Gönderen Konu: Cennet İlahileri - Hissedişler  (Okunma sayısı 64935 defa)

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
Ynt: Cennet İlahileri - Hissedişler
« Yanıtla #15 : 25 Mayıs 2006, 16:02 »
Hoşgeldiniz Sevgili basubadelmevt,
Kimse herkesin Cennet İlahileri'ni beğenmesini ve kendisinin sevdiği gibi sevmesini bekleyemez, hakkı yoktur, olamaz da... Ve yine bu ortamdaki değerli sevecenlerin, İlhan İrem'e hakaretle - saygısızca yaklaşılmadıkça olumsuz tepkiler vermeyeceğini düşünüyorum.

Şimdi mesajınızın bende düşündürdüklerini paylaşmaya çalışayım... İlk olarak aklımı karıştırdınız... "basubadelmevt" kullanıcı adını seçmişsiniz -ki biliyorsunuzdur Arapça'dır ve Kuran'da Amentü Suresi'nde geçer- bu durumda "Seni Seviyorum" albümünü sevmişsiniz. Bu albümün verdiği mesajlar ile Cennet İlahileri'nin verdiği mesajlar paralel değil mi? Önce "Aşk Kapıları"nı sonra "Alemlere İşaretim"i ve de ardından "Yılan Isırığı"nı dinleyin... Sözlerini ard arda koyup okuyun?.. Bu durumda ya ben yanılıyorum "Seni Seviyorum" albümüne beğeni duymanız ile ilgili ya da henüz Cennet İlahileri'nin mesajlarını anlamak için dinlemeye devam etmek gerek...

"şimdi kendinden çıkıp da kainata yöneldiğini söylüyor... "
Bu yazdığınızdan da aslında mesajları aldığınızı hissediyorum lakin küçük bir fark ile "Kainata yöneliş Anlasana ile başlamıştır" Kainat İÇinizdedir... (Kainat mı o kadar küçük, ben mi o kadar büyüğüm?)
Bir ben yok mu ben de, benden içeri?..
Hepimiz geçebilsek kendimizden, kainata yönelsek...

"İNANÇ DEĞİL BEKLEDİĞİMİZ...."
İnanç kavramını beynimize öyle bir yerleştirdiler ki... İnanç = İslamiyet, din, yobaz....
Ateizim de bir inançtır (bir yaratıcı gücün olmadığına dair), sevgilinizin köşeden her an dönmesini gün boyu beklemek de...

"İnanmak sonbaharın en son yaprağıdır
   bahara giden
   İnanmak ışıldayan bir çift zümrüttür gözlerinde
   Ve inanmak inanılmayı beklemektir
   bir kardeşi bekler gibi
   Yinede inanıp inanmamakta özgürsün
   kuşlar gibi balıklar gibi
   benim gibi.. benim gibi.. benim gibi.. "

Aşka giden yol, kısacık eteğiyle köşeyi dönüp gelen sevgilinizin Size döktürdüğü yaşlarla yıkanır... İlhan-ı Aşk'ın son parçası nedir ve neden Işık ve Sevgiyle 30 Yıl'ın son parçası olarak koyulmuştur? İlhan-ı Aşk'ta Hayatın Üçüncü Gözü neyi anlatır?

Aklımı karıştırdınız, bu kadar güzel duygularınızı ifade etmişsiniz, ama sanki İrem'in sözleri, ulaşması gereken yerlere ulaşmamış hiç...

"ve ötesi geldi..."
Evet "Ve Ötesi" geldi ama Ötesi'nin neresi olduğunu bilmek gerek... Yeni albüm Ötelerden geldi...

"ilhan'ın sonunu gördük..."
MÜJDE! Düğün var...

