Gönderen Konu: Şehidime Saygı  (Okunma sayısı 91347 defa)

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
Şehidime Saygı
« : 18 Mart 2007, 15:50 »
(http://www.tsk.mil.tr/guncel/diger_faaliyetler/2007/canakkale_haftasi_mart2007/20b.jpg)
Ruhlarımızı, hatıralarınızın güzelliği, ulviliği içinde yıkadık, yükselttik. Biz de sizi işittik ve yemin ediyoruz. Sizden aldıklarımızı, memlekete karşı son vazifelerimizi yaparak ödeyeceğiz... Size minnettarız, size borçluyuz.

"Ben size taarruz etmeyi değil, ölmeyi emrediyorum" sözüne "Başüstüne" diyerek ölenler...
Neden öldüler? Neden on binlerce yetim, dul kaldı geride? Neden?

Yüz yıl olmamış... Bir nesil göç eylemiş Çanakkale'de... Henüz 25'ine varamamış onbinler...

İnönü'de, Sakarya'da, savaşacak genç o kadar az... Kadını; kundaktaki bebeğiyle, yaşlısı; tarlasında kullanacağı tırmığıyla koşmuş cepheye. Çanakkale'de yitirilmiş bir nesilden kalan...

Neden öldüler? Neden on binlerce yetim, dul kaldı geride? Neden?

Bugün topla tüfekle değil savaşlar. Dün Çanakkale önlerine Bowet zırhlısını yanaştıranlar, bugün "Kerkük" zırhlısını yanaştırıyorlar. Dün düşmanın gözün önündeydi, bugün gözün onu görmez oldu. Maskelerin ardından tanımaz oldun onları.

Gözümüzü açalım dileklerim,
Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı ceza

• 1.nesil
  • *
Ynt: Şehidime Saygı
« Yanıtla #1 : 19 Mart 2007, 00:59 »
"Siz vatanı için, milleti için,
namusu için canını ortaya koyan
böyle insanları bu kadar mı tanıyorsunuz?
Eğer siz onları tanımazsanız;
geleceğinizi göremezsiniz, hedeflerinizi
bilemezsiniz "  M.KEMAL ATATÜRK

Bize yaşanacak bir toprak bırakan şehitlerimizi saygıyla anıyorum. Tarihin en büyük savaşında onca sıkıntılara rağmen hem vatanını hem de insanlık savaşını kanlarını hiç düşünmeden toprağa akıtan şanlı atalarımızın ruhları şad olsun. Ayrıca 14.50 de açmış sağ olsun arkadaşımız kimse bir yazı yazmamış :(

Çevrimdışı shlmrock

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #2 : 19 Mart 2007, 01:24 »
Konuyla ilgili olduğunu düşündüğüm bir video; http://www.youtube.com/watch?v=X_x35OWNwi4

:(
..kaç kez çiçekler bıraktım kapınıza, yoktunuz...

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
« Yanıtla #3 : 19 Mart 2007, 01:25 »
Tarih her zaman değişik anlatılmıştır insanlara. Olay yıllar boyu dünyayı katleden Osmanlı olduğu zaman fethettiği yerlerdeki insanları ezmemiştir, onlara kanat germiştir, Fethettiği yerleri bilim ve kültür alanlarında geliştirmiştir diyerek kandırıldık her zaman. Yöneticilerin güç savaşları yüzünden gencecik masumlar katledildi. Çanakkale’de aynı şekilde birçok masum insan katledilmiştir. Kafkas Cephesinde olduğu gibi, Emeviler’de olduğu gibi, Abbasilerde olduğu gibi vs.vs.vs… Sebep her ne olursa olsun, yapan her kim olursa olsun insan katli bir hainliktir.

