Gönderen Konu: Gel Bir Oyun Oynayalım!  (Okunma sayısı 172547 defa)

Çevrimdışı Sha_XIX

• 1.nesil
  • *
Gel Bir Oyun Oynayalım!
« : 24 Mart 2007, 14:57 »
Sevecenler!
Paylaşımcı, katılımcı, keyifli ve öğretici bir oyun oynayalım mı?
Burada sanal bir "Işık ve Sevgi Kulesi" oluşturalım örneğin, herkesin içinden geldiğince, yani dilediğince sanal tuğlalarıyla katkıda bulunduğu bir Işık ve Sevgi Kulesi. Hem aramızda bulunan veya yeni katılan sevecenlere daha önce duydukları/duymadıkları ya da bildikleri/bilmedikleri İlhan İrem’e ve O’nun Işık ve Sevgi felsefesine dair bilgiler sunarız hem de bildiklerimizden başkalarının da faydalanmalarını sağlarız. Hatta gerektiğinde, bu bilgilerin neden öyle olduğunu sorgular ve paylaşılan bilgileri detaylandırarak yüreklerimizdekileri tazeleriz…

Bu oyun şöyle oynanabilir diye düşünüyorum:
Önce birimiz bir soru sorar, sonra bir diğerimiz cevaplar. Sonra da kendisi bir soru sorar, yine bir diğerimiz yanıtlar. Bu hep böylece sürüp gider. Fakat bu noktada, sorulacak sorular kişiye göre değişik yorumlanabilecek sorular olmamalıdır. Örneğin “Şalamar nedir?” şeklinde, algı boyutunda veya yürekte hissedişle yanıtlanabilecek bir soru sorulması uygun olmaz. Takdir edersiniz ki, Şalamar bir hissediştir ve her sevecenin yüreğinde farklı bir anlamda şekillenebilir. Aksine, yanıtı genelde tüm sevecenlerce kabul gören sorular sorulması hem oyuna akıcılık kazandıracak hem de doğru yanıt üzerinde çelişki ve tartışmalar olmasına imkan vermeyecektir. Sanıyorum “Şalamar nedir?” gibi tartışılası ya da kişilere özel yorumlanası sorular forumda ayrı bir konu başlığında sorulabilir. Bu konuya dikkat gösterilmesi halinde, bunun çok keyifli bir oyun olacağına emin olabilirisiniz.

Bir soruya verilen cevabi bilgiyi, yoruma açık sorgulama ya da detaylandırma konusu ise şöyle yapılabilir örneğin, “İlhan İrem eşi Hansu İrem’le nerede evlenmiştir?” şeklindeki bir soruya yanıt veren arkadaşımız Kaz dağları’nda (Mit: İda) yanıtını verecektir. Bu yanıtı veren arkadaşımız “Neden Kaz dağları, bilgisi olan var mı?” şeklinde yoruma açık bir sorgulama yada “………………. nedeniyle Kaz dağları’nda evlenmişlerdir” şeklinde bir detaylandırma yapabilirse, paylaşımcılık daha da yararlı olur sanırım… Ancak, sorgulama yada detaylandırma yapılsa bile, yeni bir soru sorulmalı ve diğer bir arkadaşa yanıt ve paylaşım şansı yaratılmalıdır…

İlhan İrem ve Işık ve Sevgi Felsefesi hakkında en bilinen sanılan şeylerin dahi sorabileceğini, bu oyundaki amacın yanıtlanamayacak ya da yanıtı çok zor bilinebilecek sorular sormak değil de, kolayca bilinebilecek sorular sorarak sevecenler arasında paylaşımcılık, katılımcılık, öğreticilik ve yakınlık sağlamak olduğunu hatırlatarak, her seveceni bu oyuna davet ediyorum…

Işık ve Sevgiyle,
Murat
Dağlar, Nehirler, Ağaçlar...
Aşklar, Dostluklar, Arkadaşlık...
Anılar, Yarınlar, Işık ve Sevgi...
       _.-*-._
Hiçbir Şey Herşey...
Herşeymiş Hiçbir Şey...

