Gönderen Konu: Şehidime Saygı  (Okunma sayısı 91549 defa)

Çevrimdışı ceza

• 1.nesil
  • *
Ynt: Şehidime Saygı
« Yanıtla #15 : 20 Mart 2007, 01:12 »
Sevgili Shalamar bu konular hakkında sabaha kadar sohbet etmek benim için büyük bir zevk. Bu konuyu açtığın için teşekkürü borç bilirim eğer işte olmasaydım ben mutlaka açardım. Bütün yazılan yorumlar benim için çok önemlidir bildiğimin doğruluğunu bilmediğimin duymadığımın sevgili s(c)enaze adlı arkadaşımızın yorumlarından tekrar kitapları açmak güzeldi. Okuduğum kitaptan bir not iletmek isterim dönemin ve hala hayatta olan İngiliz ajanı bugünkü devlet kademesi mit olan bir devlet görevlisi kitabında ve beyan ettiği görsel açıklamada aynen şu kelimeleri kullanıyor.

Biz Vahdettin’in 16 subayı ısrarla bir gece yarısı İstanbul’dan Anadolu’ya yollamasına bir anlam verememiştik. Özellikle yaveri sağ kolu M.KEMAL ATATÜRKLE son dönemlerde çok istişare halindeydi. Ben durumun farkına varıp üstlerime durumu bildirdim alaycı bir tavırla 16 subay mı dedi alaylı bir tavırla beni dışarı gönderdiler. Fakat çok geçmeden hatlarını anlamışlardı. Eğer kaynağı bulursam buraya da eklerim. Tüm düşünceler için teşekkürler farklı düşüncelerin bir orta noktada buluşması ayrı bir tat veriyor. Ne de olsa soluduğumuz hava aynı, aynı güneşle güne başlıyoruz aynı gecelerle hayallere dalıyoruz.
Saygılar

Çevrimdışı raynah

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #16 : 20 Mart 2007, 23:42 »
Önemli olan Çanakkale Ruhu denilen o hisler bütününü kalbinde hissedebilmesidir insanoğlunun. Seddülbahir'i, Anafartalar'ı görüp de bir gram yaş kalırsa gözünüzde eğer, bulun beni… O zaman Osmanlı sentezi-anti Amerikancılık lafta kalıyor arkadaşlar. Düşündüğünüz tek şey taa Yeni Zelanda'dan getirilen sömürge kölelerin orda nasıl can verdiği de oluyor,Yahya Çavuş için yazılmış bir dörtlüğün senelerce aklınızdan çıkmaması da oluyor… Söylenecek milyon tane cümle ancak yazılan tek bir tarih var.Hiç bir tarih de bu kadar onurlu yazılamaz.Aylarca kendime gelemedim 18 Mart'ta yaptığımız geziden sonra.Tarihimize sahip çıkmak zor değil,vicdanı olan her insan iki kere düşünmeli.
..yalnızlığım sana emanet..

Çevrimdışı yitik_savasci

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #17 : 22 Mart 2007, 22:45 »
Askere giden her erkek, mantıksızlığından yakınır. Oysa askeriye kadar mantıklı bir kurum daha yoktur. Orada yaşanan tüm mantıksızlıklar aslında daha büyük bir mantığa hizmet eder. İnsan bilinçaltının işlenmesidir tüm mantıksızlıklar. Mantıksızda olsa komutanın her emrini yapmak zorundasındır. Ağaca selam ver verdirme, yaprakları tek tek taşıma gibi saçmalıkları yapmaya, hatta en yakın arkadaşını öldürmen istendiğinde de yapmaya mecbursundur. Bu yapılanlar, yapılsın diye değildir. Komutana mantıksızda olsa itaat etme zorunluluğu işlenir bilinçaltına. Ve bu insanların bilinç altına öyle profesyonelce işlenir ki; aradan seneler geçse de insan karşılaştığında ''komutanım''dan başka hitap şekli bulamaz. Kısacası askeriyenin mantığı şudur; Mantık yürütme komutanın işidir. Askerin mantığı, asker olduğu sürece komutanın komutasındadır. Öyle olmasa hangi asker savaşa gider ki ? Vietnam’da bir teğmene! Biçilen yaşama süresi ortalama 7 gündü. Ve insanlar o savaşa askeriyenin ''mantıklı'' oluşu sayesinde gittiler.