Işık ve Sevgiyle
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı ceza

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #4 : 19 Mart 2007, 02:58 »
Tarih her zaman değişik anlatılmıştır insanlara. Olay yıllar boyu dünyayı katleden Osmanlı olduğu zaman fethettiği yerlerdeki insanları ezmemiştir,onlara kanat germiştir, Fethettiği yerleri bilim ve kültür alanlarında geliştirmiştir diyerek kandırıldık her zaman. Yöneticilerin güç savaşları yüzünden gencecik masumlar katledildi. Çanakkale’de aynı şekilde bir çok masum insan  katledilmiştir. Kafkas Cephesinde olduğu gibi, Emeviler’de olduğu gibi, Abbasilerde olduğu gibi vs.vs.vs… Sebep her ne olursa olsun, yapan her kim olursa olsun insan katli bir hainliktir.

Işık ve Sevgiyle

M.Kemal ATATÜRK’TE savaştı onun emrinle de bir sürü düşman öldü ha saldırarak öldürmüşüm ha savunarak öldürmüşüm bu yazından ne anlamam gerek ve Osmanlıdaki padişahlara bu kadar sert çıkman talihsizlik. Savaşmayı bilmeyen barışı hiç bilemez kendi fikrimce. Kimse de oh savaş var deyip sevinmez. Tarihimizde durduk yere yapılan bir savaş olduğunu hatırlamıyorum. İmzandaki bir dünya için sende ve bende dahil olmak üzere hangimiz bir çaba sarf ettik. Çanakkale’de ki şehitlerimiz vatanını savunmak için öldüler senin üstünde yaşadığın vatanı.

Tıpkı 1453 yılında yine bu vatan için savaşan Osmanlı gibi. Eğer elinde okulda okutulan tarihimizden başka bildiğin başka bir tarih varsa açıkla bizde yıllar boyu kandırıldık senden öğrenelim tarihimizi. Çanakkale’ye bir gitmeni gittiysen tekrar gitmeni temenni ederim. Oranın havası çok başka.

Bu yazıya neden böyle bir şey yazdın anlayamadım. Evrensel barışı bende çok isterim ama insan oldukça böyle bir şey olacak gözünle bakmak ta kendimizi kandırmanın tek yoludur. Dünya tozpembe değil. Ben tarihimle her zaman övünmüşümdür ve övüneceğim. Hassaslığım bu yüzdendir.

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #5 : 19 Mart 2007, 10:20 »
1- Sevgili Hamdi'nin haklı olduğu yerler var: Tarih her zaman her ülkede "yanlı" olarak anlatılır. Bu nedenle yabancı kaynakları okumanın da faydası var, objektif olabilmek adına

2- Çanakkale'de sadece Mehmetçik değil, masum binlerce Anzak da son nefesini vermiştir. Politikacıların konuları bu raddeye gelmeden çözmüş olmaları gerekir -her ne kadar zaten o raddeye getiren kendileri olsa da-

Ancak bugün politikacılar nedeniyle veya başka bir sudan sebeple bu vatanın fiili işgali söz konusu olursa, "Birleşsin Bütün Eller" hayalini birkaç bin yıl daha erteler, Çanakkale'deki çocuk yaşta şehit olanlara olan borcumuzu hatırlarız.

Bugün fiilen işgalin adımlarının duyulduğunu düşünüyorum. Bu konunun amacı da, günün anlamından yola çıkarak bunu hatırlatmaktı. Yoksa tarihin yanlı anlatılıp anlatılmadığı, Osmanlı'nın neler yaptığı/yapmadığını tartışmak değildi. Cumhuriyet Gazetesi'nin reklamlardaki sloganını kullanayım: "Tehlikenin farkında mısınız?" Olabildiğince konuyu bu çerçevede tutabilirsek, tehlikenin farkında olup olmadığımızı anlamak için daha yararlı olacaktır.

...ve Sevgili ceza, konuları bireysel tartışmalara çevirecek üslûpta yazmamaya özen gösterirseniz sevinirim.

