Gönderen Konu: Cennet İlahileri - Hissedişler  (Okunma sayısı 66015 defa)

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
Cennet İlahileri - Hissedişler
« : 16 Mayıs 2006, 01:27 »
Doğum sancıları sona eriyor...
Geçici...

"Seni Seviyorum"u bilemeden, yeni bilmeceler,
Bile Bile Bilmezcesine...

İÇinde kaybolurken, İÇimde buluşlar, buluşmalar...

Cennetten, cennete ilahiler duyacağım düşlerimde...

Teşekkürler!...
Aşk ile...

Çevrimdışı Servant Of Eden

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #1 : 16 Mayıs 2006, 14:11 »

Bu nasıl katastrofsa,
Bu da öyle koridor.
Karanlıktan ışığa
Ve sevgiye gidiyor...

Işığın aşkıyla...
Herkes kendi zindanında matemini tutar...

Çevrimdışı sevecen13

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #2 : 18 Mayıs 2006, 16:50 »
19 Mayıs benim doğum günüm. Benim için güzel bir hediye
sağol İlhan İrem...

Çevrimdışı Bezgin

• 1.nesil
  • *
Ynt: Cennet İlahileri - Hissedişler
« Yanıtla #3 : 20 Mayıs 2006, 13:38 »
Yine müziğin ikinci planda kaldığı bir eser çıkmış. Açıkçası hiç beğenmedim. Hu haricinde hiçbir şarkı bana göre değildi. Bir-iki kez dinleyip arşivdeki yerine koyacağım bir albüm daha.

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #4 : 20 Mayıs 2006, 13:44 »
İlhan İrem dinleyicisi değil de "izleyicisi"nin anlayabileceği, derin yükseklerden bir albüm. Açıkçası albüm diye nitelendirmeye dilim varmıyor. İçindekilere de "şarkı" diyesim... Aşağıda yazılı olanlar düşüncelerimdir;

Eğer "Divane oldum Hu!" sözlerini duyduğumuzda tüylerimizde hareketlenme olmuyor, gözlerimizde damlalar harekete geçmeye hazırlanmıyorsa... Bu, ya bulunduğumuz ortamdan kaynaklanıyor ya da henüz Cennet İlahileri'ne hazır değiliz demektir...

İlhan İrem'i, sadece radyolarda çaldıkça dinleyen birisi; "Nerede 'Boşver Arkadaş'ı söyleyen adam?" tarzı ile yaklaşabilir, Cennet İlahileri'ndeki İlhan İrem'e.
Yükselişten bihaberdir. Kendisine Koridor albümü gönül rahatlığı ile hediye edilebilir, sevgiyle...

İlhan İrem'i ilk defa "Seni Seviyorum" albümü ile tanımış veya Seni Seviyorum'a kapılmış olanlar, yoğun rock beklentileriyle bu albümdeki tarzı yadırgayabilirler; normaldir.
Yeni albümü dinledikçe tarzın sözler ile ne kadar paralel olduğunu, özellikle seçildiğini ancak Gür Akad'ın olağanüstü performansını fonda duyabileceklerini göreceklerdir.

"İlhan İrem halen yaşıyor mu?" diye soranlar ise, bu şarkıları duyduktan sonra "İlhan İrem dine dönmüş" diyebilir...
Onlara, Işık Dost'un her daim onlardan daha dindar olduğunu, dinin namaz kılmak, sinegog'a gitmek, İncil'i okumak değil, Işığa ulaşmaya gönül vermek olduğunu nasıl anlatırız... Bunların araç olduğunu nasıl anlatırız Hak yolunda? En iyisi Cennet İlahileri'ni dinletmeli yedi vakit, hücrelerine işlediğinde anlatıma gerek kalmayacaktır...