Çanakkale’ye gelen düşmanlarımızda!! İşte bu şekilde geldiler. Bizi öldürmeye değil, topraklarımız için değil, Kendi ulusları içinde değil, sadece komutanları istedi geldiler. Onlarında anneleri, çocukları, sevdikleri, umutlar, düşleri vardı. Kısacası onlarda! insandı bizimkiler ! gibi...Onlarda ! sakat kaldılar,bizimkiler ! gibi...Onlarda ! öldüler bizimkiler ! gibi...Aslında onlarda ! şehit oldular,bizimkiler ! gibi...
Yaşanan fikir ayrılığı da, onlar-bizimkiler ayrımından kaynaklanıyor zaten. Ya da evrensellik-milliyetçilik uyuşmazlığıda diyebiliriz. Tüm şehitlere saygı olsaydı konu başlığı, büyük ihtimalle savaşın yaşanabilecek en kötü şey olduğunda fikir birliği içinde olurduk. Ve burada hassasiyetinden dolayı Hamdi'ye teşekkür ediyorum. Aşırı milliyetçilik yeniden tırmanışa geçmişken, bir siyasi parti, resmi bir kurumun kapısına ''Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak''afişleri asarak, Parmakları tetikte, bir silahı insanlığa doğrulttuklarını açıkça söylerken... Senin gibi öngörülü ve hassas (daha çok) insanlara çok ihtiyacımız var.... Ve basit iki soru ile, Evrensellik-Milliyetçilik uyuşmazlığına bir yorumda bulunmak istiyorum.
1.Dünyadaki her ülkede milliyetçi düşünce hakim olsa ne olur ?
2.Dünyadaki her ülkede Evrensel düşünce hakim olsa ne olur ?

Bence:
Birincisi olursa; Dünyanın fitili yakılmış bir dinamitten farkı kalmaz.
İkincisi olursa dünyanın ne kadar güzelleşeceğini hayal bile edemiyorum....

Işık Ve Sevgiyle...
Onların sözlerini karıştıralım,birbirlerini anlamasınlar diye....

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
« Yanıtla #18 : 23 Mart 2007, 13:01 »
Milliyetçilik üzerine açılan bir başlık altına önceden yazmıştım milliyetçilikten ne anlamalıyız diye. Irk üstünlüğüne dayalı bir milliyetçiliği asla kabul etmiyorum. O bence milliyetçilik değil, faşizmimdir. Milliyetçilik sadece vatan sevgisi, sadece vatan uğrunda canını vermek olmamalı. Milliyetçilik bir ülkede taş üstüne taş koymaktır. Çalışmaktır, sorumlu olmaktır, okumaktır, öğrenmektir, ileri gitmektir, "uyanık" olmaktır, aydınlık olmaktır. Mustafa Kemal'den gördüğüm milliyetçilik budur.

Bence evrenselliğe giden yolun ilk adımı bunlar... Bütün toplumlar bu süreçlerden geçtikten sonra evrenselliğe ulaşırlar diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
« Yanıtla #19 : 24 Mart 2007, 11:49 »
Sevgili Fırat’ın bütün tezlerine –bu konu başlığında- tamamen karşı olduğumu belirtmek isterim. Ama Fırat için cahil diyemem! Milli olan hiçbir şey evrensel olamaz, Evrenselliğe giden ilk yol ya da son yol olamaz. Millide tek merkez kendine ait olandır. T.C Milliyetçiliği ise T.C üzerine kurulur düşünceler- ya da Türk topluluklarına göre- Turan bunun bir örneğidir. Türkçülük propagandasıdır. Evrenle buluşamaz bu düşünce.

