Gönderen Konu: Cumhuriyete Sahip Çıkalım  (Okunma sayısı 96898 defa)

Çevrimdışı Shalamar

 • Melek Tozları
 • *
 • İleti: 705
Cumhuriyete Sahip Çıkalım
« : 14 Nisan 2007, 22:26 »
Bugün yüzbinlerce insan Ankara, Tandoğan meydanında buluştu…
“Cumhuriyetimize sahip çıkalım” sloganıyla.

Kabul edelim, cumhuriyet ve demokrasi, Türk Halkına altın tepside sunuldu. 1923 öncesi savaşan genç, yaşlı, kadın erkek onca şehit, gazi henüz cumhuriyetin, demokrasinin anlamını bilmiyordu belki de… Bildikleri, vatanlarının bazı güçlerce paylaşılmaya çalışıldığı (-ki sonradan emperyalist güçler olduklarını öğrendiler) ve ülkeyi o dönem yönetenlerin onlarla işbirliği içinde olduklarıydı…

Neler yaşandığını, dramatize etmeye gerek kalmaksızın hepimiz biliyoruz. Türk Milletinin kurtuluşunun savaşı bittiğinde, Gazi Mustafa Kemal’in dilediği bir rejimi yerleştirmek için gücü, güveni ve otoritesi mevcuttu. Öyle ki, yüzyıllardır var olan sistemi devam ettirmek mümkün ve olasılıkla daha kolayken “Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.” (1924) diyerek, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasını sağlamıştır. Bu aşamadaki mücadele, topla, tüfekle, tırpanla meydanlarda yapılan mücadeleden çok daha zor iken, Mustafa Kemal ve yüzlerce aydın bunu mümkün kılmıştır. 10-15 yıl içerisinde gerçekleştirilen devrimlerin mucize denilecek derecede muntazam olduğunu düşünürüm.

Biz gençler, bize altın tepside sunulmuş bir cumhuriyetin çocuklarıyız. Paranın değerini bilmeyen zengin aile çocuklarından farkımız yok. Bugüne kadar hep cumhuriyetçi teyzeler, cumhuriyetçi amcalar gördük. Halbuki Mustafa Kemal Atatürk “Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.” sözleriyle bizlere emanet etmişti bu rejimi.

Gün gelip de, çocuklarımız yahut torunlarımız; “eskiden cumhuriyetle yönetiliyormuşuz” cümlesini kurmamalı!

Gün gelip de “bir zamanlar laik bir ülkede yaşıyorduk” cümlesini kurmamalıyız!

Bugün veya yıllar sonra, Cumhuriyetimizin temellerinin sarsılıp sarsılmadığının farkına, ayırdına varabilecek donanımda olmak zorundayız.

"Antiemperyalist, Kemalist, Laik Cumhuriyetçiyim." *
diyen İlhan İrem'in düşüncesinde olan kişilerin de gidişata sessiz kalmayacağını biliyoruz...

Sonsuz güzelliklere,
Işık ve Sevgiyle...
Ufuk Agun


(*) (İlhan İrem'in Ateş Çelik ile röportajı / Vatan Gazetesi / 05 Haziran 2006)

Bayram havasında geçen bugünkü mitingten bazı kareler: http://www.milliyet.com.tr/content/galeri/yeni/goster.asp?id=1&galeriid=1024

Her ne kadar, "bir takım medya" sayıyı az gösterse de, bugüne kadar üzerinde durmasa da, yüzbinlerce insan oradaydı. Ne yazık ki görüntülere, bu medyanın ana haber bültenleri yerine CNN ve BBC televizyonları daha fazla yer verdi.

--------------
Üye sıfatıyla açtığım bu konu başlığında yapılacak her türlü saygısızlığa her zaman olduğu gibi müdahale edilecektir. Karşımızdakinin düşüncesini beğenmeyebilir, benimsemeyebiliriz ancak Melek Tozları içerisinde saygılı olmak zorunda olduğumuzu hatırlatmak isterim. Rahatsız edici bulduğunuz, hakaret içerdiğini düşündüğünüz mesajlara cevap vermek yerine raporlayınız. Forum yönetimi gerekli gördüğü işlemi yapacaktır.

