Gönderen Konu: Gel Bir Oyun Oynayalım!  (Okunma sayısı 173465 defa)

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
Ynt: Gel Bir Oyun Oynayalım!
« Yanıtla #30 : 23 Nisan 2007, 16:35 »
Lakin cevap yanlıştır. Işıkdost bir röportajında ilk konsept albüm 1979 yılında çıkan "Sevgiliye" demektedir.

Işık ve Sevgiyle
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
« Yanıtla #31 : 23 Nisan 2007, 17:32 »
Radyo D'de yayınlanan Geçmiş Bahar Mimozaları isimli programda, İlhan İrem şöyle söylüyor:

Alıntı
“Sevgiliye” adlı bu albüm benim gerçek anlamda ilk senfonik albümümdü. Şarkı arasındaki müzikal bağlantılarla, ana fikir bütünlüğü içerisindeki değişik yapısıyla, benim için ilk senfonik albümdür “Sevgiliye”

Olsun yine de soru hakkını hayal-et'e verelim.
Işık ve sevgiyle...

Çevrimdışı hayal-et

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #32 : 23 Nisan 2007, 20:10 »
“Sevgiliye” adlı bu albüm benim gerçek anlamda ilk senfonik albümümdü. Şarkı arasındaki müzikal bağlantılarla, ana fikir bütünlüğü içerisindeki değişik yapısıyla, benim için ilk senfonik albümdür “Sevgiliye”

Sevgili İlhan İrem ilk konsept albümü olarak Sevgiliye albümünü göstermektedir. Ancak Sevgiliye albümünün şarkı arası bağlantıları tema görüntülenmesindeki sıkıntılardan ortaya çıkan bir teknik sıkıntı olarak algılanabilir. En azından bir kısım dinleyicisi tarafından   "Bezgin" albümü ise konusal bütünlük ve bu bütünlüğün eserlere yansıtılması açısından daha homojen bir yapıya sahiptir. Ancak büyük usta ne diyorsa o'dur..."Bezgin" albümünü dinleyen arkadaşlar albümün gerçek anlamda bir konsept albüm olduğu konusunda hemfikir olacaklardır...

Soru: İlhan İrem'in Koridor albümündeki gizli mesajı nedir? :D

Çevrimdışı hayal-et

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #33 : 23 Nisan 2007, 20:20 »
Bir de  radyo konuşmasında "benim için" ibaresi vardır. Yani sevgili İlhan İrem kendi kriterleri doğrultusunda albümünü değerlendirmiştir. Diğer taraftan evrensel bir konsept albüm anlayışı mevcuttur. Sanırım bu anlayışa uygun albüm de "Bezgin" albümüdür, sevgilerimle... :D

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
« Yanıtla #34 : 23 Nisan 2007, 22:49 »
İlhan İrem’in Alem Fm röportajından bir anlatımını alıntı yapmak istiyorum… Işıkdost ilk konsept albüm “Sevgiliye” demektedir…

“80’li yıllarında başlayan “Pencere”, "Köprü", “Ve Ötesi” konsept çalışmalar var. “Pencere” başlı başına bir öykü, “Köprü” başlı başına bir öykü, “Ve Ötesi” başlı başına bir öykü. Bunların üçü tek bir öykü biliyorsunuz. Bunun ilk tohumu “Sevgiliye” de atıldı. Şarkıların öyküsel bir bütünlüğü var. Hoşgeldin ile başlayıp Güle Güle ile biten bir öykü var, sevgiliye söylem var. Bunun dışında da ilk defa şarkı aralarına küçük motifler koyarak ilk bütünlük denemesini 1979 yılında “Sevgiliye” de yaptık. İlhan İrem diskoğrafisinde ilk bütün albüm Sevgiliye”

