkı sıkıya bağlı eşsiz bir önderdi.
Alıntı
Ey millet, Allah birdir. Şanı büyüktür. Allah ın selâmeti, atıfeti ve hayrı üzerinize olsun. Peygemberimiz Efendimiz, Cenâb-ı Hak tarafından insanlara hakâyık-ı diniyyeyi tebliğe me mur rasûl olmuştur.

Kanun-u Esâsîsi, cümlemizce malûmdur ki, Kuranı azümişşan daki nusustur. İnsanlara feyz vermiş olan dinimiz, son dindir. Ekmel dindir.

Çünkü dinimiz akla, mantığa, hakikate tamamen tevâfuk ve tetâbuk ediyor. Eğer akla, mantığa, hakîkate tevâfuk etmemiş olsaydı, bununla diğer kavânin-i tabiiyye-ı ilâhiyye beyninde tezad olması icab ederdi. Çünkü bilcümle kavanin-i kevniyyenin menbaı Cenab-ı Haktır.

Arkadaşlar; Cenab-ı Peygamber mesaisinde iki dâra, iki hâneye mâlik bulunuyordu. Biri kendi ikâmet eylediği hânesi, diğeri din işleriyle iştigal buyurduğu Allah ın evi idi. Kendi husûsi işlerini kendi evinde görür, âmmenin, ümmetin hizmetini de Allah ın evi olan câmi-i şerîfte ru yet eylerdi.

Biz de hazret-i peygamberin usûlüne ikdida ederek, milletimize teallük eden husus için şu Beytullah ta toplandık. Şimdi Hazret-i Allah ın huzurundayız. Bunu bana müyesser eden Balıkesirin dindar ve kahraman insanlarına arz-ı şükran ederim. Çok memnunum ve bu vesile ile büyük bir sevâba nâil olacağımı ümid ediyorum.

Efendiler, câmiler birbirimizin yüzüne bakmaksızın yatıp kalkmak için yapılmamıştır. Her şeyden evvel itâat ve inkıyâd-ı tâmme ile ibâdet, din ve dünya için neler yapılması lâzım geldiğini düşünmek için yapılmıştır. Millet işlerinde her ferd başlı başına bir hizmet ifa etmelidir.

İşte biz de burada din ve dünya için istiklâl ve istikbâlimiz için, bilhassa hâkimiyetimiz için neler düşündüğümüzü meydana koyalım. Ben yalnız kendi düşüncemi söylemek istemiyorum. Hepinizin düşüncelerini anlamak istiyorum.mal-i milliyye, irâde-i milliyye yanlız bir şalısın düşüncesinden değil, bil umum efrâd-ı milletin arzularının, emellerinin muhassalasından ibârettir.

Binaenalyh benden ne öğrenmek, ne sormak istiyorsanız serbestçe sormanızı rica ederim.

Mustafa Kemal Atatürk
07.02.1923
Doğumdan Sonra
Ölümden Önce
Güneşin Battığı Yerde
IŞIK VE SEVGİYLE.........

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
« Yanıtla #24 : 26 Nisan 2007, 16:43 »
Ülkemiz eğitim devrimini halen gerçekleştiremediği için okuma alışkanlığımız pek yok anladığım kadarıyla. Okuma alışkanlığımız iki satır okuduktan sonra üşenmek derecesinde.

Eğer okuma alışkanlığı kazanmış olsaydık ben tekrar şunu yazmak zorunda kalmazdım;

Başını örtenlerin bir günayı yoktur. Okuma alışkanlığı kazanılması açısından bunu kaç kere söylediğimin başlık altına bakılmasına rica ediyorum. Ben söylemeyeyim.

Günahı olan bir siyasi akımdır, bu siyasi akıma kapılanlardır, islam gibi büyük bir değeri ellerinde eğip bükenlerdir, islam gibi bir değeri dünyevi emelleri için kullananlardır, kentli ve sanayi toplumu yaratma çabasındayken köylü-din tarım toplumu yaratmak isteyenlerdir, abdesliyim tokalaşmam diyenlerdir...