Çevrimdışı raynah

 • 1.nesil
 • *
 • İleti: 79
Ynt: Cumhuriyete Sahip Çıkalım
« Yanıtla #1 : 15 Nisan 2007, 00:19 »
Konserler için yüzlerce, binlerce kilometreyi aşıyoruz da.. İçim sızladı bugün neden gitmedim diye Ankara'ya.. Ekrandan izledim sabahın ilk yayınından beri.. Umudumun bazen bittiği yerde, içi benden umutlu olanları gördükçe, yeniden umutlanıyorum. Cumhuriyete sahip çıkmak, insanca yaşamak isteyenlerin, bu ülkede, boyunlarının borcudur. Her Ankara'ya gittiğimde Anıtkabir'e gitme düşüncemi hala saklı tutuyor ve ülkeme, halkıma olan inancımı pekiştirmeyi arzuluyorum. Sahipsiz sanılmasın bunca emek, daha buradayız!!
..yalnızlığım sana emanet..

Çevrimdışı B.I.R

 • ...
 • *
 • İleti: 87
Görevdeyiz !
« Yanıtla #2 : 15 Nisan 2007, 00:45 »
   "Bencileyin, süslü Hindistan otobüslerinde kümes hayvanlarıyla yapılan yolculuklar gibi, geniş tabanlı dört lastiği de patlak parti otobüsünü kaçınılmaz ışıklı geleceğe sürmek için tarihi bir karar aşamasındasın.
   ( Veya yuvarlanıp gitmek uçurumlardan, beyni peçeli ve sarıklılarla.)
   Bu son konaklama noktasında, gidenler gidecek...
   Örümcekli tarikat kalıntılarını sen kovacaksın ve üzülmeyeceksin, onlardan yana eski güdük politikalardan kalmış bir hesabın yoksa...
   Cumhuriyet gemisi, sessiz kalabalıkların patlamasıyla nasılsa yüzecek, enginlerde ışıklı yolculuğunu sürdürecek yeniden.
   Ama madem ki bunca insan, böylesi hassas günlerde sana anlam yükledi...Ve sen, seni de şaşırtan gönülsüz kurtarıcı oldun...
   Her kesime anlamlı gelme hesaplı ağır cümleler ve sigaralar yerine, ağzınla bir kuş, bir fare tut!
                                               *  *  *
   Kimseleri suçlayamam...
   Işığa kararlı dehalar ve ölümsüz devlet adamları, bu her gün eksilerek, ölerek dönen gezegenin tarihinde binlerce yılda bir peydahlanıyor.
   Ne mutlu ki, en yücesi 1881-1938 arasında ete kemiğe bürünüp Türkiye Cumhuriyeti'ni ölümsüz kıldı.
   Bizler var oldukça, sayfalar dolusu hesaplaştığımız iyi niyetli yeteneksizkerle, şeytani karaltılar, bu coğrafyada yok oluştan öte bir limana varamayacaklar...İnsan haklarından, doğadan, gerçek sevgiden yana nice yaralar almış üçüncü binyıl gemisini özlemlerimizin rotasında yeniden yüzdürmeden terk etmiyeceğiz.
   Sevgisizliğin buzdağlarında debelenen, Dünya bandıralı "Millenium"un Türkiye kamaralarından, çağın karanlıklarına teslim olmamış, mavi bakışlı hoş bir aydınlık yansıtacağız."

Alıntı: Millenium / İlhan İrem
                                                                                                                
    GÖREVDEYİZ !
SEVGİMİZ TÜM EVRENİN ÜSTÜNE....
IŞIK VE SEVGİYLE...

Çevrimdışı NIRVANE

 • 1.nesil
 • *
 • İleti: 33
Ynt: Cumhuriyete Sahip Çıkalım
« Yanıtla #3 : 15 Nisan 2007, 11:05 »
".....
İnsanlar, birbirleriyle, doğayla, geçmişle, gelecekle nasıl bir bütünlük içinde olduklarını sezdiklerinde, toplum bütün değerleri daha hassas terazilerde tartmaya başlar..." (Delirium, s. 66)

"En karanlık saati gecenin
Gün doğmadan az önce olan zaman" (Noktürn)

Sanırız, "Mustafa Kemal'in Türk insanına sunduğu ışıklı geleceği kabullenip, topyekün sahiplenecek boyut"a yaklaşıyoruz.

GÖREVDEYİZ.
Kimi tenhalarda ışığa dönüştü.
Kimi kalabalıklar aradı yarışmak için.

