Gönderen Konu: İlk İlhan İrem Dinlediğiniz An...  (Okunma sayısı 106326 defa)

Çevrimdışı hayal-et

• 1.nesil
  • *
Ynt: İlk İlhan İrem Dinlediğiniz An...
« Yanıtla #15 : 14 Nisan 2007, 13:46 »
Benim keşfim gerçek anlamda çok geç oldu. Tabiki tanıyordum ama ilk bağlılığım Dua’da oldu radyoda dinlemiştim ve hayatımda en çok etkilendiğim şarkı oldu. Basamak basamak oldu buluşmamız yolumuz uzundu lakin o zamanlar aşık olduğum adam İlhan İrem’i anlattı bana şu an evliyiz ve İlhan İrem bizim için hep özel kalacak. Işık ve sevgiyle.

Çevrimdışı ROMANS

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #16 : 26 Nisan 2007, 00:18 »
  :D Hatırlamama gibi bir olanak var mı Anlasana’yı TRT ekranlarından dinlerdik ayrıca Kızım İçin şarkılarını TRT bir ara baya gösterdi ama kristal kanatlı efsane kuşumuzdan bu tip eserler artık gelmiyor bu hasretimizin de son bulmasını istiyorum... :D
Sana eğildim tekrar yerinde yoktun...

Herkes aklında kaldıgınca yasatacak bızı bılıyosun...

Çevrimdışı esxici

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #17 : 02 Mayıs 2007, 10:58 »
Daha o sıralar yedi yaşlarındaydım. Eski bir Yeşilçam filmi vardı omu izliyordum ve o sırada bir parça çalınmıştı. O an çok etkilenmiştim şarkının sözleri dilime dolanmıştı ama kim söylüyor parçanın adı ne bilmiyordum ve büyüdükçe anladım İlhan İrem’miş söyleyen parçanın adı da "Haydi Sil Gözlerini" o günden sonra İlhan İrem dinlemeye başladım halada dinliyorum.
Zaten benim için bir İlhan İrem bide Erkin Koray var başka kimse yok.

Çevrimdışı muratbeatles

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #18 : 02 Mayıs 2007, 11:28 »
Benim İlhan İrem'le tanışmam babamın 'Sevgiliye' uzun çalar'ıyla oldu. Eski müzikleri (Beatles, Doors. The Animals, Barış Manço, İlhan İrem, Cem Karaca) dinlemeye başlamıştım yeni yeni. 2000-2001 senesiydi. Şarkıların hepsi dilime dolanmıştı. Daha sonra ilk aldığım kaset ki uzun bir süre dinlemiştim hiç başka birşey dinlemeden, Sevgililer Günü / The Best of İlhan İrem/1 (1995)di.

Çevrimdışı disciple_of

• DMT
  • *
« Yanıtla #19 : 02 Mayıs 2007, 23:06 »
6-7 sene önce lisenin ilk sınıfının bittiği yaz Erdek de bir otelde akşamüstü radyoda büyülü sesiyle beni çağırdı: ANLASANA. Bu adam kim dedim
-aaaa İlhan İREM' i nasıl tanımazsın!
dedi bir abla...
o hafta ilk aşk ve ilk vurgundan sonra Erdek'te edindiğim ilk albüm BEZGİN'İN GİZLİ MEKTUPLARI
Ankara’ya kadar ağladım...
Sonrası geldi tabii ve şimdi İlhan İREM’İ tanımamama şaşıran abla olsaydı karşımda ona cevabım;
aaaa İLHAN İREM’İ nasıl anlayamazsın!  Olurdu...
                                                    ışık ve sevgiyle...
Herkesin kalbi vardır zannedilmesin !