İlhan İrem
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı crysalid

• DMT
  • *
    • Doğanın Melek Tozları
« Yanıtla #35 : 28 Nisan 2007, 15:10 »
  Sorum bir hayli tartışılmış. Daha doğrusu yanıtı.  Ama bunu görmek bana büyük haz veriyor, diğer sevecenler gibi. Bu fikir alışverişi çok güzel.
  Eserin sahibi değilim elbet  ama sorunun sahibi olarak söylemek isterim ki  " Sevgiliye " yanıtını bekleyerek sormuştum sorumu. S(c)enaze' nin yanıtı ve gösterdiği kaynağı esas aldım eser sahibinin söz konusu Alem Fm röportajında ağzında çıkan sözleri bilerek. Lakin hayal-et kardeşimin yorumuna da saygılıyım. s(c)enaze kardeşimin bu başlıkta haddinden fazla soru sorduğu ve yanıt verdiğini düşünerek yönetici arkadaşlarımın da iznini alarak hayal-et kardeşimin soru sorma hakkını kazandığını düşünüyor, fazla uzattığımı farkediyor ve zaten sorusunu da sormuş olduğunu görüyor, dayanamayıp yanıtlıyor ve cümlemi burada bitiriyorum.
Işık içinde olun !

Yanıt 23. " Sevecenler ! Işık ve sevgi çağı yaklaşıyor. İşaretimi gerçekten aldığınızda, siz de çıkın koridorlarınızdan. Krizalit kristalin yüreğinizde olsun ! "

Soru 24. İlhan İREM,
" Siz beni dinlemeyin
Gidin bişeyler olun...
Müdür olun, bakan olun,
Başbakan, Cumhurbaşkanı !...
Jüri olun mesela...
Kurullar kurun baba-baba...
SATISFACTION komplekslerinizi... "

sözlerini hangi " anlamlı " şiirinde dile getirmiştir ?
http://doganin.melektozlari.com

Sevginin sonsuz renkleri vardır

Çevrimdışı B.I.R

• ...
  • *
« Yanıtla #36 : 29 Nisan 2007, 01:41 »
   ...
  Dokuz kuşağa yetecek yıldız var
  Alnımda...
  Kanatıyorsunuz,
  Galatasaraylı yapıyorsunuz onları da...
  Ne kadar zor göstermek size
  Yarınlarınızın kirli tırnaklarını...
  Kaç kat inmek gerek
  Yanınıza gelmek için
  Gökler beni bekliyor,
  ASPİRİN!...

Yanıt 24: ASPİRİN / KATASTROF

Soru 25: Aşağıdaki alıntı IŞIK DOST'un hangi denemesinde yer almaktadır?

"Başörtülü bir genç kız, sekiz yıl karşıtı uğultulara "adiler" diye çığlıklanınca tartaklanıyor. Kavganın ana fikri işte bu görüntüde... Tezgâhlanmak istendiği gibi, Türkiye'de laiklerle Müslümanlar (!), inananlarla inanmayanlar arasında bir kavga yok.
     Kavga, bilinçli Müslümanlarla gericiler arasında yaşanıyor.
     Deyyus-u Ekber kafasındakiler, yüzde doksandokuzluk Müslümanlık edebiyatlarıyla irtica karanlıklarına endeksli din sömürüsü programlarının dümen suyunda, "karakoyun"luklarından emin oldukları safyürek insanların inançlarını kaşıyıp kanatarak bir şeriat mezbahası yaratma peşindeler.
     At gözlüklü kara cahilliklerinden olacak, atladıkları bir şey var; Yunus Emreleri, Mevlanaları, Pir Sultan Abdalları, Hacı Bektaş-ı Velileri, Aşık Veyselleri, Neyzenleri, coğrafyayı biraz genişletirsek, Hayyamları ve nicelerini sinesinden çıkaran bu insanlar, din yobazına "dur" diyeceği noktayı bütün dünya halklanndan daha iyi bilir. Ve bu olumsuz atmosfer koşullarında soluk alıp verdiğinden şüpheye düştüğümüz çağdaş Anadolu erenleri din soytarılarına meydanlarda ve sandıklarda öyle bir şamar vurur ki şaşarsınız! "

SEVGİMİZ TÜM EVRENİN ÜSTÜNE....
IŞIK VE SEVGİYLE...

Çevrimdışı lugol

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #37 : 29 Nisan 2007, 21:54 »

Yanıt 25 : Millenium - Açılmadan İade

Soru 26 : Çok hoşuma giden 2 dizenin vurgulanması amacı ile hangi şiir ve bulunduğu kitap olduğunu sormak istiyorum.