"İlhan İrem fanatiklerine"
Sevecenler "fanatik" sıfatını haketmeyen insanlardır... Sanırım bu kelimeyi ucuz gazetelerin dil bilmez bazı yazarlarının sık kullanması nedeniyle yazdınız; fanatik "Bağnaz" anlamına gelmektedir. Dediğim gibi anlam kargaşasından dolayı yazdığınızı düşünerek hakaret etmek istemediğinizi düşünüyorum  ;)

Kanımca, Hansu ve İlhan İrem, bu albümün henüz hazırlıkları sırasında, alabilecekleri tüm tepkileri önceden biliyor... Ancak insanların, Onların ne anlatmak istediğini bugün veya yarın(!), anlayabilecekleri kadar yükseleceklerini hissediyorlardı

"Ne denli yükselirseniz, uçmak bilmeyenlere o denli küçük görünürsünüz..." (Nietzsche)

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı SENDROM

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #16 : 26 Mayıs 2006, 13:18 »
Derin nitelikli bu albümün, bazı arkadaşlarımıza derinden inen bir tokat gibi geleceğine hiç şüphem yok.. Sevgili İrem' i anlatılması bile gülünç bazı sıfatlarla yorumlayan bizden birileri; onun yalnızca Allah' a kulluk ettiğini, hepimiz gibi ondan bir parça olduğunu kendi sesinden dinleyince, bu duruma pek de sevinmeyecekler sanırım...

Bir şaşkınlık hakim.. Silkelenme zamanı...

Teşekkürler.. Sevgiyle...

Çevrimdışı metamorfoz sancisi

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #17 : 27 Mayıs 2006, 00:38 »
Belki çocuktum.. Belki de hala öyleyim.. İlk aşkı yaşadığımda yanımda İlhan vardı... Bana güç veren ağlatıp güldüren... Aşkın içine düştüğünde onun bir çıkış noktası olduğunu bilirsin.. Bir sevecen olduğunda anlarsın insanları sevmeye.. Bu kadar basittir hayat belki de... İlhan'ın sözleriydi dökülen ağzımızdan.. Hiç bir zaman onun gibi olamayız, olamayacağız ki neden olalım ?

Bunların sonunun buraya bağlanması üzüyor beni.. Ben İlhan'ı anlamadıysam deli miyim buraya yanıt yazıyorum... Beni üzüyor dostlarım... Siz albümü benden daha iyi anlamışsınız.. Daha çok biliyorsun benden.. Daha akıllı daha dolusunuz... Ama ben çocuktum hala da öyle kalacağım... İlhan da benim yanımda daima..

"ÇEKTİĞİMİZ HU DEĞİL, İNANÇ DEĞİL BEKLEDİĞİMİZ.... KISACIK ETEĞİYLE KÖŞEYİ DÖNÜP GELEN SEVGİLİMİZ..."

Bu kadar basit... Tanımasam da hepinizi seviyorum.. İlhan'ın bana öğretti gibi..
#

Çevrimdışı kahraman

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #18 : 27 Mayıs 2006, 10:20 »
Albümü alıp dinlemeye başladığım ilk andan beri içimde bir tebessüm, bir sıcaklık. "Seni Seviyorum" benim için sindirimi zor bir albümdü başlarda, günlerce haftalarca dinleye dinleye düşüne düşüne  algılamaya başlamıştım ve dünyada eşi benzeri bulunmayan bir sanat eseri, bir başyapıttır gönlümde. Hani derler ya "en sevdiğiniz albüm ne?", "şu-bu" filan. Bu albüm o "en"leri anlamsız kılıyordu. Daha güzel - daha kötü - en güzel filan kalmıyor o albümde. Öyle ki 5 yıl geçmesine, ve bu 5 yıl boyunca da sürekli dinlememe karşın hala tüylerimi ürpertecek kadar derin ve taze, hala içimde yeni uyanışlar gerçekleştirecek kadar sonsuz ve biliyorum ki 40 yıl sonra da hala yepyeni kalacak. Açıkçası böylesi bir albüm ancak ve ancak mucizedir.
Yazıya "Cennet İlahileri" ile ilgili ilk duygularımı anlatmak için başlamıştım ama konu "Seni Seviyorum"a geldi. "Cennet İlahileri" de "Seni Seviyorum" gibi bir kırılma noktası bence. Ancak içinde kendi gerçek dünyalarını yaşayan insanların algılarına hitap eden büyülü bir başyapıt. İnsanın yalnız olduğunu bile bile yalnız olmadığını yeniden keşfetmesi gibi bir şey. Ruhumuzdaki boşluğa, anlamsızlığa bir yanıt. Böylesine sevgi dolu bir insanın ilahi aşka kanat açmasının neresi garip? "Seni Seviyorum"u bu albümden sonra tekrar dinlediğinizde belki yerine oturacaktır. Keşke bütün insanlar hissedebilse; bu sevinci, bu coşkuyu, sonsuzluğu yaşayabilse. Tagore'un Gitanjali'si neyse, İlhan İrem'in Cennet İlahileri de odur.
uç yalnız uç...