Çevrimdışı Sha_XIX

• 1.nesil
  • *
Ynt: Gel Bir Oyun Oynayalım!
« Yanıtla #1 : 24 Mart 2007, 14:58 »
İlk soruyu sorarak oyunu başlatalım:
İlhan İrem ne zaman ve nerede dünyaya gelmiştir?
       _.-*-._
Hiçbir Şey Herşey...
Herşeymiş Hiçbir Şey...

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #2 : 24 Mart 2007, 18:00 »
Teşekkürler Sevgili Murat, dilerim hepimize faydalı bir oyun olur... (Projelerim arasındaki "Trivia" için de veritabanı ;) )

Cevap(1): 01 Nisan 1955'te Bursa'da -kozmik bir şaka olarak- dünyaya gelmiştir.

Soru(2): İlhan İrem'in ilk kırkbeşliğinde yer alan iki "sonsuzluk notası"nın ismi?

Çevrimdışı esma

• ...
  • *
« Yanıtla #3 : 24 Mart 2007, 19:15 »
Sıra bende, sıra bende cevap veriyorum:

(1973) Bazen Neşe Bazen Keder ve Birleşsin Bütün Eller

Soru(3) Üstat müziğe ilk adımını kaç yılında atmıştır?

Çevrimdışı Sha_XIX

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #4 : 24 Mart 2007, 19:43 »
Temennilerine katılıyorum sevgili Ufuk...

Cevap (3): Sevgili İlhan İrem 1969 yılında, 14 yaşında bir ortaokul öğrencisi iken, okulun lise bölümünde okuyan müzisyenlerin çağrısıyla, okul orkestrasına solist olarak girerek müziğe ilk adımını attı...

Soru (4): Sansüre takılarak yasaklanması nedeniyle, sanatçının 1989 yılında çıkardığı "Uçun Kuşlar Uçun" isimli albümde yer alamayan parçasının adı nedir?
       _.-*-._
Hiçbir Şey Herşey...
Herşeymiş Hiçbir Şey...

Çevrimdışı esma

• ...
  • *
« Yanıtla #5 : 24 Mart 2007, 20:01 »
Cevap(4):BLUES FOR MOLLA (sansüre takılması büyük bir *****lık olmakla birlikte müziği ve özellikle sözleri harika olan bir parça)

Soru(5): İlhan İrem'in sözlerini yazdığı ve müziğini muteber Melih Kibar'ın yaptığı Eurovision’da o yıla kadar en iyi dereceyi getiren parçanın ismi nedir?

Çevrimdışı sevdaluk

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #6 : 25 Mart 2007, 18:09 »
Eveeet işte sıra ben de 5. sorunun cevabı: HALLEY

Sorumu da sorayım soru 6: "Kızım İçin" adlı şarkının hikayesi nedir??
ya kendin dikebilirsin yada hiç kimse eline yalnızca iğne iplik verebilirim dedi tanrı

Çevrimdışı KORIDOR

• 1.nesil
  • *
    • Bulutsu
« Yanıtla #7 : 26 Mart 2007, 00:18 »
Cevap 6:
İlhan İrem'in evine bir gece, yakın dostu Aykut Gürel gelir eşinden ayrılma kararı aldığını, kızlarının da bu durumdan ötürü hissedeceği ve yaşayacağı zor durumu İrem'le paylaşmış ve üzüntüsünü dile getirmiştir. Bundan etkilenen İlhan İrem de "Kızım İçin" şarkısını bestelemiştir sıcağı sıcağına.

Soru 7:
İlhan İrem'in 70'li yıllardaki isminin popülerliğinden yararlanıp bu isme yakın bir taklit isimle plak yayınlayan grubun adı ve 45'lik plaktaki 2 şarkının ismi nedir?
Not: Sadece grup ismi yazmak doğru cevap değildir, soru 2 cevabı istemektedir, hatırlatırım  :D

Çevrimdışı Sha_XIX

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #8 : 26 Mart 2007, 13:29 »
Cevap (7):
Taklit isimli grubun adı "İlham İren ve Gerçekler Orkestrası". 45'liğin adı ise "Elveda Sevgilim". Bu plaktaki şarkılar ise "Yaralı  Yürek" ve "Ah Anneciğim"... Plakta yer alan şarkıların isimleri konusunda kesin emin değilim, sanıyorum bu isimli iki şarkı içermekte. Yeni bir soru sormadan önce, Sevgili Koridor veya cevabı kesin bilen bir arkadaşımızın düzeltmesini veya teyit etmesini talep ediyorum...
       _.-*-._
Hiçbir Şey Herşey...
Herşeymiş Hiçbir Şey...

