Gönderen Konu: Sevginin Genel Tanımı Nedir Sizce?..  (Okunma sayısı 17577 defa)

Çevrimdışı realask

• 1.nesil
  • *
Sevginin Genel Tanımı Nedir Sizce?..
« : 04 Mart 2007, 10:04 »
Işık ve sevgiyle derken aslında neyi kastediyoruz neye aşkla saygıyla yaklaşıyoruz bilinç derecesi nedir sevgiden yoksul insanlar neyin peşinde düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim...

Işık ve sevgiyle...   

Musa
ışıklı dünyamda güneşimsin
ışıkla...

Çevrimdışı ceza

• 1.nesil
  • *
Ynt: Sevginin Genel Tanımı Nedir Sizce?..
« Yanıtla #1 : 08 Mart 2007, 15:40 »
Kendi yaşamımıza bakarsak bu sorunun cevabını mutlaka buluruz. Sebeplere bakılmaksızın yapılan her güzel faaliyet veya davranış olarak adlandırabilirim. Konunun başlığına gelince hala bilimde somut olarak tartışılan bir konu. Bence tanımı yoktur. Bir tanımı olsaydı anlamı da olmazdı diye düşünmekteyim. Son cümlene gelince de karanlıklar onlarındır. Kendi içlerinde boğulup giderler. Ama er güç bu güzel kavramları anlayıp bir nedamet duyduklarında vakit durduğu yerde durmamıştır. Ne olursa olsun kendi adıma inşallah bu kavramların değerini hiçbir şey gölgeleyemez.

Çevrimdışı kapia

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #2 : 09 Mart 2007, 00:36 »
Sevginin de aşkında herşeyin bir sonu var. Sonsuz sevgiyi ve aşkı ancak robotlar yaşayabilir. İnsanoğlunun olduğu her yerde birşeyin sonu vardır bence.

Çevrimdışı cagriaga

• 1.nesil
  • *
    • cagriaga.com
« Yanıtla #3 : 09 Mart 2007, 15:39 »
Ne süre olarak sonu vardır bence ne de büyüklük olarak;
Birini ölürcesine sevmediniz mi hiç?
İşte verebilecek her şeyinizi, hatta canınızı bile verebiliyorsunuz... Bundan fazlasını düşünemiyorsunuz. Çünkü canınızı verdikten sonra artık siz olmuyorsunuz. Kendinizden bile vazgeçebiliyorsunuz...
Mecnun neden çöllerdeydi? madem sonu vardı madem Leyla için bazı şeyleri feda edemeyecekti o halde bekleseydi öylece, bıraksaydı, unutsaydı, en azından unutmaya çalışsaydı....

Birini yıllarca sevmediniz mi hiç?
Öldüğünüz güne kadar seveceğiniz birileri yok mu?
eee ölene kadar sevmişsiniz, daha fazla zaman söyleyemezsiniz, çünkü o zamanlarda siz yoksunuz, sizin bir zamanınız yok.. Ömrünüzce, sevebileceğiniz sürece sevmişsiniz... Ne zaman bitecek peki... Saatli mi oluyor, günlü mü?
Mecnun neden çöllerdeydi? Madem bir gün unutacaktı, sonuna varacaktı, Leyla'nın aşkı bitmiş olacaktı; o halde bekleseydi o günün gelmesini, aklını yitirecek hale neden geldi?

Aşkı bir kenara bırakalım şimdi;
Atatürk ülkesini, özgürlüğü bu kadar çok ve bu kadar uzun sevmeseydi şimdi ne olurduk?
Madem ülke sevgisi birkaç yıl sürecekti o halde neden hasta olmasına rağmen ömrünün son günlerinde bile Cumhuriyet kutlamalarına katıldı.

bazı sevgiler vardır siz beslersiniz,
bazı sevgiler vardır sizi besler...

Bazı sevgiler vardır, siz varoldukça vardır;
Bazı sevgiler vardır, o oldukça siz varsınızdır...

Evet bazı sevgilerin hudutu, belki zamanı vardır,
ama bazı sevgiler vardır; ömrünüz o sevgilerin sürdüğü kalbiniz o sevgilerin büyüklüğü kadardır...

