İlhan İrem Forumları

Köprü => İrembağı => Konuyu başlatan: esinti - 12 Ocak 2007, 14:59

Başlık: İlhan İrem Tadında Müzik Önerileri
Gönderen: esinti - 12 Ocak 2007, 14:59
Sevgili dostlar İlhan İrem'in çalışmalarına benzer müzik türlerinden bir kaçını sizinle paylaşmak istiyorum..
 .Radiohead
 .Gipsy Kings
 .Gladiator Soundtrack
 
Yukarıda yazılı olan grup ve sanatçıların şarkılarını www.muzik1.biz adresinden online olarak dinleyebilrsiniz..
                                                      Işık ve sevgiyle
Başlık: Ynt: İlhan İrem Tadında Müzik Önerileri
Gönderen: historian - 12 Ocak 2007, 15:21
Sevgili esinti Radiohead ve Gladiator film müziklerini dinlememekle birlikte 15 senedir bir Gypsy Kings'i dinliyorum. Bence İlhan İrem'in müziği ile uzaktan yakından alakası yok.

Işık ve sevgiyle
Başlık: Ynt: İlhan İrem Tadında Müzik Önerileri
Gönderen: esinti - 12 Ocak 2007, 15:24
     Önemli olan müzikte ki etkileşimin ruhunda bıraktığı lezzet değil midir?.. Gipsy Kings’de İlhan İrem tadında ruhunu okşuyor ve usulca süzülüyor  yüreğinin en  ıssız yerine..Bu açıdan bakılmasını istiyorum..
Başlık: Ynt: İlhan İrem Tadında Müzik Önerileri
Gönderen: historian - 12 Ocak 2007, 15:49
Sevgili esinti bu açıdan bakıyorsan tabi ki haklısın. Ama bu kişiden kişiye göre değişebilir hepimizin bildiği gibi.

Işık ve Sevgiyle
Başlık: Ynt: İlhan İrem Tadında Müzik Önerileri
Gönderen: bezgin57 - 13 Ocak 2007, 13:24
Geniş anlamıyla alacaksak Yanni'nin müziği de insanda tat bırakır. Kaybolup gitmez pop şarkılar gibi. Ama ben de sevgili historian gibi düşünmekteyim. Hiç bir konuya fanatikçe bakmayan birisi olarak İlhan İrem müziğinin bıraktığı tadı şu yaşıma (28) kadar dinlediğim hiçbir yerli/yabancı müzikte bulamadığımı rahatlıkla söyleyebilirim. O seste duyulandan çok daha fazla bir şey var.
Başlık: Ynt: İlhan İrem Tadında Müzik Önerileri
Gönderen: kapia - 13 Ocak 2007, 13:42
Bu mesajı yazarken "SAMANYOLU" yapıtını dinliyordum ve bir kez daha anlıyorum ki, hiçbir ses ve müzik onunkine benzemez, benzeyemez.
Başlık: Ynt: İlhan İrem Tadında Müzik Önerileri
Gönderen: esinti - 13 Ocak 2007, 14:09
Elbetteki İlhan İrem'i sesi kadar hiç bir ses bizi götüremez, sonsuzluğun yalnızlığındaki düşlere... Ancak Radiohead'in, Paranoid Android şarkısını dinlerseniz dediğimi daha iyi anlayacaksınız..
                              Işık ve sevgiyle
Başlık: Ynt: İlhan İrem Tadında Müzik Önerileri
Gönderen: YANKI - 21 Ocak 2007, 18:56
Yabancı ülkelerde müzik para için yapılır. Bunu hiçbir örnek çürütemez. Biraz halının altına bakıldığında samimyetsizlik görünür. Bu bağlamda hiçbir grup ya da sanatçı, hele de yabancı ülkelerde, İrem Müziği ile örtüşemez, benzetilemez ya da paralel duramaz. Benim görüşüm budur.
Başlık: Ynt: İlhan İrem Tadında Müzik Önerileri
Gönderen: yuemka - 22 Ocak 2007, 04:51
Herşeyden öte İlhan İrem müziği sözüyle bütünleşen insanı, sevgiyi ve mutluluğu anlatır. Ve bu müzikleri yaparken Kalbinin sesine yer veren bir insan. Söylenilen sanatçılar ve şarkılarda bunu görüp foruma taşıyan zihniyete anlam verememekle birlikte birde altına site reklamı nasıl güzel yapılır örneğini sunan arkadaşıma bundan sonra boyle birşey yapma derim. Bizim sevgimiz bağımız varken Başka yerlere kaymaya ihtiyacımız yok.. Işık ve sevgiylee..
Başlık: Ynt: İlhan İrem Tadında Müzik Önerileri
Gönderen: burock0 - 03 Mart 2007, 07:22
Pek çok yönüyle üstada benzettiğim Barış Manço... Bir eşek için yazdığı şarkısı ayrılığı o kadar güzel anlatıyor ki -dün yüne seni andım gözlerim doldu o tatlı günlerimiz bir anı oldu, Ayrılık geldi başa katlanmak gerek seni çok çok özledim arkadaşım eşek- bu sözler hayatımda duyduğum en güzel ayrılığı anlatan sözlerden biri. Fil ile kurbağanın aşkını anlatırken de o kadar ince mesajlar veriyor ki uzun uzun düşündürüyor insanı... İlk bakışta komik şarkılar ama biraz dikkatlice bakınca çok özel anlamları var. Benim için Üstat ne kadar önemliyse Manço'da bir o kadar önemlidir.
Ayrılık geldi başa katlanmak gerek Barış Abi Nur içinde yat
Başlık: Ynt: İlhan İrem Tadında Müzik Önerileri
Gönderen: KORIDOR - 05 Mart 2007, 00:44
Pek çok sorunun cevabını röportajlarından bulabileceğimiz gibi, sormadığımız soruların da cevaplarını aynı kaynaktan, yani röportajlarından bulabiliriz.
Bana kalırsa, İlhan İrem müziği, İlhan İrem'in dinlediği müziklerle benzerdir. Bunu öyküleme olarak söylemiyorum. Ama röportajlarında kendisine sorulan sorulardan biri olan "İlhan İrem kimi dinler?"e cevaben her daim aynı kişileri saymıştır İlhan İrem. O yüzden ben Pink Floyd, Dire Straits vb isimleri sayacağım. En çok da Pink Floyd.
80'li yıllarda müziğinde dönüşüm gerçekleştirirken bence bir araştırmaya da girdi ve dünyadaki bilinmeyen pekçok progressive rock müzik topluluklarını dinledi. Pencere Köprü ve Ötesi'nin oluşumunda da önemli etkisi oldu.
90'lı yıllarda beste çalışmaları yapmadan evvel, geceleri penceresini açıp, koltuğuna oturup, gözlerini kapayıp Bethooven, Çaykovski, vb klasik müzik ustalarını dinlediğini biliyoruz (bir röportajdan). Ve müziğini öyle oluşturduğunu...Size Cennet İlahileri'ndeki Müjde şarkısını örnek olarak sunuyorum; başlangıcı itibariyle en güzel klasik müzik başlangıcı değil midir?