Çevrimdışı Gultepe

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #19 : 27 Mayıs 2006, 17:59 »
Ben bu albümde umduğumu bulamadım. İlhan İrem'den daha kaliteli bir albüm bekliyordum. Sözler çok karışık. Anlamak çok zor. Nedeni ise hiçbir zaman O'nun ne düşünerek yazdığını bilemeyecek olmamız. Bir de Kuklacı Amca'dan sonra böyle bir albüm insani şaşırtıyor. Bana göre Kuklacı Amca bu yeni albümdeki şarkıların hepsinden daha anlamlı daha guzel ve daha gerçek. Çünkü Allah'ın varlığı kesinse o bir kuklacıdır, bizler de birer kukla.

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
« Yanıtla #20 : 29 Mayıs 2006, 10:07 »
O İlhan İrem...

Bu üç kelime yetmeliydi anlamaya, en azından yanlış anlamamaya...
ama yetmedi....

İlhan İrem'in tüm makaleleri, söyleşileri, sonsuzluk notaları, kitapları, Millenium...
hepsini unutmuş olabilir mi sevecenler, yoksa onlar da unutkanlık hastalığına mı yakalandılar?
Yoksa günümüz karanlığı mı köreltiyor gözleri?

Bir söz vardır; "Alime din yoktur" diye..

Zamansız bir yolculuktayız, belki bugün, belki de yüzyıllar sonra açılacak ışıltılı kapılar var önümüzde...
Işık ve sevgiyle...
Işık ve sevgiyle...

Çevrimdışı sevecen13

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #21 : 29 Mayıs 2006, 12:09 »
Ben albümden umduğumu buldum veya bulmadım. Bunu zaman gösterecek. Beni üzen şey İlhan İrem'in bu uzun aradan sonra çıkardığı albümde bizlere özel bir kaç kelime yazmamış olması. Bu kadar hoşgörüsüz ve vurdum duymaz olmamalıydı İlhan İrem. O artık değişti. Bunu kabul edelim. Ben onu artık eskisi gibi hatırlamak istiyorum.

IŞİK VE SEVGİYLE.......................

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
« Yanıtla #22 : 29 Mayıs 2006, 13:51 »
Bize özel kelimeler derken beklediğiniz nedir anlayamadım?

Hoşgörüsüz ve vurdum duymaz kelimelerini, İlhan İrem ismi ile yanyana yazmak mümkün olamaz, bir yanlış anlama söz konusu ?
Işık ve sevgiyle...

Çevrimdışı Krizalit Kristalin

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #23 : 29 Mayıs 2006, 17:30 »
Hatırlıyorum da, Seni Seviyorum albümü çıktığı zamanlar, çoğu kişi -bunlara kimi
sevecenler de dahil- albümün çok karışık olduğunu, önceki yapıtlarla hiçbir
bağının olmadığını yazıp çizmişlerdi.

Zaman geçti... Mevsimler geçti... Dünya döndü döndü...

... ve Seni Seviyorum bugün birçok kişi tarafından (herkes tarafından değil) İlhan İrem'in kariyerinin naçizane yapıtlarından biri olarak gösteriliyor...

Zaman geçecek... Mevsimler geçecek.. Dünya yine dönmeye devam edecek...

Sindirim tamamlanacak.

Cennet İlahileri, İlhan İrem tarihçesinde ışıltılı yüzüyle bizlere gülecek, mesajını iletmiş olacak.