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #9 : 26 Mart 2007, 14:09 »
Cevap (7):
Sevgili Murat'ın dediği gibi "İlham İren ve Gerçekler Orkestrası"
A yüzü "Elveda Sevgilim"
B yüzü "Yaralı Kalp"

Işık Plak etiketiyle çıkmış bir 45'lik.
Gelmiş geçmiş en hesaplı kitaplı yapılmış korsan çalışma denildiği de olur.

Soru (8 ):
İlhan İrem'in bestelerken "çok somut bir göksel buluşma yaşadım" dediği parçanın (Sonsuzluk notasının) ismi ve yılı. Bugün halen Türkiye'de yaşayan hemen herkesin bildiği duyduğu bu şarkı bestelendiğinde İlhan İrem kaç yaşındaydı?

Çevrimdışı Sha_XIX

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #10 : 26 Mart 2007, 14:56 »
Düzeltme için teşekkürler sevgili Shalamar ;)

Cevap 8:
İlhan İrem'in bestelerken "çok somut bir göksel buluşma yaşadım" dediği parçanın (Sonsuzluk notasının) ismi Anlasana'dır ve 1975 yılındadır. Bu şarkı bestelendiğinde sevgili İlhan İrem 20 yaşındaymış. Açıkçası bu boyutunu hiç düşünmemiştim. Düşünsenize 20 yaşında bir sanatçı, göksel buluşmalar yaşadığından bahsederek besteler yapıyor; oysa kaçımız, o yaşlarda bu kadar yoğun hissedişler yaşayabilmiştir ki...

Soru 9:
Sanatçı, ilk olarak kendisine ait olmayan hangi şairin hangi şiirini bestelemiştir?
       _.-*-._
Hiçbir Şey Herşey...
Herşeymiş Hiçbir Şey...

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
« Yanıtla #11 : 27 Mart 2007, 01:47 »
Cevap-9:

1979 senesinde yayınlanan Sevgiliye albümünde yer alan Nazım Hikmet Ran'ın sözlerini yazdığı Hoşgeldin eseri.

Soru -10:

Işık ve Sevgiyle söz olarak hangi eserlerde geçmiştir?
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
« Yanıtla #12 : 27 Mart 2007, 10:31 »
C 10: Benim O Gözü Pek Yalnızlığım

S 11: İlhan İrem'in Bulgaristan'da Altın Orfe yarışmasında söylediği şarkının adı nedir?

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
« Yanıtla #13 : 27 Mart 2007, 10:55 »
C 11:

9 Haziran 1984’te saat 22:30’da İlhan İrem İlk önce Bulgar şarkıları dalında “Merhaba Komşu”yu ardından da uluslararası şarkıcı dalında “Konuşamıyorum”u söylemiştir...

Cevap 10'da ufak bir ekleme daha yapmak istedim: Yine Koridor albümünde bulunan Görüşmeyelim eserinde "Bu nasıl katastrof'sa buda öyle koridor karanlıktan ışığa ve sevgiye gidiyor" şeklinde geçmektedir...

Soru 12:

Kıyılara Git eserinin 5,15. dakikasında arkada bir bayan tarafından bir şeyler söyleniyor. -Hansu İrem olması muhtemel- bu nedir?
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı Sha_XIX

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #14 : 28 Mart 2007, 19:59 »
12.Soru biraz zor olmuş sanıyorum. Yine de bir cevaplayan çıkana dek, yeni soruyu bekleyeceğiz :(
       _.-*-._
Hiçbir Şey Herşey...
Herşeymiş Hiçbir Şey...