Çevrimdışı ceza

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #4 : 09 Mart 2007, 16:44 »
ne süre olarak sonu vardır bence ne de büyüklük olarak;
birini ölürcesine sevmediniz mi hiç?
işte verebilecek herşeyinizi, hatta canınızı bile verebiliyorsunuz...bundan fazlasını düşünemiyorsunuz. Çünkü canınızı verdikten sonra artık siz olmuyorsunuz. Kendinizden bile vazgeçebiliyorsunuz...
Mecnun neden çöllerdeydi? madem sonu vardı madem Leyla için bazı şeyleri feda edemeyecekti o halde bekleseydi öylece, bıraksaydı, unutsaydı, en azından unutmaya çalışsaydı....

Birini yıllarca sevmediniz mi hiç?
öldüğünüz güne kadar seveceğiniz birileri yok mu?
eee ölene kadar sevmişsiniz, daha fazla zaman söyleyemezsiniz, çünkü o zamanlarda siz yoksunuz, sizin bir zamanınız yok.. Ömrünüzce, sevebileceğiniz sürece sevmişsiniz... Ne zaman bitecek peki... Saatli mi oluyor, günlü mü?
Mecnun neden çöllerdeydi? madem birgün unutacaktı, sonuna varacaktı, Leyla'nın aşkı bitmiş olacaktı; o halde bekleseydi o günün gelmesini, aklını yitirecek hale neden geldi?

aşkı bir kenara bırakalım şimdi;
Atatürk ülkesini, özgürlüğü bu kadar çok ve bu kadar uzun sevmeseydi şimdi ne olurduk?
madem ülke sevgisi birkaç yıl sürecekti o halde neden hasta olmasına rağmen ömrünün son günlerinde bile Cumhuriyet kutlamalarına katıldı.

bazı sevgiler vardır siz beslersiniz,
bazı sevgiler vardır sizi besler...

Bazı sevgiler vardır, siz varoldukça vardır;
Bazı sevgiler vardır, o oldukça siz varsınızdır...

Evet bazı sevgilerin hudutu, belki zamanı vardır,
ama bazı sevgiler vardır; ömrünüz o sevgilerin sürdüğü kalbiniz o sevgilerin büyüklüğü kadardır...

eline yüreğine sağlık.

Çevrimdışı kapia

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #5 : 10 Mart 2007, 01:50 »
Benim kastetiğim sevgi vatan yada cumhuriyet sevgisi değildi, ben genel olarak aşktan bahsetmek istemiştim. Ve düşüncemin arkasındayım acının ve insanın olduğu heryerde birşeyin sonu vardır. Buna aşk da sevgi de dahil. Ama aşk ve sevgiyi acıyla yaşayacaksak o zaman sonsuzluk olabilir bunlarda. Ama o zaman da niye yaşarki insan acılı aşk için mi. Naçizane düşüncem aşk ağır bir hastalıktır ne kadar az hasarla kurtulursan o kadar şanslısın demektir.

Çevrimdışı son selam

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #6 : 10 Mart 2007, 23:40 »
Sevgiden bahsediyor muşsun?
Ama iki çeşit sevgi vardır: İnsanı sevmek ve insanlığı sevmek.
Biri olmadan diğeri olmaz. Birincisi ölmekle sıcaktır.
Diğeri; bizim dünyayla olan bağlantımızdır. Bütün o eserler sevgiyle yapılmışlardır.
Sevgi yürek ister, muktedirdir.
Biraz sevgi ve cesaret ver insana herşeyi başarabilir, herşeyi başarabilir.

İ.İREM

Bence üstat yukarıda gayet iyi izah etmiş sevgiyi...

Işık ve Sevgiyle... yarınlara...

Çevrimdışı B.I.R

• ...
  • *
« Yanıtla #7 : 11 Mart 2007, 03:11 »
   SEVGİ varoluşun özüdür.
   SEVGİ, en doruk gerçekliktir. En yüce gerçekte yalnızca sevgi vardır. BİRLİĞE yaklaştıkça sevgiye yaklaşırız.
   Tümdengelim yapacak olursak;Var olan tek şey aslında BİRLİK’tir.Birliğin potansiyeli ve devinimi vardır.Bu potansiyel sonsuz zekadır.Sonsuz zekanın bir ritmi, bir akışı vardır.Bu akış kutsiyetsiz,sonsuz bir varoluş gelgiti şeklindedir.Olağanüstü,dışa doğru,yürek gibi atar,atar,dışarıda ve içeride odaklanır.Bütün odaklanmalar tamamlanıncaya kadar bu sürer gider.Sonra odakların zekası ve bilinci öyle bir noktaya erişir ki artık onların ruhsal doğası yada bilimsel anlamda kütlesi onları tekrar içeriye dönmeye çağırır.İçeriye,içeriye,öze dönerler,ta ki hepsi tekrar birleşip BİR oluncaya kadar…(Belki de KAİNATIN SARKACI budur).
   SEVGİ ise tek ve aynı frekanstan gelir.Bu frekans BİRLİKtir.SEVGİ sonsuz zekayı kullanarak çeşitli varoluşların yaratılmasında,büyük aktive edici ve en temel YARADAN’dır.SEVGİ titreşimi saf titreşimdir,hiçbir yönüyle maddesel olmadığı gibi şekli yada yoğunluğu da yoktur.Bu titreşimin ilk ürünü bizim foton adını verdiğimiz ışık parçacığıdır.Foton ışığın ana parçacığı,yapı taşıdır.Foton ise daha sonra titreşimler ve dönme hareketleriyle bizim deneyimleyebildiğimiz yoğunluk derecelerine ait parçacıklar halinde yoğunlaşır.Yani ışık yoğunlaşarak maddeye,kimyasal elementlere dönüşür.İçinde yaşadığımız tüm varoluş en küçük atomdan itibaren her parçasında SEVGİ’yi içermektedir.