Bekleyelim o zaman...

Uzun menzilli ve birçok geceyi ''sabah etme'' ürünü olan, İrem albüm ve parçaları,
sindirimlerde de birçok ''gece''yi ''sabah'' etme özelliğini taşıyordur kanımca...

Işık ve Sevgiyle,...

Yarına ne kaldı?
Hiç...
Buzlarla kaplı uzayda,
Alev desenli gömleklerle, dans etmek gerek...

Çevrimdışı degisim

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #24 : 29 Mayıs 2006, 18:22 »
Bu albüm topyekün bir DEĞİŞİMin adıdır!
Bu albüm 1981 sonrası İrem'de oluşmaya başlayan DEĞİŞİMin, Hansu İrem'le hızını artıran ve şimdi en zirvesine az kalmış bir adımın tüm dünyaya haykırışıdır!
Bu albüm 'Artık zamanıdır' diye düşünülüp, tüm dünyaya DEĞİŞİM bayrağının açılmasıdır!
Ve alemler; zirvesindeyken ego tatmininin, paranın ve maddiyatın doruklarında gezinme fırsatı yakalamışken bütün dünyevi materyalizmden kendini soyutlayan, öteleri...Daha öteleri arama hevesine kapılmış ikinci bir adamla tanışıyor...
Evet, alemler ikinci Cat Stevens'la tanışıyor!...
Hayırlı Olsun!....

Çevrimdışı sevecen13

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #25 : 29 Mayıs 2006, 18:32 »
Sevgili efsun_i, albümün hazırlanış safhasından bahsedip kendi kelimeleriyle bu albümü hazırlarken hissettiği duyguları dışa vursa... Ben onun gazetelere verdiği ropörtajları istemiyorum. Albümünü alan bizlere özel bir şeyler bekliyorum. O da sanki beni duyuyormuş gibi çok beklersin diyor. Ben İlhan İremsiz yapamam ama O'nun sesine ve şarkılarına hastayım. Kişiliğini bilemem tanışmadan. O boş kaset çıkarsın yine alırım.

IŞIK VE SEVGİYLE................

Çevrimdışı sevecen13

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #26 : 29 Mayıs 2006, 18:37 »
Sevgili değişim, "alemler ikinci Cat Stevens'la tanışıyor" diyerek İlhan İrem'i O'na benzetmen çok anlamsız. O adam bataklıktan çıkmış ve bugüne gelmiş. İlhan İrem'le ne alakası var? Anlayamadım.

Çevrimdışı degisim

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #27 : 29 Mayıs 2006, 18:57 »
Sevgili Sevecen 13
Yanlış anladın. Ben İlhan İrem'in romantik şarkıların prensi, gençlerin sevgilisi ve göz önünde biri iken, bir anda kapalı bir hayata geçmesini, aşkın yerini ilahi aşkın alışını benzetmeye çalıştım. Bu değişiklik son albümde tamamen ortada. Bu açıdan benzettim Cat Stevens'a.

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #28 : 29 Mayıs 2006, 19:07 »
Sevgili değişim,
İlhan İrem, 80'li yıllardan bu yana popüler kültürden uzak bir yaşam sürdürmektedir. Ve o yıllardan bu yana yaptığı tüm üretimlerinde bireyselden öte aşklardan bahsetmektedir. Cat Stevens ile aynı kategoriye koymanız hatalı olur. Bu sitenin linkler bölümündeki sitelerde, İlhan İrem'e ait pekçok yazı ve ropörtaj bulunmakta, bunlara göz atarsanız Sevgili sevecen13'ün ne demek istediğini anlamak daha kolay olacaktır.

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #29 : 29 Mayıs 2006, 19:15 »
Sevgili sevecen13,
İlhan İrem ropörtajlarında da, yazılarında da, şarkılarının sözlerinde de bizlere özel mesajlar vermiyor mu? Cennet İlahileri ne amaçla çıkmış olabilir? Neden "Yürü ya seyyah-ı avare yürü" demektedir? Size, bize seslenmiyor mu yüreğiyle?..