http://doganin.melektozlari.com

Çevrimdışı burakyarar

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #20 : 03 Mayıs 2007, 15:49 »
Açıkçası ilk İlhan İrem'i dinlediğim zamanı hatırlamıyorum. Bunun sebebi çok küçük yaşta olmamdı sanırım. İlkokula giderken TRT'de çıkan garip adamdı benim için. Zaten önemli olan ilk dinlediğin an değil, ilk anladığın andır diye düşünüyorum. Lise çağlarımda Yurt odasında arkadaşımın tavsiyesi ve onun Walkman’ından (Binlerce teşekkür Oktay) ilk defa gerçek anlamda dinledim İlhan İrem'i. O günden beri walkmanın İlhan İrem dinlemek için icat edildiğini düşünüyorum. Bunun sebebi İlhan İrem müziğinin daha kişiye özel olduğunu düşünmemdir. Onu dinlerken tek başınıza olursunuz ve kendinizi farklı hissedersiniz.

Çevrimdışı plakarsivi

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #21 : 03 Mayıs 2007, 23:19 »
Selam İlhan İrem’i ilk dinlemeye başladığım günü hala dün gibi hatırlıyorum 1992 senesi radyoda BİTTİ şarkısı çalıyordu kim olduğunu merak ettim ve bir müzik markete gittim ve albümü aldım albümde bulunan şarkıları sular seller gibi ezberledim ve arkasından başka albümleri var mı diye araştırmaya başladım ve ANLASANA, KONUŞAMIYORUM, YAZIK OLDU YARINLARA şarkıları derken şuan bütün CD kaset ve plaklarına (2 lp eksikle) sahibim iyi ki o gün İLHAN-I AŞK albümünü almışım
IŞIK VE SEVGİYLE
hüsamettin

Çevrimdışı Le temps

• DMT
  • *
« Yanıtla #22 : 17 Mayıs 2007, 11:14 »
Benim de çocukluğuma rastlıyor. Ali-Veli-Maria, Don Kişot ve O zamanlar nakaratını ezberlemeye çalıştığım Sen Bilirsin.. Hatta Ali -Veli-Maria'ya kendimce söz bile yazmıştım (aranjman kuşağıyız ne de olsa, bize de bulaşmış olmalı)

Sonra bir gün TV de galiba bir gazete reklamıydı. Tam hatırlamıyorum ama İlhan İrem'in siyah eldivenli bir resmi görüntüdeyken hemen hemen şöyle diyordu: Rüyalarda yazılan şarkılar....

Çevrimdışı akzambak

• 1.nesil
  • *
İlk İlhan İrem Dinlediğiniz An...
« Yanıtla #23 : 17 Mayıs 2007, 12:50 »
Deniz gibi yemyeşil gözleri olan bir sevgiliden,
ki ayrılma diyemem hala..

Kopartıldıktan sonraki bahar mevsiminde bir gece,
Samatya'daki evde..
balkonda açan hüsn-ü yusuf çiçeğinin dibinde sabahladıktan hemen sonraydı..
Kahvaltı etmeyi unutalı epey gün olmuştu.
İçeri girip radyoyu açtım sessizce.
"Sen, hiç sensiz kalmadın ki.. Mevsimleri saymadın ki..."
diyordu o muhteşem kadife ses. Aman Allahım,
bu kadar mı güzel anlatılırdı yaşadıklarım.
Bu kadar mı örtüşürdü yaşadığımla/dinlediğim..

Duygularımın dip yaptığı, düşüncelerimin o anki boz bulanıklığı içinde, eserin kime ait olduğunu ve kimin söylediğini kaçırdım, aklımla birlikte.. Kendime gelmek için epey uğraştım. Birkaç gün sonra aynı ses tekrar geldiğinde kulaklarıma, sahibinin İlhan İrem olduğunu öğrendim...bundan tam otuzdört dünya yılı önce..

Çok sonra farkedecektim,
muhteşem bir yolun,
ve keyifli bir yolculuğun başında olduğumu.

İyi ki aşık olmuşum,
   iyi ki ulaşamamışım
Ve şükürler olsun ki
"Anlasana.." yı anlama yollarına çıkmışım..
..

Otuzdört yıl sonra bugün,
Aşığım hu,
Hu, hu, hu, hu, hu
Dejavu...