Üretimlerinin şahikası olduğunu söylediğini duyduğumda, "Seni Seviyorum'dan sonra ne olabilir ki?" diye düşündüm, "Alemlere İşaretim'den öte ne yazılabilir?"... Sorularımın cevaplarını aldım, gözlerim dolu, şaşkın...

Son olarak, Hansu ve İlhan İrem... İkiyi Bir etmek... Nerede "İlhan İrem" ismini duyuyor/okuyorsam biliyorum ki içinde Hansu İrem'i de barındırıyor... Nerede "İlhan İrem" diyor/yazıyorsam bilin ki içinde Hansu İrem'i de barındırıyor...

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı burak26deniz

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #5 : 20 Mayıs 2006, 14:16 »
Merhaba...
Ben Burak... Ben bugün kayıt oldum... Kendim bir yazı yazayım derken sizin yorumuzla karşılaştım.. Öncelikle tüm İlhan İrem hayranları adına size teşekkür ederim.. İlhan İrem'i, İlhan İrem sevgisini ve bu albümü gerçekten çok güzel anlatmışsınız. Şuna şüphe yoktur ki.. İlhan İrem'in sanatçılığı tartışılmaz çünkü; o dünyadaki sayılı sanatçılardan biridir.. Yaptığı  sayısız şarkıların herbiri birbirinden değerlidir... O bir efsanedir ve özellikle bu ülkedeki ve tüm dünyadaki milyonların kalbinde çoktan taht kurmuştur.. Yeni albüm gerçekten güzel.. Bu albümde sizin de dediğiniz gibi öncekilere nazaran farklı bir hava var ve bu hava bazı yanlış yorumlara yol açabilir. Bu durum daha çok İlhan İrem'i ve onun felsefesini bilmeyenler için geçerlidir. Bence sevecenler İlhan İrem'in yeni albümünü çok beğenecekler ve çok severek dinleyecekler. İlhan İrem'i hergün dinlememize rağmen yine de çok özlemiştik.

Tüm İlhan İrem hayranları! Bu albüm hepimize hayırlı olsun..

Işık ve sevgiyle...

Çevrimdışı Krizalit Kristalin

• 1.nesil
  • *
Cennet İlahileri - Herşeyin Şimdi Yeniden Başladığı Yer...
« Yanıtla #6 : 20 Mayıs 2006, 15:50 »

CENNET İLAHİLERİ
(HER ŞEYİN ŞİMDİ YENİDEN BAŞLADIĞI YER)

Bugün-Yarın derken,
İrem karşımıza çıktı... Daha derin ve daha düşünceli... Bizlere ''Cennet İlahileri'' söylemiş. Ben de koşa koşa ilk gördüğüm yerden aldım ve şu yorumlarda bulundum:

Yeni albümü dün aldım ve akşam sessizliğini yakalayınca dinleme imkanı buldum.
Bazı dostlarımdan albümün derinliğinin beklenenin ötesinde olduğuna dair duyumlar aldım. Evet biraz derin ama, İrem'in Seni Seviyorum gibi bir albümden sonra, ''şeffaf aşk şarkıları'' dönemine benzer bir albüm yayınlamasını herhalde kimseler beklemiyordu. Bir de İrembağı'nın devrim demesiyle bu derinlik normal karşılanmalı...

Yine sevecenlere hitap eden bir albüm olmuş,
Herkesin anlayacağı şeyler değil albümdeki nağmeler...

-----artıları-------

Hansu İrem harika kreasyonlara imza atmış, seslendirmesi güzel, kapak harika...
Tasarım olarak tek fark; önceki İrem albümlerinin
yan alt kısmında EMI yazıyordu bunda TMC yazıyor, yani üretimin özü aynı...
Atmosfer güzel. Alıp götürücü etkisi var. İrem, sesindeki pürüzsüzlüğü korumuş.
Bile Bile Bilmezcesine parçası albüm sıralamasının yanısıra konu olarak bu eserde sırıtabilirdi. Ancak İrem bunu çok iyi kurgulamış ve sıralamada ona da bir mekan ayırmış ve -tabiri caizse- şarkı yerine oturmuş. İrem aynı İrem... Etki yine aynı...
İnsanı öldürüyor:-))))