                          (Siyah Kuğunun Şarkısı, s. 67)

Çevrimdışı ormanbaba

 • 1.nesil
 • *
 • İleti: 219
  • Katastrof
Ynt: Cumhuriyete Sahip Çıkalım
« Yanıtla #4 : 16 Nisan 2007, 08:44 »
Rahatsızlığım nedeniyle gidemediğim, gidemediğim için kahrolduğum, televizyonda seyredince içimin acıdığını hissettiğim bir mitingdi. Belki de bir miting bile değildi bu... Toplu bir itirazdı, bir duruştu.

Baştan aşağı sevgi dolu bir mitingdi. Vatan sevgisi, Ata sevgisi, insan sevgisiyle dolu bir duruştu.

Bu ülkenin sorunları aklıma geldiğinde, birisiyle konuştuğumda hep moralim bozulur, adlı adınca küfür ederdim herkesin içinde. Ama ilk defa bu ülkenin geleceğine dair yüzüm güldü.

Hayata dair her eksikliği Türklüğe vuranlara tokat olsun Türk'ün duruşu...

...
Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
...
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Çevrimdışı akzambak

 • 1.nesil
 • *
 • İleti: 171
Ynt: Cumhuriyete Sahip Çıkalım
« Yanıtla #5 : 16 Nisan 2007, 09:37 »


"Gözlerin mavi mavi,
  Uzakta bir hedef gibi,
  Gözlerin gözlerimde,
  Göklerde güneş gibi"

İnanınız ki sevecenler,
tek tek bedenler  gibi görseler de bizi,
birimiz milyonlardık o gün Tandoğan'da.
Ve Tandoğan Anıtkabir yolu birleşmişti insanlarla..

Gördüklerim inanılmaz,
Duyduklarım büyüleyiciydi..

Rahat uyu Atam!
Biz buradayız!

"Sesini değil, sözünü yükselt. Yaprakları yeşerten yağmurlardır, gökgürültüleri değil."

Çevrimdışı beyaz

 • 1.nesil
 • *
 • İleti: 15
Ynt: Cumhuriyete Sahip Çıkalım
« Yanıtla #6 : 16 Nisan 2007, 13:16 »
Cumhuriyete sahip çıkalım yürüyüşü, aynı ağızdan marşlarla bunu en iyi şekilde anlatmışlardır.
çektim firakin satmimi erdim cemalin, iydineaç leblerin meyhanesin ney gibi nalan et beni...

Çevrimdışı Sha_XIX

 • 1.nesil
 • *
 • İleti: 74
Ynt: Cumhuriyete Sahip Çıkalım
« Yanıtla #7 : 16 Nisan 2007, 20:30 »
Gecikmiş ve -ondan da öte- gerekli bir haykırış...
Cumhuriyetçi ve Laik,
Milliyetçi ve Faik,
Halkçı ve Demokratik,
Bu Ne Güzel Bir Birlik
Dağlar, Nehirler, Ağaçlar...
Aşklar, Dostluklar, Arkadaşlık...
Anılar, Yarınlar, Işık ve Sevgi...
       _.-*-._
Hiçbir Şey Herşey...
Herşeymiş Hiçbir Şey...

Çevrimdışı hakan

 • 1.nesil
 • *
 • İleti: 38
  • ilhaniask
Ynt: Cumhuriyete Sahip Çıkalım
« Yanıtla #8 : 17 Nisan 2007, 19:13 »
Ve son mesajım:
rejim falan tehlikede değildir.Tehlikede olan sadece bunu düşünen kafaların içindeki örümceklenmiş fikirlerdir,ne zaman bu ülke iyi bişeyler yapmaya kalksa bu zihniyet ya laiklik rejim elden gidiyor yada din elden gidiyor sloganlarıyla ortaya dökülürler.Bu şahsiyetlerin geçmişini araştırdınız mı hiç?O zaman gerçek ortaya çıkar.
IŞIK VE SEVGİYLE....
Doğumdan Sonra
Ölümden Önce
Güneşin Battığı Yerde
IŞIK VE SEVGİYLE.........

Çevrimdışı derin_uykular

 • ..
 • *
 • İleti: 23
Ynt: Cumhuriyete Sahip Çıkalım
« Yanıtla #9 : 18 Nisan 2007, 12:53 »
Lütfen forum içinde siyasi takışmalara neden olacak konular açmayın... herkezin  siyasi düşünsesi farklıdır.. bu nedenle acılan konular insanları bir konuya olan ilgisini arttırmaktan çok insanların bölünmesine neden olacaktır...