Başörtüsü ve türbanı ayırd edelim. Bu topraklarda yaşayan hiç kimse ''başörtüsüne'' karşı çıkmaz...

Çevrimdışı dila

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #25 : 26 Nisan 2007, 21:33 »
Evet gerçekten sana katılıyorum,,bu bizim toplumumuzda gerçekten var,,başörtüyü materyal olarak kullanan ve bundan çekinmeyen insanlar malesef var...
Sanki bu tarz eylemlerle iyi bir insan olmanın aynı anlama geldiğini göstermeye çalışanlar var...
Halbuki bence islam dini gösteriş dini değildir...Bu manevi bir değerdir bir başka şahsiyetin ya da kitlelerin bilmesine gerek yoktur...
Ve şuna da karşıyım ki cehaletle başörtü de aynı anlamda değildir,,insan ahlaklı faziletli,dürüst,bilimsel,çağdaş olmalıdır...Kendini yetiştirmeli,cumhuriyetçi olmalıdır,şekli ne olursa olsun...(kişinin görüntüsünü kast ediyorum)...
Öyle ki bazı insanlar -başörtü olsun islam dini ile ilgili herhangi bir şey farketmez-bu nu tepside sunuyorlar topluma ki şu mesaj:ben iyi bir insanım...(herkes için kesinlikle söylemiyorum)
Ne olalım yani başörtü takalım cahil kalalım ama önemli değil mi? ya da başörtü takalım ama yalan söyleyebilelim,hak yiyebilelim,dürüstsüzlük sergileyebilelim,öyle mi?
HAYIR...dürüst ol ,ahlaklı ol ,hak yeme,yardımsever ol,işgüzar olma da başörtünü ister tak ister takma...
Hem islam dan bahsedip te hem de dürüstsüzlük sergileyebiliyorsan ben sana -her kimse- saygı duyamam...böyle insanların varlığı yüzünden her başörtü takan cehaleti çağrıştırabiliyor malesef,böyle kötü örnekler diğer başörtülü ama çaağdaş,dürüst insanları gözümüzde zedeleyebiliyor...Yoksa başörtü islamımız gereği güzel birşey kesinlikle karşı değilim,,,seviyorum da öyle insanları...
Ama karakterinde ahlak erezyonuna rastladığımda (herkes de değil tabi ki)yakıştıramıyorum...Sanki onlar gözümde islamı simgeliyor ve sanki onlar daha dürüst ,daha ahlaklı olmalılar gibi hissediyorum...
Onlara kötü karakteristik özellikler kondurmam daha güç oluyor...
Önce insanlık,fazilet,iyi niyet,temiz düşünceler diyorum ben...maneviyat kul ile ALLAH arasındadır ve bu kişiden başkasını ilgilendirmez...
saygılarımı sunuyorum,beni yanlış anlamyın lütfen her başörtülü insan için sözlerim geçerli değil...
Git gide karanlığa gömülüp gideceksin,seni aydınlatmaya bir meşale yok artık...Geçmişten bir kıpırtı,bir gülücük yok artık...İyisi mi sen toprağa yavaş yavaş sız artık...

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
« Yanıtla #26 : 26 Nisan 2007, 22:14 »
Aslında çok fazla yazmak istemiyorum bu konu hakkında ama öyle bir hal aldı ki... Birileri sürekli sürümcemede tutuyor bu konuyu. Korkum forum tamamen dini eğitim merkezine dönecek yakında. Kapanma İslam inanışına göre mahrem yerleri örtmekten mi geçiyor ? Evet! Sokaklar çarşaflı insanlarla dolu. Bugün şöyle bir boşluklarda gezineyim dedim ve karşıma bir çarşaflı bayan çıktı.-Birden çok çıkıyor ama bunu örnek vermek istedim-. Bütün her yeri kapalı. Gözlerinde gözlük yanında da eşi var. Zevcesinin! elinden tutmuş geziyor. Yanından geçen bayan onun mahrem yerlerini görüyor ama ne hikmetse! Saçlarını görüyor mesela. Dudaklarını görüyor. Ama o erkek, ona mahrem yok… Bu ne yaman çelişki?
Gel kuklacı gel…