-------eksileri--------
Her şeye rağmen parçalar birazcık daha ritmik ve hareketli olabilirdi. Mahşerin Dört Atlısı'na kadar fazla hareketlilik göremedim.
Seni Seviyorum'da herkese kapalı olup, kendini hemen Sevecenlere veren ortama nazaran, bu albüm diretiyor... Arka arkaya dinlemek lazım.
Bu bir eksi sayılır mı, bilemem ama her yerde çalacak, radyolarda beklenecek türden değiller...

Son Söz:

Her şeyiyle İrem karşımızda, "Ben Zamana Yenilmem" deyip duruyor. Her dem bizimle olduğunu
gösteriyor.
Ufak tefek eksiler için 10 üzerinden 9 diyorum.
Bir Derviş oluyor, bir Hak Aşığı...
Kapıları açıyor... Müjdesini veriyor...
Derinliği, bütünselliği ve inanılmaz atmosferiyle Cennet İlahileri,
-diğer yorumları bilemem ama, hele hele bunca özleyiş ve bekleyişten sonra-
benim odamda baş köşeyi hak ediyor.
İrem onlarca titiz çalışmanın hakkını vermiş.
Biz de ona hakkını verelim.

Işık ve Sevgiyle,

Krizalit Kristalin...

yildizparcalariyiz@mynet.com.tr

krzltkristalin@hotmail.com

Yarına ne kaldı?
Hiç...
Buzlarla kaplı uzayda,
Alev desenli gömleklerle, dans etmek gerek...

Çevrimdışı PeLONi

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #7 : 22 Mayıs 2006, 03:35 »
Yeni bir doğuş daha... Hayırlı olsun tüm insanlara...
Gidip de orjinal bir CD almanın zamanıdır..
Teşekkürler İLHAN İREM...
Tamamlanınca Eksik Kalıyor Birşeyler..........

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
« Yanıtla #8 : 22 Mayıs 2006, 12:07 »
Cennet İlahileri? Ben bu albümü fırtına, Seni Seviyorum'u ise sessizliği olarak düşünüyorum... Aralarında uçurum olduğunu düşünen Sevecenler de var ama ben bir Aşk Kapıları'nı Dua'nın tamamlayıcısı diye düşünüyorum... Metafizik kurgusu biraz daha fazladır sadece albümün... İlk dinleyişte belki biraz beğenmeyebilirsiniz albümü ama bir kaç kez baştan dinleyin derim...

Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı ilhem

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #9 : 22 Mayıs 2006, 20:53 »
Bu albümdeki "Mahşerin Dört Atlısı" ve "Bile Bile Bilmezcesine" adlı şarkılar beni ağlatmaya yetti. İçerik olarak bu albümü Seni Seviyorum albümüne benzettim:D

tamamlanınca eksik kalıyor birşeyler...

Çevrimdışı BASU BADEL MEVT

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #10 : 24 Mayıs 2006, 18:06 »
     CENNET İLAHİLERİ "bâ'su bâdel mevt" e yapılan sırlı bir yolculuk adeta. İnsanın dış dünyadan kopup erişmesini sağlıyor gizli kalmışlıklara. Herbir hücresinde daha önce farkedilmemiş kıpırtılar yaratmakta. İREM' e sonsuz saygılarla...
isrâfil sûra üfledi ve...