Hepimiz kendimizce evrenseliz diyoruz. Bir soralım kendimize kendimiz gibi olmayana ne kadar tahammül ediyoruz. Şövenist yapıdan ne kadar uzaklaşıyoruz. Irklar arası çatışmalarda ne kadar payımız var. Kürtleri, Lazları, Alevileri Uganda da ki insanı ne kadar seviyoruz. Evrensellik naraları atarız ama “EN İYİ KÜRT ÖLÜ KÜRTTÜR” demekten çekinmeyiz.

Daha öncede belirttiğim gibi Çanakkale’de ki öldürülen! saygım var. Ama Sevgili Yitik savaşçının dediği gibi sadece Çanakkale’de ölen insanlara değil tüm oyuna gelip öldürülen insanlara saygı. Önemli olan bu. Toprak savaşları, güç savaşları yüzünden insan katlettiren güçlere saygı duyamıyorum. Bunun bir parçasıdır Osmanlı, bunun bir parçasıdır abede…

Mustafa Kemal Atatürk ilkeleri tamamen doğru olacak diye bir kaide yoktur. Bizler bir insanı severken her şeyi ile severiz. Onu sorgulamayız. Sorgulayanı da karşı tarafta görürüz.Mustafa Kemal büyük bir devrimcidir benim gözümde. Lakin Milliyetçilik düşüncesine katılmıyorum.

Yazılanlar genele aittir. Bireyler üzerlerine almaz umarım…

Işık ve Sevgiyle
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı uranus

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #20 : 24 Mart 2007, 21:43 »
Türk ya da Kürt, Alevi ya da Sünni, Laz ya da Çerkez, Fener ya da Cimbom, biz puzzle’ız, biz Anadolu’yuz, biz bölünemeyiz, Ermeni, Rum komşumda çoktur ama aramızda hiçbir problem yoktur, politikada savaş olsa bile geçinip gideriz bize göre hava hoştur, bizde akıl var benim gibi düşünen çok, bizi bölmek isteyen var, bizi bölebilecek olan yok, bizi gömmek isteyen varsa bu imkansız, biz birlikle özgürlüğün tadını almış bir toplumun torunuyuz, yaşasın barış, yaşasın özgürlük.

Göz, gez, arpacık, apaçık görünen bir manzara, bunu kastetmedim ama nişan al ateş; toplumdaki yeni boş felsefe,
kovboy gibi yaşamaksa amaç, gidin Amerika sizi bekler, dilediğinizden fazla şiddet ve cinnet, paranoyalar kaos ve hiddet,

Faşist düzlük Avrupa’nın rasist yüzünü gördük pasif takılıp ürktük, Nazilere özgürlük veren Avrupa katillerini hadi yakala git,
Skandal yaratır İskandinav, tıkandı bak yol leş gibi provoke ol, sıradaki kim Bush gribine de bir çare, sıradaki biz kuş gribi bahane,
handikap çok, her taraf blok, tıknefes olduk aydınlık yok,  barışın olduğu her yer gene de kof,
kim duyarlı, kim uyanmış, kim kurallı, kim yalanmış, hiç kimse yüzde yüz masum değil, hiç kimse yüzde yüz suçlu değil, ,

Tozpembe barış hayallerine birkaç satırda benden eklensin, din, dil, ırk ayırmadan gençler kenetlenip sulh u bilsin.

Günümüz insanlığında sevgi aşkta dahil olmak üzere barış veya savaş o veya bu maalesef kramp girdi kalplere barış gitti tatile. masum çocuklar ayaklarını kaybettiler "Hürriyet protez olmaz" bunu öğrendiler...  Bize düşen elimizden geldiğince tek yürek olmak insan ayrımı yapmamak statü rol zengin fakir... Bu kavramları kafamızdan atıp insanı o şekilde görüp yaklaşsaydık tüm insanlık savaş yapmazdı. Geçmişte yaşananlar yaşandı. Olması gerekiyordu oldu. O dönemin şartlarınla değerlendirmek lazım. Ama şimdi savaş kavramı hala devam ediyorsa bu herkesin suçudur. Konu yetirince zaten açılan başlıktan sapmış bende kendi düşüncelerimi ve birkaç alıntı yaparak düşüncelerimi yansıtmak istedim. Saygılar