Özetle; sözleri ve müziği bazında başta Pink Floyd ve yine müziği bazında başkaca progressive rock grupları, Gregorian, çeşitli kilise müzikleri, ilahiler, tasavvuf müziği yapanların eserleri, klasik müzik eserleri İlhan İrem müziğine benzer.

Sevgiyle,

KORIDOR
Başlık: Ynt: İlhan İrem Tadında Müzik Önerileri
Gönderen: outside the wall - 28 Mart 2007, 15:11
Bu soruyu farklı bir boyutta algılama ihtiyacı hissettim nedendir bilinmez. Müzikal anlamda bir karşılaştırma yapmayı çok da uygun bulmuyorum zaten bu konuda yorum yapabilecek kadar yeterli olduğumu da pek sanmıyorum ama bu tadın bende uyandırdığı dünyayı tartışabilirim sanırım... Joan Baez, Tracy Chapman ve Norah Jones dinlediğimde o dünyadan küçük parçalar koparabiliyorum tabi bu çok kişisel bi konu olduğu için yorumlar  da öyle olacaktır... Ama yine de hiçbiri o dünyayı bana İlhan İrem kadar net veremiyor, benimki de öyle bir yorum işte ::) 
                                                                                                             sevgiler...
Başlık: Ynt: İlhan İrem Tadında Müzik Önerileri
Gönderen: ormanbaba - 28 Mart 2007, 16:12
Ben başlığı doğru algıladığıma inanıyor ve önerilerimi ve bana hissettirdiklerini yazıyorum :)

Eloy... İnsanın aklını başından alır. Dinlerken gözünüzü kapattığınızda bir an için kendinizi çayırda, bir savaşın ortasında, bir sevgilinin kollarında, bir mezarlığın başında bulabilirsiniz.

Zülfü Livaneli... Nasıl anlatabilirim Livaneli'nin müziğini. Durup dururken bir kadının göğsünde uyurken veya kılıcınızı çekmiş bulabilirsiniz kendinizi...