Ayrıca şahsi görüşüm: Cumhuriyete birşey olduğu yok birileri Atatürk üzerinden siyaset yapmaya çalışıyor(kesinlikle yapıyor). bunun nedeni ise iktidarın politikaları dolayısıyla çıkarları zedelenen insanlar var... ve tamamen kendi çıkarları için bu mitingleri, eylemleri düzenliyorlar ve arkalarına takılanlar onlar için sadece kalabalık değeri ifade ediyor...  Biraz gözünüzü açın arkadaşlar lütfen her söylenenin etkisinde kalmayın.
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı ormanbaba

 • 1.nesil
 • *
 • İleti: 219
  • Katastrof
Ynt: Cumhuriyete Sahip Çıkalım
« Yanıtla #10 : 18 Nisan 2007, 13:49 »
Bir cumhuriyetin temeli sadece din siyasetiyle sarsılmaz...

Bir cumhuriyetin temeli, cumhurun cebindeki parayı gasp ettiğinizde de sarsılır.

Bir cumhuriyetin temeli, o cumhuriyetin telekominikasyonunu, petrol şirketlerini, bankalarını, arazilerini yabancılara satmakla da sarsılır.

Bir cumhuriyetin temeli, o cumhuriyetin teammülerini hiçe saymakla da sarsılır.

Bir cumhuriyetin temeli, medeniyetler ittifakı adı altında binlerce yıllık geleneklerini yok etmeye çalışarak da sarsılır.

Bir cumhuriyetin temeli, bunların aksini düşünenlerin bile gece yatağında rahat uyuması için hiç gözünü kırpmadan 18 yaşında ölüme giden evlatlarına "KELLE" demekle sarsılır.

Bir cumhuriyetin temeli, Türk tarihinin en büyük tank projesini gerçekleştiren mühendisin gırtlağının kesilmesini ört bas etmekle sarsılır.

Bir cumhuriyetin temeli, binlerce yıllık gelenekleri olan, halkın en çok saygı duyduğu, orada görev almanın en büyük şeref olduğuna inanan, dünyanın en güçlü kurumlarından birine "ORASI YAN GELİP YATMA YERİ DEĞİLDİR." denince sarsılır.

Bir cumhuriyetin temeli, en yüksek makama çıkacak adamın hakkında kalpazanlık, sahtecilik, cinayet, vatane ihanet dosyaları varsa sarsılır...

Bir cumhuriyetin temeli, oranın yüzbinlerce insanın kanıyla kurulmuş bir cumhuriyet olduğunu unutup, bir meta gibi görerek pazarlama çabasıyla sarsılır.

Eğer bir cumhuriyette bunlar olmuyorsa o cumhuriyet tehlike altında değildir demektir.

Ne olursa olsun, Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli sağlamdır. Bu büyük miting, halkın duruşunu gösterdi. %35'in karar verici çoğunluk olmadığını gösterdi.

Demokrasi; çoğunluk diktarörlüğü değildir. %35 diktatörlüğü hiç değildir...

Demokrasi; %50 ile gelinmiş olsa bile aleyhte bir milyon kişinin toplanmasıyla istifa etmenin büyük erdemidir aynı zamanda.

Herkesin bir siyasi görüşü olabilir. Ama bu ülkenin var oluş ilkeleri vardır. Var oluş ilkelerinin tartışılamaz olmasının sebeplerini anlamak istiyorsanız kavimler göçünden itibaren tarihi iyi okuyunuz. O zaman anlarsınız neden Ankara'ya gidildiğini.