Bulanık sular başka sahilleri dövdüğünde,
Yokluğumdan, varlığıma iman edeceksin.
hangimiz senli benli,hangimiz sizli bizli,
bir koridor esrarengiz,yaşıyoruz gizli gizli

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
« Yanıtla #38 : 02 Mayıs 2007, 10:23 »
Cevap 26 - Grella / Siyah Kuğunun Şarkısı (2007)

"Oraya yaldızlı renkler bıraktım
 Parlasın diye saçların.
 Gözlerin bu yüzden bambaşka bakıyor."...

Soru 27 - Işık Dost'un başka sanatçılara vermiş olduğu şarkı sözleri nelerdir ve bu sanatçılar kimlerdir?
Işık ve sevgiyle...

Çevrimdışı Sha_XIX

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #39 : 14 Haziran 2007, 11:30 »
Uzun sayılabilecek bir süredir oyunumuzu ihmal etmişiz   :-[

YANIT 27 :
Bildiğim kadarıyla; sayın Coşkun Demir (Kim O?) (Akşam Sefası) (Son Akşam, İlk Sabah) ve sayın Nilgül (Konuşamıyorum), bu sanatçılar arasındadırlar. Başkaları da vardır sanırım; ancak şu an aklıma gelenler bunlar...

Yanıtıma katkıda bulunacak arkadaşlar olursa sevirinim...

Aşağıdaki alıntılar forum yöneticisi tarafından diğer mesajlardan alıntılanıp eklenmiştir.
Alıntı yapılan: Servant Of Eden ekledi
YANIT 27'YE Ekleme: İlhan İrem'in ayrıca Nazan Şoray'a verdiği "Dünyanın Sekizinci Harikası" adlı bir parçası vardır. (Yine Nazan Şoray'ın seslendirdiği "Eskisi Gibi" adlı şarkının da İrem'e ait olduğu duyumunu almıştım ama bu konuda emin değilim.)

Alıntı yapılan: crysalid ekledi
Soru 27 ye ek olarak: Nazan SORAY in ' Dunyanin Sekizinci Harikasi ' isimli eserin de sozleri IREM e aittir, Melih KIBAR in muzigini besteledigi Bile Bile Bilmezcesine ve Halley de, IREM in sozlerini yazdigi baska sanatcilarin besteledigi eserlerdir. Bir grup daha vardir ki, grubun okudugu soz konusu eserin sozlerini IREM yazmistir, su an hatirlayamadim.

Alıntı yapılan: Shalamar ekledi
İrem'in "Ayrılığın Uzun Sahilleri" isimli şiirini de Atilla Atasoy besteleyip yorumlamıştır.

SORU 28 :
Sevgili İlhan İrem'in Anlasana isimli 45'liğinin iç kapağında yer alan aşağıdaki sözler hangi yabancı yazara aittir?
"Dün sadece bir rüyadır
Yarın, ancak bir hayaldir
Fakat bugün, iyi yaşanırsa
Dünlerin herbirini bir mutluluk rüyası
Ve yarınları ümit hayali kılar..."
Dağlar, Nehirler, Ağaçlar...
Aşklar, Dostluklar, Arkadaşlık...
Anılar, Yarınlar, Işık ve Sevgi...
       _.-*-._
Hiçbir Şey Herşey...
Herşeymiş Hiçbir Şey...

Çevrimdışı spring

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #40 : 14 Haziran 2007, 15:58 »
Yanıt 28: Dale Carnegie (24 Kasım 1888 - 1 Kasım 1955), Amerikalı yazar, kişisel gelişim geliştiricisi, satıcı, hatip ve kişiler arası iletişim uzmanıdır.

Soru 29: İlhan İrem'in Köprü albümünde bulunan "Birşeyin Bitişi" adlı şarkısının sözlerini oluşturan şiir, şairin hangi kitabındadır ve asıl ismi (şiirin) nedir?

Çevrimdışı Servant Of Eden

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #41 : 14 Haziran 2007, 17:42 »
YANIT 27'YE Ekleme: İlhan İrem'in ayrıca Nazan Şoray'a verdiği "Dünyanın Sekizinci Harikası" adlı bir parçası vardır. (Yine Nazan Şoray'ın seslendirdiği "Eskisi Gibi" adlı şarkının da İrem'e ait olduğu duyumunu almıştım ama bu konuda emin değilim.)

