Gönderen Konu: İlk İlhan İrem Dinlediğiniz An...  (Okunma sayısı 105957 defa)

Çevrimdışı derin_uykular

• ..
  • *
İlk İlhan İrem Dinlediğiniz An...
« : 07 Mart 2007, 13:39 »
İlk İlhan İrem dinlediğiniz Anı ve şarkısını Hatırlıyor musunuz?
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı Sinan DOYAN

• 1.nesil
  • *
    • www.birzamanlar.net
Çok net hatırlıyorum. 1977 yılında (henüz 8 yaşındaymışım) TRT'nin o siyah beyaz ekranında, bembeyaz takım elbisesi ve papyonuyla "işte hayat yine akıp gidiyor" dediğini hatırlıyorum.

Çevrimdışı polen0658

• 1.nesil
  • *
    • www.ilhaniask.com
Ynt: İlk İlhan İrem Dinlediğiniz An...
« Yanıtla #2 : 09 Mart 2007, 13:28 »
Hatırlamamak mümkün mü 22/4/1999 günü. Sevda adında bir kız arkadaşım vardı onu hala çok seviyor ondan sonrada hiç kimseye açık olmadım. Her şey çok güzel gidiyorken ayrıldık ayrıldığımız gün onu otobüse bindirdikten sonra el salladım ona bu son bakışımdı son el sallayışımdı. Tamda oradan ayrılırken arkamdaki müzik marketinde İlhan İrem’den Yazık Oldu Yarınlara şarkısı çalıyordu durdum bir an oradaki ağaca sırtımı dayayıp şarkıyı dinledim. Şarkı biter bitmez müzik marketine girip Sevgililer Günü albümünü aldım daha önceleri de birçok şarkısını dinlemiş ve beğenmişimdir. Ama hiç bir şey o günkü o sözlerin bende yarattığı büyüyü görememişim ve bu böyle devam ederek günde bir kez bile dinlemeden yapamayacağım bir sevecenlik oldu içimde. Üstat olmasaydı ne yapardım bilmiyorum onu çok seviyorum

_sevecen_
Işık_ve_sevgiyle, geleceğe aittir. Ama bir o kadarda geçmişe ve şimdiki ana bağlıdır.

Çevrimdışı terazi

• ...
  • *
« Yanıtla #3 : 09 Mart 2007, 21:22 »
Hatırlamaz mıyım. İlk ablam dinlerdi. Bir ara bana da dedi ve o müthiş süreç başladı. İlk dinlediğim beste Konuşamıyorum’du ve ağladım hıçkırıklara boğularak. Işık ve sevgiyle

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
« Yanıtla #4 : 16 Mart 2007, 18:26 »
Hatırlamıyorum. Ama TRT kuşağı olduğumuz için İlhan İrem bilgisi hep bakiydi. Ama Konuşamıyorum'un klibini ilk seyrettiğim zamanı hatırlıyorum. Sanırım ya orta son sınıftaydım ya da lise 1. sınıftaydım. 95-96 yılları olması lazım. Palyaçoya sinir olmuştum. Çok antipatik gelmişti :) Yamaçta tril tril sallanan bir pelerinle acayip acayip hareketler yapan uzun saçlı, gözlüklü bir adam vardı karşımda. Çok iticiydi. O zamanlar şarkı söyleyen herkes Bruce Dickinson gibi deli olmalıydı :)

Hey gidi günler...

Sene 97 oldu...

Sonra arkadaşımın bana zorla verdiği Sevgililer Günü albümünü hatırlıyorum. Eve geldim. Taktım kaseti. Gıygıy bir müzik. Distorşın yok, mıy mıy bir ses... İşkence gibiydi. Kaset kapağı ise allahlık... Mankene çiçek çöpü giydirmişler :) Bir de kulağına deniz yıldızı takmışlar. İlhan İrem de kapının ardından ona bakıyor. Kompozisyona bak... :)

Ama karanlıkta iyi gidiyordu. Odam dışarı değil, apartmanın aydınlığına bakıyordu. Sıfır ışık... İğrenç, mavi bir çek-yatım vardı. Teyp baş ucumdaydı ama ben o esnada başımı ayak ucuna koymuştum. Ayak parmağımla teybe maestroluk yapıyordum. Teyp arkadan takılıyordu kendi kendine. Aşk şarkıları o zamandan beri bana hep itici gelmiştir. İnsanların anlatacakları başka bir şey yokmuş gibi...

Ama bir şey oldu: "Ara sıra bazı bazı, yüreğimde binbir sızı..."