Mazhar Fuat Özkan... Çocukluğumun 5 kelimelik özetinin ilk 3 kelimesi.

Barış Manço... Çocukluğumun özetinin son iki kelimesi. Arkadaşım Eşek dinlerken halen gözlerimin dolmaması için savaş veririm. Özlem ve sevgi bu kadar mı güzel anlatılır? Daha okula bile gitmiyordum ilk dinlediğimde... Düşünsenize o yaştan içimize işlenenleri...


Pink Floyd... High Hopes klibini seyrettiğimde ilk seyrettiğim gün gibi şaşkınlık içinde izlerim. "-The Light Was Brighter, With Friends Surrounded, The Nights Of Wonder"

"Sert" müzikten hoşlananlara:

Queensryche... Heavy Metal tarihinin en büyük gruplarından. 1988'de çıkardıkları Operation:Mindcrime albümleri en iyi heavy metal konsept albümü olarak kabul edilir. Promised Land ve Empire albümlerini de tavsiye ederim.

Dream Theater: Rush ve Queensryche'dan oldukça etkilenmiş, hatta her zaman ikisinin kötü kopyası olarak suçlansa da oldukça iyi müzik yapan bir gruptur. Since From A Memory ve Awake albümlerini şiddetle tavsiye ederim.
Başlık: Ynt: İlhan İrem Tadında Müzik Önerileri
Gönderen: lilith - 11 Eylül 2007, 13:02
İlhan  İrem tadında dinlediğim bir isim vardır bana göre o da Murat Çelik..

Bülent Ortaçgil...

[Aynı konu altında yazılan iki mesajınız birleştirilmiştir.]
Başlık: bir tad bir dokun bin ah işit
Gönderen: od - 15 Eylül 2007, 21:09
Bu konuyla ilgili daha evvel bişeyler yazmış mıydım hatırlamıyorum ama en kötü ihtimalle tekrar olur; bilen bilir, Düş Sokağı Sakinleri namzet dağılmış bir grup vardır.. Üç albümle güzel eserler vermiş, Türk müzik tarihinde hoş bir tını yakalamışlardır kanımca..
İşte onlardan birinin ismi bir üst gönderide yer alıyor: Murat Çelik.. Bir dönem müziği bırakmasıyla grubun sonunu hazırlamış, Murat Yılmazyıldırım ile araları bozulmuştur.. Ama tek başına yaptığı ikinci albüm "Seyyah" muazzamdır kanımca.. "seyyah oldum şu alemde niceler gördüm, anladım ki insan kalbine yolcu" gibi sözlerle rotasını belli etmiştir..

Öte yandan, Murat Yılmazyıldırım da yine Düş Sokağı Sakinleri ismini kullanarak "Cennet" isimli bir albüm yayınlamıştır.. Kapağından  (http://static.ideefixe.com/images/95/95842_2.jpg), içindeki "uyan!" çığlıklarına, "şeytanımı öldürdüm bebeğimi büyüteceğim" söylemlerine kadar "Günaydın Dünya" ile başlayıp "Hoşçakal Dünya" ile biten bu konsept albümü her dinleyişimde İlhan İrem'le bir paralellik sezdim..