Çevrimdışı Erosmfk

 • 1.nesil
 • *
 • İleti: 3
Ynt: Cumhuriyete Sahip Çıkalım yada Çıkıyor muyuz??
« Yanıtla #11 : 18 Nisan 2007, 14:17 »
Unutma bu ülkenin temelini sarsan yüz bini yada beşyüz bini sonsuz gören toplama çıkarma özürlü zihniyettir.. Orada bulunan kesim ülkenin burjuva emperyalizt yanlısı antidmokrat sokağa çıkmakla ülkeyi bir yerlere getireceğini sanan  kendi monarşısının yıkılma korkusuyla milleti galayane getiren üç beş menfaatperestin işidir oyuna gelmeyin çoğunluk sandık başında oy veren kesimdir %35 de olsa %15 te olsa..
Bir zaman bu ülkede %15 lik oyla gelenler bu cumhurbaşkanını seçtiği gibi şimdi sıra onlardadır..
çogunluğu gözardı etmeyin.. idaal düzene doğru yol almış bu ülkeyi ne olur destekleyin.. Ve ne yaptıysa arkasında olun.. Saçmalamak yerine çoğunluğu görün..
Hani Aziz nesini %60 lik %70 lik o ***** suçlamasıyla tasvir ettiği çoğunluk..
Eskiden aklı başında değildi ama şimdi o çoğunluğun evlatları okudu ve neyin ne olduğunu biliyor.. Eskiye de ***** diyemem onlarda akıllıydı ve 50li yıllarda yaması gerekeni yaptı şimdi sıra ordaki secilmiş millet vekillerinde onları oraya getiren gib sizde suçlusunuz..
Şimdi izleyin ve ders alın ülke nasıl yonetilir bal tutan parmağını mı yalar yoksa kovanımı yağmalar... çunkü ülkeyi yönetenler ve bu durumma getirenler bunu yaptılar..
Şimdi siz bal tutan o ellerden alınınca kovan korkmaya başadınız.. Eskiden yaladığınız  o parmak artık tqatlı olmayacak.. Siyaset isevmem ama yaptırdınız banada... İlhan İremden konuşulmalı bu sitede kapatın bu konları..

Çevrimdışı Shalamar

 • Melek Tozları
 • *
 • İleti: 705
Ynt: Cumhuriyete Sahip Çıkalım
« Yanıtla #12 : 18 Nisan 2007, 14:25 »
Sevgili Erosmfk,
Raporladığınız ve raporunuzda "GEREĞİNİ YAPILMASININ İSTİYORUM ÇOK KABA VE BAĞNAZCA YAZMIŞ...."

dediğiniz yazı, (http://www.melektozlari.com/mt/index.php?topic=1214.msg5649#msg5649) İlhan İrem'in Millenium kitabından alıntıdır.

Kapatın dediğiniz bu konu İlhan İrem ile dolayısıyla Melek Tozları ile doğrudan ilgilidir.

Çevrimdışı odaben

 • ...
 • *
 • İleti: 18
Ynt: Cumhuriyete Sahip Çıkalım
« Yanıtla #13 : 18 Nisan 2007, 20:46 »
Ben iirem.com sitesini biliyordum tesadüfen sonra burayı buldum konser,  duyurusu vb.  haberimiz olsun diye öteki sitede bi kız şarkısını neden söyledi diye kızıyorlardı buradada siyaset yapılıyor bu burdaki birlikteliğe zarar verir herkesin düşüncesi içinde kalsın editörlerde bence dikkat etmeli eğerki bu tür forumlar yazılar yapılacaksa haber siteleri var oralarda kimlik fotokopilerini gönderip diledikleri kadar yazabilir vatanı cumhuriyeti dünyayıda kurtarabilirler burası yeri değil diye düşünüyorum.
  Yeride değil zaten ışık ve sevgiyle
Bir Kapı Açılır Yüzün Görünür Hayat Yanılgıdır.....

Çevrimdışı hakan

 • 1.nesil
 • *
 • İleti: 38
  • ilhaniask
Ynt: Cumhuriyete Sahip Çıkalım
« Yanıtla #14 : 19 Nisan 2007, 11:35 »


Yönetici notu:
Mesaj sahibi isteğiyle silinmiştir:
http://www.melektozlari.com/mt/index.php?topic=1214.msg5708#msg5708
Doğumdan Sonra
Ölümden Önce
Güneşin Battığı Yerde
IŞIK VE SEVGİYLE.........

 

Benzer konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
1 Yanıt
30916 Gösterim
Son İleti 05 Haziran 2006, 20:24
Gönderen: Shalamar
0 Yanıt
75602 Gösterim
Son İleti 12 Aralık 2006, 00:07
Gönderen: Melek Tozları
0 Yanıt
9650 Gösterim
Son İleti 12 Ekim 2006, 21:15
Gönderen: Melek Tozları
3 Yanıt
81499 Gösterim
Son İleti 21 Eylül 2007, 12:08
Gönderen: ormanbaba
0 Yanıt
68554 Gösterim
Son İleti 03 Nisan 2008, 13:37
Gönderen: saki
0 Yanıt
50465 Gösterim
Son İleti 04 Kasım 2008, 02:01
Gönderen: Shalamar
2 Yanıt
11613 Gösterim
Son İleti 20 Ocak 2009, 18:13
Gönderen: KORIDOR

usa online pharmacy