YANIT 29: Özdemir ASAF'ın Çiçekleri Yemeyin (1975) adlı kitabından "Poetika" adlı şiirdir. Şairin "Bütün Şiirleri" adlı kitabında da aynı isimle bulunmaktadırç

Işığın aşkıyla..
Herkes kendi zindanında matemini tutar...

Çevrimdışı crysalid

• DMT
  • *
    • Doğanın Melek Tozları
« Yanıtla #42 : 14 Haziran 2007, 18:00 »
  Yanit 29. Ozdemir Asaf - Poetika siiri, siirin icinde bulundugu kitap ise bes ayri kitaptan olusan Bir Kapi Onunde nin, Cicekleri Yemeyin isimli kitabinda yer almaktadir.

Soru 30.  Sozunu İlhan İrem in yazdigi Halley isimli eseri seslendiren grubun adi nedir ve grup uyeleri kimlerden olusmaktadir ?

Not : Soru 27 ye ek olarak: Nazan SORAY in ' Dunyanin Sekizinci Harikasi ' isimli eserin de sozleri IREM e aittir, Melih KIBAR in muzigini besteledigi Bile Bile Bilmezcesine ve Halley de, IREM in sozlerini yazdigi baska sanatcilarin besteledigi eserlerdir. Bir grup daha vardir ki, grubun okudugu soz konusu eserin sozlerini IREM yazmistir, su an hatirlayamadim.
http://doganin.melektozlari.com

Sevginin sonsuz renkleri vardır

Çevrimdışı B.I.R

• ...
  • *
« Yanıtla #43 : 14 Haziran 2007, 20:28 »
    Yanıt : 30 Önce bu güzel eseri hatırlayalım isterseniz dostlar;
 HALLEY

Hey... sevgili dünya
Gülmeye başla... sonsuz olsun kahkaha
Hey... sevgili dünya

Bir müjde var şu kalplere
Hay, Halley, hay, hay, Halley
Hay, Halley, hay, hay, hay, Halley

Hey... sevgili dünya
Hey... sevgili dünya

Hay, Halley, hay, hay, hallo, Halley
Bir müjde ver şu kalplere

Müjdeler olsun... çaldım ben kapıyı
Müjdeler olsun... dünya aç kapıyı
Müjdeler olsun... sevgi en kolayı
Müjdeler olsun sizlere

Merhaba Halley... sevgi ver buraya
Merhaba Halley... saygı ver buraya
Peri kızı gel... değdir değneğini
Herşeye rağmen, heryerde umut var

Bonjour, good morning, hi, hello, ciao
Merhaba dünya... haydi barışa
Güzele doğru böyle biteviye
Sen de... sen de... sen de... birlikte

Merhaba Halley... sevgi ver buraya
Merhaba Halley... saygı ver buraya
Peri kızı gel... değdir değneğini
Herşeye rağmen, heryerde umut var

Hay, Halley, hay, hay, hallo, Halley

5 Mart gecesi Ankara Arı Stüdyoları'nda düzenlenen Türkiye finalinde 2 şarkı birinciliği paylaşınca jüri başkanının puanının 2 puan sayılmasına karar verilir ve Norveç'in Bergen kentine gönderilecek şarkı olarak da 'Klips ve Onlar'ın seslendirdiği 'Halley' isimli şarkı seçilir.
  Klips ve Onlar, Grup aslında "Klips" grubu ile "Onlar" adlı iki müzik grubunun birleşmesinden oluşmuştur.
  Klips, Gür Akad tarafından kurulmuştur. 1986 yılında Eurovision Türkiye elemelerini kazanarak yurtdışında Türkiye'yi temsil etmiştir. 1991'de de ikinci kez Roma'da Türkiye'yi temsil etti (İzel Çeliköz - Reyhan Karaca ve Can Uğurluer/"İki Dakika") Klips grubunun asıl kadrosu Gür Akad (vokal-gitar), İlkin Deniz (bas gitar), Emre Tukur (Klavye) ve Derya Bozkurt (davul)'dan oluşur.
  Uzun yıllardır müzikle içice olan Gür Akad, bu süre içinde Barış Manço, Sezen Aksu, İlhan İrem, Ajda Pekkan, Erkin Koray, Tarkan, Egoist, Grup Destan, Sibel Tüzün, Çelik, Melih Kibar, Zerrin Özer, Özlem Tekin, Sertab Erener, Sevingül Bahadır ve daha birçok sanatçıya vokal yapıp gitar çaldı. Hala kendi grubu ile çalmaya ve söylemeye devam ediyor.
  Onlar adlı grup ise Seden Kutlubay (Gürel) ve Sevingül Bahadır'dan oluşan müzik grubudur. Ancak Türkiye elemelerinde Seden Gürel ve Sevingül Bahadır'dan oluşan bu grup, Avrupa Finali'nin Seden Kutlubay'ın sınav dönemine gelmesi ve bazı sorunları sonucu finale gidememesi üzerine yerini sonradan ünlenecek yani günümüzün ünlü sanatçısı Candan Erçetin aldı.