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı uranus

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #6 : 19 Mart 2007, 11:05 »
Dün televizyon bir belgesel verdi gerçekten çok onurlandım ve uygulandım. Anzaklı bir yaşlı çıktı savaşa canlı tanıklık yapan bize TÜRK insanını o kadar kötü anlatılar ki gidip kazanıp geleceğimizi düşündük diye. Halbuki o kadar bir mert ulusla karşılaştık ki yaptığımız hatanın farkına vardık ve o an dünyanın öbür ucundan kalkıp bu savaşta ne işimiz var dedik. Gerçekten atalarımız çok onurluydu onlar ki düşman askeri vurulduktan sonra kalkıp siperden yaralı düşmanı alıp karşı tarafa vermiş dönerken de kurşun yemiş toplumuz. Bayrağımızın şekillendiği bir savaştır.

Sevgili ceza’nın da haklı olduğu konular var arkadaşlar. Ayrıca her düşünceye saygı duyalım. Yapılan her yorumun altına maddeler halinde açıklama yapıp haksızsın tabirin getirmeyelim. Yabancı kaynakların hiç birinin şahsım adına zaten doğru olacağını tahmin etmiyorum. Doğru bir şey yanlış aksetme üçtür. Bu insanlık petrol için savaşmadı savaşmazda. Yanlılık derken Cumhuriyet gazetesinin o sloganı da belki birçok insana göre yanlı olabilir sevgili dostum. Bu dünya hepimizin eller birleşecekse ilk önce kendi ellerimizin bir olması gerekir.

Yeni üye olmama rağmen gerçekten bu forumdaki konular ve bireylerin düşüncelerini açıklaması mükemmel. Düşüncesini cesurca yazan bu konudaki tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum.

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #7 : 19 Mart 2007, 12:19 »
Anladığım o ki, kimseyi kırmayacak şekilde dolaylı yazmaya çalıştığın zaman herkes kırılıyor, alınıyor, yanlış anlamlar çıkabiliyor.

Şimdi yukarıda anlatmak istediğimi doğrudan yazayım:

@s(c)enaze: Düşüncelerinize saygı duyuyor ve bir bölümüne katılıyorum ancak yazdıklarınız konuda daha önce yazılanlarla ilgili değil ve içeriği farklı yöne sürükleyici,

@ceza:  Düşüncelerinize saygı duyuyor ve bir bölümüne katılıyorum ancak mesajınız bir üstteki mesajdan kaynaklı olarak, cevap teşkil ettiğinden konuyu başka yöne sürüklemeye yardımcı oluyor. Böyle durumlarda tavsiyem, konuların dağılmaması için konuyla ilgisiz olan mesajlara cevap verilmemesi. Ama illa ki cevap verilecekse de "kişiye değil, düşünceye" cevap verelim. ;)

@uranus: Sanırım yanlış anlamalar olmuştu, dilerim şimdi düzeltebilmişimdir. Yapıcı eleştiriniz için teşekkür ederim.

Konuya geri dönmek istiyorum lakin anladığım kadarıyla bunu başaramayacağım... Su aksın, yatağını bulsun...

Çevrimdışı hakan

• 1.nesil
  • *
    • ilhaniask
« Yanıtla #8 : 19 Mart 2007, 15:40 »
Alıntı
Yakarışa geçivermişti hepsi de birden,
İçini döküyordu hakka herkes derinden;
Kuduruyordu mütegallipler kederinden
... Ve emindi Mehmetçik yarınki zaferinden.

Ruhlarınız şad olsun.
Doğumdan Sonra
Ölümden Önce
Güneşin Battığı Yerde
IŞIK VE SEVGİYLE.........

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
« Yanıtla #9 : 19 Mart 2007, 16:56 »
Konuda şahsıma söz hakkı doğduğunu düşünmekteyim.