Yırtılır kara çarşaflar,
Titreşen vücutlar kalır tanrı huzurunda
“Çırılçıplak kullarımdan oluncaya kadar
Defalarca örtün çirkinliklerinizi,
Gidin, giyinin!”

“Güzelleşme” çağrısını alanlar   .
Güzelleşirler.

“Basubadelmevt” kapılarından  geçtik
Çırılçıplağız
Kainat gülümsüyor ışık ve sevgiyle
Sonsuza yayılan ibadetlere bedel tefekkür

Siyah Kuğunun Şarkısı-Sayfa 19-
İlhan İrem
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı yitik_savasci

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #27 : 26 Nisan 2007, 23:03 »
Sıkıldım artık bu tarz konulardan.Biri cumhur başkanlığı seçimini konu ediyor.Biri baş örtüyü.Forum yöneticisi arkadaşlara da bir sitemde bulunacağım bu vesileyle.İnsanların şiirlerini yazdıkları konuyu İlhan İrem'le alakası yok diye kilitleyen arkadaşlar bir açıklama yapsında baş örtüsü veya cumhurbaşkanı seçimleriyle ilgili,İlhan abiye ait tek bir (kanıt demiyorum) iddia göstersinler.
Bu kişisel fikirleri başkalarına empoze etme çabasına tepkisiz kalmalarını anlayamıyorum.İnsanları şekilleriyle yargılamak hangi sevecenlik kitabında yazıyor ? Sevmeyebiliriz (ki bende sevmiyorum bahsi geçen çarşaflıları) ama bunu konuşulacağı en son yer olmalıydı burası....
Bu konuların tamamen silinmesini ve bir daha bu tarz siyasi ve insanların inançlarına yorum yapılan başlıklara izin verilmemesini talep ediyorum.
Onların sözlerini karıştıralım,birbirlerini anlamasınlar diye....

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #28 : 26 Nisan 2007, 23:27 »
İlhan İrem, evrensel anlatımlarla yolumuzu aydınlatan ışık...
Elli küsur yıllık hayatı boyunca dünyadaki haksızlıklara, hainliklere, yobazlıklara tepkili bir duruş sergilemiş...
-ki bunu yazdıklarıyla, söyledikleriyle, yaşantısıyla açıkça göstermiş bir sanatçı, bir düşünür...
İlhan İrem'in Kemalist, laik cumhuriyetçi, çevreci yaklaşımlarını hepimiz biliyoruz.

Bu nedenle bizlerin en son konuşacağı şeyler değildir, yaşadığımız bu toprakların, ötesi havasını soluduğumuz bu mavi kürenin üzerinde yaşanılan haksızlıklar, hainlikler, yobazlıklar...

Ancak! Konuşmayı/yazmayı bildikçe, saygıyla...

Öte yandan yıllardır kitap kitap diye sayıklarken hepimiz, Siyah Kuğunun Şarkısı çıkmış iken biraz daha bunun üzerinde durmak gerekir değil mi? Hissettiğimizce paylaşmak...

Sevgili Yitik Savaşçı, geleceğimizi etkileyecek bir gündemi yaşadığımız şu günlerde, gündem üzerine olan tepkilerin, düşüncelerin yoğun şekilde paylaşılmasını hoş görmenizi temenni ediyorum.

Bu konuyu da, epey görüş paylaşıldı düşüncesiyle -şimdilik- kilitliyorum.

usa online pharmacy