Müziğin, İrem'in sesinin, solonun nakış gibi içime işlendiğini hissettim. Bir şarkıyı çok sevmenin de ötesinde bir şarkıyı, şarkının anlattığı konuyu içimde hissettim. Tam hatırlamıyorum ama şarkıyı 10 kez üstüste dinlemişimdir...

Kaseti uzun bir süre vermedim tabi ki :) Sonrası malum. Garip bir yolculuk...

Çevrimdışı Sinan DOYAN

• 1.nesil
  • *
    • www.birzamanlar.net
« Yanıtla #5 : 16 Mart 2007, 21:52 »
ormanbaba'nın "TRT kuşağı" betimlemesi bana bir başka ayrıntıyı hatırlattı. TRT'de 1981 ve 1982 yıllarında bir taklit yarışması programı vardı: "Sıra Sizde". Yarışmacıların, taklit konusundaki yeteneklerini sergiledikleri eğlenceli bir programdı. Bu taklit, ya bir makineli tüfek sesi taklidi, ya bir çalışan radyo taklidi veya (affedersiniz) bir hayvan taklidi, kısaca akla gelebilecek her türlü seslilerin olurdu. Ama illa ki sanatçı taklitleri de vazgeçilmezlerin başında gelmekteydi. En çok taklidi yapılan sanatçılar ise Barış Manço ve İlhan İrem’di. Parmağına yüzükler, sırtına pelerin takıp kaşlarını çatarak Barış Manço taklidi yapmak pek de revaçtaydı. Hele yarışmacıların, boynunu yana yatırıp masum bir bakışla, üst dudaktan dişleri göstererek "haayırrr ben değiiliim ben olamam..." diye İlhan İrem taklidi yapmaya çalışması ve ertesi gün de herkesin İlhan İremcilik oynamayası nasıl unutulabilir ki... Abartı yok, gerçekten böyle bir dönem yaşandı, yaşadık.  :)

(meraklısına not: Gafur Uzuner ve Yalçın Menteş, bu yarışmayla popüler olmuş isimlerden bazılarıdır)

Çevrimdışı raynah

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #6 : 18 Mart 2007, 00:36 »
Benimki de TV1 dönemlerine rastlıyor. Dikkat edin o zaman daha TRT değildi sol üst köşede TV1 yazardı 8) Aklımdan gitmeyen tek sahnesi var küçüklüğüme dair. İçinde matematik kelimesi geçen bir şarkı, flu bir görüntü, görüntüde cepken giymiş bir kıvırcık yeşil gözlü adam ve bir de ışıklı yanan-sönen altın renkli bir makine. İlhan İrem işte o makinenin başında şarkı söylüyor. Seneler sonra şarkının Otomatik olduğunu keşfettim tabi! O dönemler İlhan İrem o kadar çocukluğummuş ki anımsadığım bir komşumuz vardı -Egemen ağabey- ikizi kadar benziyordu O'na. Ve ben kardeşiyle oynarken, gözümün birinin hep Egemen ağabey'de olduğunu anlıyorum. Demek sebebi bu olacakmış, gün gelecek İlhan İrem sevgisi taa çocukluğumun en hatırlanası yerinden çıkıp bir ağabey olarak görünecekmiş, beni bu zamana kadar taşıyacakmış. Sene 1989 idi, 6. yaşımı sürmekteydim. Bir 9 sene sonra hayatıma girip bu halin, bir daha çıkmayacağını nerden bilecektim? Yol uzun, daha görülecek neler  var şu hayatta..
..yalnızlığım sana emanet..

Çevrimdışı arkiny

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #7 : 18 Mart 2007, 02:30 »
Benimde sevgili raynah gibi aynı dönemlere rastlıyor... 1989 da dayımın arabasında sürekli dinlediği albümdü Uçun Kuşlar Uçun şarkısı... Hayranlığım bilinçaltı da olsa sanırım onun sayesinde başlıyor.. Tabi ki 6 yaşında bir çocuk olarak ne kadar dikkatli dinleyebilirsiniz o zaman.. Ancak küçüklükten ve yavaştan yer etmiş İlhan İrem sevgisi.. Tabi ki bunları sonradan düşününce hatırlıyor insan... Birazcık daha büyüyünce artık bireysel olarak dinleme ve daha iyi anlayarak dinleme başlıyor ki bu da sanırım orta okul sonları lise başları olmalı.. Evde zaten dayımdan edindiğim albümler vardı ancak kendi başıma gidip aldığım ilk İrem albümü Best of 3 idi... (o dönem piyasaya en son çıkan albümü o olduğu için)... Ve albümden aldığım büyük keyifle işte budur dedim ve kısa sürede ulaşabildiğim bütün diğer albümler... Heyecanlı bekleyişler....
"Kaç kez evinizin önünden geçtim bayram giysileriyle..siz dans ediyordunuz,dışarısı soğuktu..bir pencere vardı aramızda..."