Öncelikle sadece Osmanlı devleti değildir karşı olduğum. Katliamı gerçekleştiren her kim olursa ona karşıyım bunu belirtmek isterim. “Osmanlı katletmemiştir ama söylemlerini duyar gibi oluyorum”.Küçük bir oyun oynayalım derim. abede isimli ülkeyi getirelim aklımıza. Vietnam’da, Afganistan’da Irak’ta o kadar masum insanın kanına kıyan abedenin bundan 100 yıl sonraki halini düşünelim. 100 yıl sonra yaşayacak abede gençliğini…. Okul kitapları gelsin gözümüzün önüne. Kitaplarda geçen metinler şu şekilde olacaktır. Abede Vietnam’da Afganistan’da Irak’ta insanlara huzur ve demokrasi getirmiştir.  Bu ülkelere yapılan savaşlar ülke halkının daha barışçıl topraklarda yaşaması için yapılmıştır gibi söylemler. Ne kadar gerçeği yansıtmakta. BOPtan bir düşünce yüzünden bu kadar insan katledilmekte. Ama şimdiden filmlerde insanlara anlatılan bu değil.

Osmanlı’ya gelelim şimdi de.. 1299 yılında Söğüt bölgesinde kurulduğu dönemde 5.631 km2 olan Osmanlı Devleti'nin yüzölçümü, Fatih döneminde 2.214.000 km2, 2. Selim döneminde 15.162.000 km2, 1699 yılında etki alanları ile birlikte 24 milyon km2'yi buluyordu. Osmanlı Devleti'nin sahip olduğu topraklar üzerinde şuan toplam 64 ülke vardır. Ayrıca Osmanlı 8 ülkeyi hilafetten kendisine bağlamıştır. Yine Osmanlı ordusu çeşitli zamanlarda 14 değişik ülkede bulunmuştur. Yavuz Sultan Selim “O kadar çok altınımız var ki İstanbul’da koyacak depo bulamıyoruz” demiştir. Bu olaylara baktığımız zaman 5,631 km2 den 24 milyon km2’ye çıkışta katliamlar olmadı denilemez. Yaşamak için savaşmak diye bir olguyu kabul etmiyorum ben. Bu bir kılıftır. Bunu zamanında Osmanlı, bugün abede yapmıştır. Tehlikenin farkında mısınız diyen ülkenin en keskin ve en saygın gazetesindeki birçok yazar bu düşünceleri zamanında deklare etmiştir. Milli olan her şeyden uzak bir dünyada buluşabiliriz umarım….

Teşekkürler…
Hamdi

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
« Yanıtla #10 : 19 Mart 2007, 17:00 »
Yukarıdaki anlatımım Çanakkale’de ölen insanlara saygı duymadığım şeklinde yorumlanmasın lütfen. Çanakkale'de, Filistin'de, Almanya'da her yerde ölen her canlıya saygı duyuyorum... CANLI bir başka CANLI!! tarafından "CANSIZ"laştırılmak için CANLANMAMIŞTIR....

Işık ve Sevgiyle

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
« Yanıtla #11 : 19 Mart 2007, 18:45 »
Osmanlı'yı inkar etmek nasıl bir cehaletse Osmanlı'yı Amerika ile karşılaştırmak ayrı bir cahilliktir. Tarihte "Medeniyet" dediğimiz Avrupa'nın içinde bulunduğu durumla Osmanlının durumunu karşılaştırdığınızda ikisinin arasında dağlar kadar fark görürsünüz.

Katolikler ile Protestanlar birbirlerini keserlerken bizler sınırlarımız içinde külliyeler, medreseler, hastaneler, rasathaneler, tersaneler açıyorduk... Köprüler inşa ediyorduk...

Bugün yaşamak istediğimiz, yozlaşmalardan arındırmak istediğimiz kültürümüzün yapıtaşları Osmanlı'ya aittir.