Türkiye Finaline katılmış olan Şarkılar :
Halley - Klips ve Onlar (Candan Erçetin) (İlhan İrem - Melih Kibar) (1nci)
Dünya - Seyyal Taner (Olcayto Ahmet Tuğsuz) (1nci)
Yaşa Yaşa - Nil Burak & İbo (Aysel Gürel - Selmi Andak)(3ncü)
Bu Film Bitmeli - Nilüfer (Fikret Şenes - Selçuk Başar) (3ncü)

TÜRKİYE'yi temsil eden şarkı: HALLEY
Seslendiren : Klips ve Onlar (Candan Erçetin ve Sevingül Bahadır ile birlikte)
Söz : İlhan İrem, Müzik : Melih Kibar
ESC'in yapıldığı tarih: 3 Mayıs 1986
ESC'in yapıldığı yer : Norveç / Bergen (Greighallen)
Sahne Sırası : 8
Puan veren ülkeler: Almanya (8 ) + Avusturya (2) + Belçika (6) + Hollanda (6) + İngiltere (2) + İsrail (3) + İsviçre (8 ) + Lüksemburg (6) + Yugoslavya (12)
Sıralama Derecesi : 9. (20 ülke)
Puanların Toplamı : 53

Soru 31: IŞIK DOST Eşruhu Sevgili Hansu İREM ile nerede, ne zaman, nasıl evlenmiştir ?
SEVGİMİZ TÜM EVRENİN ÜSTÜNE....
IŞIK VE SEVGİYLE...

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
Gel Bir Oyun Oynayalım!
« Yanıtla #44 : 14 Haziran 2007, 21:34 »
Cevap 31:

"Chalet Chopin. İda Dağları'nda müzik sanatçılarını ağırlayan çok özel bir otel.

1 Ekim 1991 tarihinde İlhan, Hansu ile burada evlendi. Mumların ve fenerlerin aydınlattığı bahçede bu beraberliğe tanık olan 8 kişiden biri olan dostum Ata Nirun çiftin kozmik buluşmalarını "tanrısal tozlarla gülüşen meleklerin şahitliğinde" belgeledi."
IŞIK ve SEVGİYLE / Prof.Dr. Erkan Sevinç
Akşam /4 Mart 2006

Cevabı başka bir yerden alıntıladığım için biraz da kendimden bir şeyler katmak istiyorum;

Bazı yerlerde yazdığı gibi "İlhan İrem'in kendisine gelen hayran mektuplarından birini seçip o kişiyle evlendiği" bilgisi kesinlikle hatalıdır. İlhan İrem ve "bana kainatların hediyesi" dediği Hansu İrem, ilk defa İlhan İrem'in Türkiye Turnesi kapsamında konser verdiği Ankara Arı Sineması'nda bedenen karşılaşmışlardır. Yıl 1981... Ancak öncesinde "rüyalarda" buluştular... Bu ilk buluşmanın yılı 1978...

Soru 32:
Müzik tarihinin ilk "Karma Türk Rock Albümü" olan ve Müzik Direktörü ve Yapımcılığını İlhan İrem'in yapmış olduğu albümün adı nedir? Albümde yer alan gruplarda olup halen müzik dünyasında bulunan isimlerden bazıları kimlerdir?