Peki  ya duygusal olarak sevgi ?
   SEVGİ koşulsuzdur, sınırlanmamış, gereksinimi olmayandır.
Koşulsuz olduğundan, ifade edilmesi için hiçbir şeye ihtiyacı yoktur.
Sınırlanmamış olduğundan bir başkasına da bir sınır getirmez. Bir son tanımaz, sonsuza kadar devam eder.
   Gereksinimi olmadığından özgürce verilen haricinde bir şey aramaz, istenmeden verileni almayı amaçlamaz, sevinçle kabul edilmeyeni vermeye çalışmaz.
Ve özgürdür.

Birbirimizi gerçekten sevmenin nasıl olduğunu unuttuk! Birisini ihtiyaç duymadan sevebiliyor muyuz? Koşulsuz sevebiliyor muyuz? Bir sınırlama olmadan sevebiliyor muyuz? Kıskançlık olmadan sevebiliyor muyuz? Sevgiyi öldüren, tüketen maalesef bu dört şey. Bunlardan biri bile varsa sevgi zamanla tükeniyor.

Kainat birbirine, SEVGİ ile zincirleme bağlanmış. Sevgini vermesini öğren; çünkü gönlün de anlasın ki hepsine yer varmış. Sevgisiz insandan, Dünya, unutma ki korkarmış. Ya korkudan yana kaçar ya da düşman olur kovalarmış.’. MEVLANA
SEVGİMİZ TÜM EVRENİN ÜSTÜNE....
IŞIK VE SEVGİYLE...

Çevrimdışı realask

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #8 : 13 Mart 2007, 00:51 »
           Sevgili arkadaşlar yanıtlar için çok çok teşekkür ederim
ama SEVGİ YETMEZ SEVGİ YETMEZ diyen sevgili İrem çok doğru söylemiş buluşmalara mümkün olduğunca katılalım sizden ricam. Çünkü ışığımız büyüyüp güneşi kıskandırana kadar dünyadaki sınırlar ve bayraklar hiç bir zaman bitmeyecek

IŞIKLA...
ışıklı dünyamda güneşimsin
ışıkla...

Çevrimdışı uranus

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #9 : 13 Mart 2007, 14:55 »
Bence de sevgi yetmez, İlhan İrem belkide hep daha fazla sevgi, sevginin noktası yoktur hep fazlasını yaşamak gerektiğini anlatmaya çalışmıştır en azından ben böyle algılıyorum. Böyle yoruyorum. Sevginin aşkın olmadığı yerde insan bence biraz monotonlaşır. Acı veya tatlı yaşanması ve yaşatılması etrafımızdaki insanlara yansıtmamız gerek diye düşünmekteyim.

Çevrimdışı hayatcizgisi

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #10 : 14 Mart 2007, 00:47 »
Işığı yakandır aşk ve sevda. Bana göre sevginin aşkın rengi ve şekli olmadığı gibi tarifi de yoktur. Çünkü o tarif kişiye göre değişir. Kiminde bir gülüş, kiminde tatlı bir söz, kiminde bir bakış olur yüreğinin derinliklerine inen. Kimin de ise bir yürek yangınıdır.

Aşk ve sevgi artık gerçek anlamlarını yitirdilerse de hala var ben inanıyorum....

Işığın doğduğu yere....