Çevrimdışı sinem

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #8 : 18 Mart 2007, 03:07 »
Başka anlarla kıyaslanamayacak kadar güzel bir an. 1999 senesinin temmuz ayı. Her taraf aşk kokuyor. Yaş 14 Aşık olmak için çok erken diyor babam. Ben aşkımı İlhan İrem'den yana kullanmayı tercih ediyorum. Radyodan odama yankılanan büyüleyici bir ses. İsimsiz ama bir o kadar kesintisiz. Her gün aynı saatlerde tekrar yokluyor dj duygularımızı. Merakım diz boyu. Dj yi arayıp sordum İlhan İrem dedi. O günden sonra İlhan İrem şarkıları benim hayata başlangıç kokum. Annem de severmiş. O gündür bugündür bana çok geç doğmuşsun diyor. Biraz daha erken doğup ona yakından tanık olmalıymışım. Her halükarda İlhan İrem benim tutkumdur. Geç kalmış bile olsam...

SİNEM

Çevrimdışı birol

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #9 : 31 Mart 2007, 19:43 »
Selamlar.... Ben 42 yaşındayım yıl 1977 o zamanlar aşkın ve sevginin ilk anlamları bende yeni başlıyordu ve ben ilk o zamanlar İlhan İrem’de o ışığı ve anlatımı gördüm. İlk şarkılarını yeni yeni dinliyordum, Yazık Oldu Yarınlara, Sazlıklardan Havalanan, Anlasana, hala dillerden düşmeyen bu efsane parçalardı ilk dinlediğim İlhan İrem parçaları........ Bence İlhan İrem o zamanlardaki adıyla türk pop müziğinde bir ekoldü bir efsanedir İlhan İrem........... sevgiyle kalın.

Çevrimdışı seyma

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #10 : 05 Nisan 2007, 14:09 »
Sene 1987. İlk olarak radyoda dinlemiştim. Küçük bir radyomuz vardı ve hemen her gün İlhan İrem çıkardı. Yatağım pencerenin hemen yanında idi ve ben gece perdeyi açar yıldızlara bakarak İlhan İrem dinlerdim. Ve ben onu görmeden ona aşık olmuştum. Onu dinlediğim zaman kendimi diğer insanlardan ayrıcalıklı hissederim. Onun hayranı olan bütün herkes eminim aynı duyguyu yaşıyordur. Sevgi sevgiyle çoğalırmış doğru sevgisi bütün herkeste çoğalmış.   

Çevrimdışı BANU

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #11 : 05 Nisan 2007, 18:21 »
Selam herkese.. İlhan İrem’i ilk erkek arkadaşım dinletti ben kim olduğunu bile bilmiyorum. İlk dinlediğim şarkısı Anlasana oldu, gecen sene dinlemiştim sanırım o şarkıdan sonra diğer şarkılarını da dinlemeye başladım nerdeyse bağımlısı oldum gerçekten süper şarkılar
:::..bAnU..:::

Çevrimdışı aNka

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #12 : 05 Nisan 2007, 21:00 »
Arkadaşım Emre’nin hiç dilinden düşürmediği İlhan İrem’i ilk olarak arkadaşımın stüdyosunda dinledim "Olanlar Olmuş"  nasıl anlatsam... İlk sefer de duyulan haz hiçbir şeye benzemiyor şimdi ise her an dinliyorum ve mutluyum.

Çevrimdışı belgin

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #13 : 05 Nisan 2007, 22:34 »
Önce yıldız kaydı, sonra güneş tutuldu.

"Sana  nasıl muhtacım...."

Çevrimdışı dila

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #14 : 07 Nisan 2007, 23:00 »
İlhan İrem benim güneşim... Hücrelerimin oksijeni...
Onu ilk radyodan dinlemiştim...
Anlasana şarkısıyla sesine aşık oldum...
Sonra bu aşk vazgeçilmezim oldu..
Git gide karanlığa gömülüp gideceksin,seni aydınlatmaya bir meşale yok artık...Geçmişten bir kıpırtı,bir gülücük yok artık...İyisi mi sen toprağa yavaş yavaş sız artık...