Çevrimdışı amastrist

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #11 : 24 Mayıs 2006, 23:24 »
Seneler önce Zigana Geçidi'nden geçerken... Doğanın muhteşemliği karşısında tamamlandığımı hissetmiş ve göz yaşlarımı tutamamıştım... Cennet İlahileri'ni dinlerken de tutamadım... Sıkıntılı sarsıcı yolculuk nihayete eriyor gibi... Çalkantılar, karmaşalar yerine oturuyor... Sorular cevabını bulmuş ... Kırklı yaşlardaki İrem takipcileri, O'nunla beraber yol almıştır... Mutlaka farketmişlerdir... Kendileri aşama aşama gelişirken bir İrem albümü çıkar... Ve de tam kendi duygularını yansıtır... Vazgeçilmez bağımızın sebebi bu değil midir? Biz biliriz, İrem dile döker... Yoksa senelerce, böylesine sabırla hangi sanatçının albümü beklenebilir ki? Ve de asla vazgeçmeden... Bugüne kadar çıkan albümlerin sadece "dinleyici"si olanlar Cennet İlahileri'ni kavrayamaz ve taşıyamaz... Kavrayabilenler için... Ne büyük bir hediye.
Kimilerine göre kralız
Kimilerine göre yalanız
Herkes dalgasına baksın
Biz falan filanız...

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #12 : 25 Mayıs 2006, 00:32 »
Sevgili amastrist,
Ne kadar güzel dile getirmişsiniz hissedişlerinizi...

Ne mutlu bu hediyeyi anlayabilenlere...

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı sevecen13

• 1.nesil
  • *
Son Albüm
« Yanıtla #13 : 25 Mayıs 2006, 13:15 »
Evet arkadaşlar;
En yeni şarkılarla beklenen albüm çıktı.
Bu yeni albümü nasıl buldunuz?
Hangi parça sizi en çok etkiledi?
Hangi parçadan nefret ettiniz? (bu pek mümkün değilde)
                                                                                 IŞIK VE SEVGİYLE................

Çevrimdışı metamorfoz sancisi

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #14 : 25 Mayıs 2006, 14:12 »
Sevecenler,
Herkese selamlar.. Özellikle İlhan İrem fanatiklerine... Bu mesajı okuduktan sonra kimse beni ne İlhan'ı karalamaya çalışan biri olarak görsün ne de eleştiri yaptığımı düşünsün.. Zaten kimsenin gücü bunu İlhan İrem'e ve müziğine yapmaya yetmez... AMA;
"1969’du, bisikletle köy kahvesinin önünden geçerken, radyodan kulağıma çalınmıştı
Apollo’nun başarılı Ay inişi...
Plaj evlerinin duvarında, mini eteğiyle önünden geçişimi bekleyen sevgilimden daha önemli
değildi bu..."diyen bir sanatçı, bir insan bizi nasıl şarkılarla ağlatıp, nasıl şarkılarla güldürdüğünü bildiğimiz İlhan İrem.......
Albümü gözüm kapalı aldım gene... İlhan İrem albümlerinin çıktığı zamanlar ne kadar önemlidir.. Hayatım değişir resmen... Bir albümü satın almaktan daha önemli daha güzel bir duygudur... Ötesi yoktur... Ve şimdi bu lafları bana yazdırmayı başarabildi İlhan İrem... İçimden bu sefer gerçekten ağlamak geliyor.. Müzikalite olarak dünyada eşi benzeri yok İlhan İrem'in.. Sözlerine tapardık İlhan İrem'in... O'ydu bizim her şeyimiz.. Şimdi kendinden çıkıp da kainata yöneldiğini söylüyor... Ben de bir açıklama yapıyorum... Maalesef İLAH-İ TAKDİR... İlhan-ı Aşk değil artık... Son sözlerim şunlar:

"ÇEKTİĞİMİZ HU DEĞİL, İNANÇ DEĞİL BEKLEDİĞİMİZ.... KISACIK ETEĞİYLE KÖŞEYİ DÖNÜP GELEN SEVGİLİMİZ..."

Ve ötesi geldi... İlhan'ın sonunu gördük... Şimdi ağlak gözlerime, İlhan'sız hayatıma n'olacak benim ??
#