Çevrimdışı nurefsan

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #11 : 14 Mart 2007, 11:10 »
Konuyu başlatan arkadaşımızın kastettiği sevgi değil aslında bence arkadaş aşkı anlatmak istemiş. Evet, bence de aşkın sonu vardır ve kısa sürer, sevgi konusunda hemfikir değilim, çünkü sevgi kolay elde edilmiyor. Bütün arkadaşların ayrı ayrı değerlendirmelerini okuduktan sonra Mevlana’nın fil hikayesini anımsadım, hepsi farklı bir bakış açısıyla bir ucundan tutmuş sevginin belki de sevgi zannettiklerimizin. sevgi tek başına çok ağır gelir insana yanında mutlaka garnitür olması gereken bir yemek gibi (basit bir benzetme yaparsak) tek başına yenmeyen sevginin yanında saygı, hoşgörü ve iyi niyet gibi kavramlar da olmalı."sevgi yetmez sevgi yetmez sevgine saygın yoksa"
karıştırmamak gerek bu farkındalığa varmak lazım bence sevgi ve aşk çok farklı.aşk;bir anlık tutulmadır karşı cinse duyulur.sevgi ise herkese ,her şeye duyulabilir ve bir ömür sürebilir.zaten sevginin tadını aldıktan sonra bir ömür yaşamak ister insan,bu nedenle sevgi sevgiyle çoğalır ve insan sevdikçe daha çok sever,bakış açısı genişler.aşk sevgi sandığımız bir dürtüdür.sevgiden çok daha yoğundur,onun yoğunluğuna fazla dayanamaz insan.ama sevgi,tam insanın bünyesine uygun kıvamdadır onu da taşıması zordur.yaşayarak öğrenilir.geriye dönüp bakıldığında hayata onun için sevgiyi öğrenmek,yaşamak ve yaşatmak için yaşamış olduğumuzu görürüz.yaşarken bunun hiç farkında olmasak da....
Teşekkür ederim arkadaşlar beni okuduğunuz için...
Paylaşmak güzel; düşünceleri, yaşadıklarımızı yaşayamadıklarımızı, öğrendiklerimizi hepsinin nihai amacı
SEVGİYİ
Her geçen gün sevgi biraz daha kök salsın damarlarımıza

Çevrimdışı cagriaga

• 1.nesil
  • *
    • cagriaga.com
« Yanıtla #12 : 15 Mart 2007, 15:20 »
Ben her türlü sevgiden bahsettim...
Aşk da dahil buna ülke sevgisi de...
her sevgi için aynı şeyi düşünüyorum..
Sizin için bitebilir, yani böyle düşünebilirsiniz ama ben kabul etmiyorum...
Ayrıca "acılı" bir aşkın neresi kötü ki?
Platonik aşk işte: EN GÜZEL AŞKTIR...
En safıdır, en ölümsüzüdür... zaten bence herkes karşısındakine platonik aşık olmalıdır.. Evli bile olsanız karınıza platonik aşık olun ki aşkın değerini anlayabilesiniz...
Acı çekmek nedir bir kere aşkta... sevdiğin kişiden karşılık görememek midir?.
eee ben karşılık olsun diye sevmedim ki... Dolayısı ile acı falan çekilmiyor...
Ayrıca "niye yaşar ki insan acılı aşk için mi?" sorusuna bir ağız dolusu EVET diyebilirim...
Sezen Aksu'nun bir şarkısı vardır "Acıdan geçmeyen şarkılar biraz eksiktir" diye... İşte aşk da böyledir. Tabi sizin tabirinizle ACILI aşk...
Aşk ulaşılmaz oldukça büyür ve güzelleşir...
Gerçek aşıklar aşık oldukları kişiye ulaşınca bile onda aşık olacak yeni şeyler keşfedebilen kişilerdir...

Çevrimdışı nimf

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #13 : 15 Mart 2007, 15:51 »
Ben sevmeyi seviyorum, sevmeyi bileni sevgiye değer vereni... Onu basit görmeyeni, sevgi ve aşk karşılaştırılmamalı bence ikisi çok farklı, aşkı sadece o anda olsa bir kişiye duyarsınız ama sevgiyi aynı anda bir çok şeye.....

"Sevgi sevgiyle çoğalır söner herşey sevilmezse..

Sevgi yetmez sevgi yetmez sevgiye saygın yoksa..."

Işık ve Sevgiyle
hiç sönmeyecek ışıklara....

Çevrimdışı birol

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #14 : 31 Mart 2007, 19:28 »
Selam arkadaşlar. Bence sevgi insanın kalbindedir sevgi emektir. İnsanları sevebilmektir. Sevgi kardeşlik ve barıştır.... Sevgiyle kalın.