Osmanlı'nın var olduğu dönemde siyasi kurumlar din ve mezheplerdir. Bu bütün dünyada böyleydi. O dönemle bu dönemi kıyaslayıp, Amerika ile karşılaştırma yaparsanız rakıyı şaraba katarsınız...

Osmanlı'nın yayılma dönemindeki katliamlar amaç değil sonuçtur...

Amaç katliam olsaydı imparatorluk içinde yaşayan Rumlar, Ermeniler, Yahudiler "Millet" statüsünde olup kendi kanunlarına göre yönetilmezlerdi. Bu Osmanlı'nın ve vizyonu ve büyüklüğündür.

Osmanlı'nın geçmişteki hataları Mustafa Kemal'i yaratmıştır. Bu bile Osmanlı'nın ne kadar gurur duyulacak büyük bir devlet olduğunu gösterir.

Tarihi kulaktan dolma değil kitaptan dolma öğreniniz...

Çevrimdışı historian

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #12 : 19 Mart 2007, 18:50 »
Osmanlı'yı ne inkar etmek ne de hamaset naraları atmak... objektif olmak gerek...

Işık ve sevgiyle
Basel'de profesör olmayı tanrı olmaya yeğlerdim çünkü evrenin yaratılışındaki bu cimriliği bulamadım kendimde F. Nietszche

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #13 : 19 Mart 2007, 19:44 »
İlhan İrem dinlemenin en güzel yanlarından birisi de bence şu:
Birbirinden tamamen farklı olan düşüncelere sahip kişiler "Işık ve Sevgiyle" felsefesinde buluşabiliyorlar. Teist ile ateist, sağ ile sol, aşağı ile yukarı, siyah ile beyaz... Farklı düşüncelere, inanışlara sahip insanlar bu felsefenin, sonsuzluk notalarının çevresinde toplanabiliyorlar. Çok az sanatçının dinleyicisi bu kadar farklılık gösterir kanısındayım.

Aslında bu durum, forum ve mail gruplarında bu kadar kavgacı olmamızın açıklaması olabilir. (Not: Tartışma demiyorum, "kavga". Not2: Yukarıdaki mesajlarda kavga oluyor da demiyorum) Ancak zamanla kişilerin değil düşüncelerin çarpışacağı ortamları yaratacağımıza inanıyorum.

Bugün karşı karşıya olduğumuza inandığım tehlikelere göz kırpmak amacıyla açmıştım bu konuyu, yukarıda birkaç defa tekrar ettiğim üzre... Yön değiştirecekse değiştirsin ancak bir kişinin, diğer bir kişiye saygı sınırlarını aşan, hakaret nitelikli söylemlerde bulunması halinde forum kuralları çerçevesinde yaptırım uygulanması kaçınılmaz olacaktır.

"Millenium" isimli bir bölüm düşümüz var... Geçmişte yaşananlardan ötürü biraz ertelenen. Belki burada ikinci bir provası yaşanıyordur...

Çevrimdışı bezgin57

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #14 : 19 Mart 2007, 23:32 »
Vatanını savunan herkes kahramandır. Bir başka halkın toprağına saldıran her askerse buna alet de edilmiş olsa barbardır. Çanakkale bir destandır. Çanakkale ile Kurtuluş savaşımız ile her zaman övünç duyarım. Hiçbir işgalimizle (Kıbrıs hariç) övünemem. İstanbul'u fetih kutlamaları benim hiç de göğsümü kabartmaz örneğin. Bir halk topluluğu büyük bir şehir kurmuş belki huzurlu belki değil ama sonuçta kendi iradesiyle yaşıyor ve siz binlerce asker elinizde silahlar kapıya dayanıyor ve sonunda o şehre sahip oluyorsunuz. Ben tarihe temel olarak bu gözle bakıyorum. Çanakkale şehitlerimizi de toprağını savunan binlerce şehidimiz gibi saygıya ve gururla anıyorum.
Ne düşünüyor dersin gece böyle..kara kara?