İlhan İrem Forumları

İlhan İrem => Hayat Öpücüğü => Konuyu başlatan: refref - 24 Ocak 2007, 12:31

Başlık: "Olanlar Olmuş"
Gönderen: refref - 24 Ocak 2007, 12:31
Sevgili Üstat bu eseri neresi için kaleme almıştır, Bursa mı yoksa başka bir yer mi? Peki, İrem neden klipte görme engelli birini canlandırmaktadır? Kör bir adam nasıl olurda 'Ben gideli / görmeyeli buralara olanlar olmuş' diyebilmektedir... Yoksa bazı gerçekleri görmek için hakikaten üçüncü göz mü gereklidir yahut burada aslında göz duyusu yerinde olup bazı şeyleri görmeyen-görmek istemeyenlere bir nevi ithaf mı vardır? Aynı gemiler döner geriye de uzay gemilerine ve kliplerinde kullandığı cansız mankenlerle kimlere olduğu gibi.

Sadece ışıklı paylaşımlara... Çünkü sevgi yetmez. . .
 :-X
Başlık: Ynt: "Olanlar Olmuş"
Gönderen: kalbim - 24 Ocak 2007, 14:19
Kim bilir daha ne gizler yatıyor. Sevecen sen sorunca daha bir derinden bakası geliyor insanın. Üçüncü göz yokluğu, üçüncü göz suskunluğu, üçüncü göz sevgiyi, üçüncü göz sevgisizliği, üçüncü göz sessizliği ve daha birçok şeyi görmeye engel değil...
Başlık: Ynt: "Olanlar Olmuş"
Gönderen: kanat - 07 Şubat 2007, 15:23
  Belki de bir gidiş, mekandan uzaklaşış bile yok şarkıda, sadece içeriye, kendini tanımaya yönelik bir durumla, dışarıdaki olup bitenden uzaklaşarak özündeki kirlenmemişliği fark ediş olarak düşünmek istiyorum ben.
Göz sadece bir araçtır hissettiklerimizi pekiştirmeye, hatta bazen maddeye takılı kalıp bütünlüğü görmemize engel olabilecek bir araç.
  Şarkı gayet açık ve klibi destekler nitelikte diye düşünüyorum.
Başlık: Ynt: "Olanlar Olmuş"
Gönderen: dues vult - 08 Şubat 2007, 16:08
Buram buram buhran var şarkıda. Yüzleş diyor, kaçma yüzleş... Yaptıklarını sorgulamış ama çok geç bir sorgulama.
Başlık: Ynt: "Olanlar Olmuş"
Gönderen: anka_sevecen - 09 Şubat 2007, 15:48
Yaşam denen boyutta her zaman bildiğimiz ya da gördüğümüz şeyler sadece normal boyutta görülecek gözle görünür. Oysa usta her zaman bir üçüncü gözün varlığından bahseder bu da ruh gözüdür ki bu boyuta ulaşan kişi farklı bir boyuttadır. Duyuları tam olarak her bir yöne açıktır. Her şeyi farkındalığı ile görür ve hisseder ve orada mekan, zaman yoktur sadece kendi ışığı vardır ve sonsuzluğa doğru akar. Usta çok şeylere değiniyor şarkıda ama anlamak için yaşama ruh gözümüzle bakmak gerek.

          Işık ve sevgiyle sevecenler...
Başlık: Ynt: "Olanlar Olmuş"
Gönderen: picotti - 10 Şubat 2007, 22:25
Üstadın bir radyoda canlı yayınını dinlemiştim yıllar evvel yanılmıyorsam askerden döndükten sonra yaptığı bir şarkıydı
Başlık: Ynt: "Olanlar Olmuş"
Gönderen: derin_uykular - 11 Şubat 2007, 00:36
Bazı şeyleri insanın görmesi gerekmez görmeden de bazı şeylerin değiştiğini anlayabilir, yani değişen somut nesneler değil bence...

ışık ve sevgiyle
Başlık: Ynt: "Olanlar Olmuş"
Gönderen: efsun_i - 11 Şubat 2007, 15:37
Eylül ortalarında yağmurlu bir pazartesi günü, sene 1980..
Işık Dost, bir gece yolculuğunda, askerden dönüyor...

Gün ağırırken varır Bursa'ya, yaşananlar ve yaşanacaklara dair öngörüsü ile şehrin üzerine çökmüş siyah bulutlara bakıp, Türkiye haritası üzerine bir şiir yazıp besteler...

“Giderken bıraktığım asmalar üzüm olmuş,
 Yerlerde bütün kollar, bütün bağlar bozulmuş…
 Ben mi geç kaldım?
 Yoksa mevsimler mi soğumuş
 Görmeyeli buralara olanlar olmuş”
Başlık: Ynt: "Olanlar Olmuş"
Gönderen: anka_sevecen - 12 Şubat 2007, 01:35
Eser mükemmel boyuttan boyuta geçiriyor kişiyi üçüncü gözdeki hissi veriyor, hisler dünyasına bir yolculuk bence bu eser ve tınıları eskiye olan özlem ve yoğunlaşmış duygu akışı iyi ki üstat yapmış
                  ışık ve sevgiyle kalın sevecenler
Başlık: Ynt: "Olanlar Olmuş"
Gönderen: sinem - 18 Mart 2007, 03:21
Benim için özel bir şarkıdır...
Birçok açıdan bakabilirsiniz İlhan İrem'in şarkılarına. Hangi açıdan baktığınızın da çok da önemi yok aslında. Önemli olan O'nun şarkılarına ait bir bakış açısı bulabilmeniz. Nereden bakarsanız bakın şarkı herkes için aynı gizemi taşıyor. Ama kişisel fikrimi sorarsanız bencebu,  İrem'in biz dinleyicilerine bu şarkısında yansıttığı ince bir sitemdir.
Başlık: Ynt: "Olanlar Olmuş"
Gönderen: bursa - 19 Mart 2007, 20:38
27 yıl öncesi... 1980 darbesi... ve sonrası... İlhan İrem'in gözlerinden dünyaya bakış: OLANLAR OLMUŞ... Gizemiyle, ışığıyla, sevgisiyle... Askerlik dönüşü yakınma... Bezgin'lik değil aslında silkinme... O dönemi anlamak, o dönemi düşleyerek sözleri yerine oturtmak daha kolay olmalı...
Başlık: Ynt: "Olanlar Olmuş"
Gönderen: ask bir yagmur - 04 Nisan 2007, 10:24
"Kalsaydın yokluğunla yok olmazdı bu şehir, kaçmakla mutluluklar bulunmuyor bunu bil"..... Şarkı da gidiş yok gidişin yanlışlığı var.. Bazı arkadaşların söylediği gibi yüzleşmenin gerekliliği gerçekliği var.

ve bu gidiş insanlardan uzaklaşma da olabilir bir nevi.
Başlık: Ynt: "Olanlar Olmuş"
Gönderen: uranus - 04 Nisan 2007, 10:32
Sineme katılıyorum. İstanbul konserinde 3. söylediği şarkı. Şarkıdan sonra seyircilere bakarak aslında pekte bişey olmamış yorumunu sevdiklerinle paylaştı.
Başlık: Ynt: "Olanlar Olmuş"
Gönderen: polen0658 - 04 Nisan 2007, 21:27
En güzel baş yapıtlarından biridir. Benim hitlerim arasındadır. Her sözünde ayrı bir hüzün duygu düşünce ayrılık yaşanacak her şeyi çağrıştıran her şey var.
usa online pharmacy