(Anlatmak istediğin aşkı anlamaya başladım
  seni seviyorum baba  :'()
"Sesini değil, sözünü yükselt. Yaprakları yeşerten yağmurlardır, gökgürültüleri değil."

Çevrimdışı matya

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #24 : 21 Mayıs 2007, 23:55 »
  İlk dinlediğim şarkısını hatırlamıyorum, çünkü kendimin farkında varmamla paralel gelişen bir sevgi bu... Bu dünyada 'bir ben var benden öte'...dediğim anlarla 'İlhan İrem fısıltıları'nı duymaya başlamam aynı döneme denk gelir... Nedenini çözememişimdir hiç, tipik bir hayranlık değil yani, derin ve tanıdık bir duygu hakimdi O'nun şarkılarını dinlerken. Bu derinliği anlatırken kelimeler yetersiz kalır sanırım... Kendimi bildim bileli o hep vardı hayatımda.   Ama şarkılara dair şunu hatırlıyorum: Lisede sabah ilan-ı aşkı dinlemeden gittiğim bir tek okul günü olmamıştır...

'tüm zamansızlıkları içinde sevginin sana ilan-ı aşk ediyorum' :-*
"AKLININ ALAMAYACAĞI ALEMLERE AKIYORUM.. KAFANIN BASAMAYACAĞI GERÇEKLERDE YAŞIYORUM..BENİ FARK ETMEN İÇİN GÖZLERİNİN İÇİNE BAKMIYORUM.KENDİMİ İSPAT ETMEK İÇİN ŞEKİLLERDE KÖPEK OLMUYORUM.BEN KİM OLDUĞUMU ZATEN BİLİYORUM"

Çevrimdışı mervemurat

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #25 : 08 Haziran 2007, 11:19 »
Hatırlıyorum, yatağımın içinde kıvrılmış o radyo bu radyo geziyordum Dünya Radyo'da kalakaldım o muhteşem ses ve ANLASANA.. Şarkının sözlerini aklımda tutup bir kâğıda yazdım. Kimdi bu şarkıyı söyleyen? İsmini ablamdan öğrendim İlhan İrem’miş. Ertesi gün Kadıköy’de Seyhan müziğe uğradım kasetini aldım. O gün bugündür İlhan İrem’leyim.. Farkında olduğum tek şey biraz geç kalmış olduğum.

Ruh Gibi SEVGİLİYİZ..
Ruh Gibi İçimdesin..
Nereye Gidersen Git.. 

Çevrimdışı ybdb

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #26 : 09 Haziran 2007, 09:44 »
6 sene önce, albüm kapağı hoşuma gitmişti ve merak edip almıştım İlhan İrem'in albümünü 'Sevgililer Günü' ilk olarak o albümdeki ilk parça olan Anlasanayı dinledim...karanlık odamda tütsünün dumanı altında...
!Yurtta Barış Dünyada Barış!

Çevrimdışı arcan

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #27 : 01 Temmuz 2007, 12:25 »
Herkes gibi bende çocukken siyah beyaz televizyondan dinledim. 36 yaşındayım ama gerçek dinletim 2 yıl 4 ay önce plaktan Bezgin'i dinlemek oldu. Ve pikabımda en çok dinlediğim plak. İlham İrem’e sağlık mutluluk diliyorum.

Çevrimdışı dayranci

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #28 : 04 Temmuz 2007, 15:59 »
Tarihi tam hatırlayamıyorum ama ilk dinlediğim şarkısı "İki Duvar Arasında" hatta o zamanlar klibide vardı bu şarkının :)
'bir gül yaprağı değilmisin sen ?Sen de geçeceksin!...

Çevrimdışı sonergunel

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #29 : 04 Temmuz 2007, 16:27 »
27 yıl önce harika bir ses ve harika bir yapıt... ve ilk dinlediğim müzik ve ilk dinlediğim sanatçı; İlhan İrem. Sadece İlhan İrem'le tanışmam değildi 27 yıl öncesi; Müzikle de tanışmamdı.