Sonra günlerden bir gün bu Muratlardan uzun soyadlı olan beyefendiyle, kendini makyajlı ve cübbeli(?) olduğu halde yerlere ve dahi duvardan duvara vurduğu  bir konser sonrası hoş beş etme fırsatım oldu, soruverdim "İlhan İrem sever misiniz?" diye?.. "Hiç sevmem!".. Eh bu cevap üzerine hevesim kaçtıysa da söylemlerindeki paralellik üzerine üç beş kelam edip, neden sevmediğini sordum, aynı şirkettelerdi ya o zaman (EMI) kişisel bir durum mu dedim.. Yok, müziğini, yaptıklarını sevmezmiş.. "İleri geri konuşmazdan evvel bi Romans'ı, Seni Seviyorum'u dinle de gel be eşş..inle beraber" diyesim geldiyse de yutkundum.. Bi daha da gidemedim ya da belki de gitmedim konserine.. Ne de yılda bir yayınladığı albümlerini takip edebildim, yitti gitti Murat.. Yılmaz.. Yıldırım.. :)
Başlık: Ynt: İlhan İrem Tadında Müzik Önerileri
Gönderen: ederlezi - 15 Eylül 2007, 21:50
İlhan İrem in müziğine yakın Türk bir müzisyen olduğunu sanmıyorum. Ama Romans (1995) albümüne yakın dingin bir tarzda Vangelis'in parçalarını öneririm.
Başlık: Ynt: İlhan İrem Tadında Müzik Önerileri
Gönderen: soyut durus - 01 Kasım 2008, 14:53
İlhan İrem tadında diye nitelendirmek doğru olmayabilir belki ismini vereceğim sanatçıyı ama şuda varki onun şarkılarında ben kendimi kaybediyorum ve tanrıyı hissediyorum , bu kişi murat yılmazyıldırım kendisininde bir şarkısında sözünü ettiği gibi onun şarkıları biraz değil çok karışık bir yapıya ve içtenliğe sahip bir aşıkların şehrinde bir ironik ütopyada bir hüzün meleğinde,melisa düşleri 1 ve 2 de,kutsal aşklar kervanında daha nice şarkısında ilahi aşkı görmek mümkün keza kendiside ifade ediyor ben ona deliler gibi aşığım diyor tanrıyı kastederekten,aslında murat yılmazyıldırıma bu hususta mesajın tamamını ayırmak istiyordum ama son zamanlarda keşfetteğim ilhan erşahinin proje grubu wax poeticin istanbul albümünü özelliklede ilk şarkı olan cihangiri tavsiye edebilirim onun yanında teşekkürler,saygılar
Başlık: Ynt: İlhan İrem Tadında Müzik Önerileri
Gönderen: sinodi - 27 Aralık 2008, 00:31
Benim için Barış Manço ve Işık Dosttan başkası yok açıkçası...Barış Manço..Uzun saçlı Dev adam..Kol düğmeleri Şarkısı ile Ayrılığı,Benden Öte Benden Ziyade ile inancı,GÜLBEBEĞİM ile inancı,Hatırlasana ile Ağlamayı öğretmiştir bana..Little Darlingi dinlemenin keyfide başkadır benim için..Asla kıyaslayamam ve ayıramam birbirinden Işık Dost Ve Uzun Saçlı Dev Adamı...Benzemeselerde...

Murat Yılmaz Yıldırıma Nedense bir türlü ısınamamışımdır..Sebebi yok ama benim için anlamı yok açıkçası..sevemedim bir türlü....Murat Çelik'e gelince gerçekten ses tonu güzel...seyyah güzel..Özellikle Pervane beni benden alan bi şarkıdır.. Müziği götürür beni bi yerlere..Işık Dost tadı alamazsınız elbete ama bazen ihtiyaç duyarsınız bu şarkıya..

Onun tadında  değil ama benim için LETHE de bir başkadır..Dark Tranquality..çok fazla metal ve sert müzikten hoşlanmam ama LETHEyi seviyorum...özellikle stüdyo kaydında İntrosu ile...Tam dalıyosunuz müziğe..çok yumuşak..ve sonra bir haykırış...you are my lethe...
Başlık: Ynt: İlhan İrem Tadında Müzik Önerileri
Gönderen: soyut durus - 13 Ocak 2009, 14:16
Telvin trio...Evet erkan oğurun doğaçlama grubu telvin trioyuda verebilirim misal olarak bu hususta,ilk dinlediğim zamanlarda ruhsal olarak olgunlaştığımı hissediyordum,telvin triodan biraz bahsedecek olursak yukarıdada değindiğim gibi erkan oğur ve arkadaşlarının oluşturduğu bir doğaçlama projesi,erkan oğur bu konuda telvinin tasavvuftaki manası olan halden hale geçişin müziğini yaptıklarını ifade ediyor,aralarında bir tür enerji olduğundan bahseden oğur ruhsal olarak halden hale geçtiklerini ifade ediyor bu müzikle,bir diğer kişi olarakta gökhan kırdarı misal gösterebilirim forumdada bahsetmiştim özellikle tüür yağmur duası albümüyle beni benden alan kırdarın birçok farklı projesi bulunuyor;etnik ve elektronik müziği birleştiren ethnotronix doğuyla batının ayrımını değil birleşimini yada daha doğrusu doğu ve batıdan doğan üçüncü bir önermeyi ifade eden bir albüm,bunlar dışında dede korkut albüm serisi,şamanizim ritüellerini ve inancını yansıtan tüür albüm serisi bu topraklarda yapılan önemli projeler zaten kırdar tüür projesine girerken yaptığı birtakım araştırmalar sonucunda şunu ifade ediyor;şamanizm tasavvufun köklerini oluşturuyor' diyor,bu isimler dışında mutlaka benim bilmediğim önemli isimler mevcuttur,lakin müziklerine bizzat tanıklık ettiğim kişiler bu isimler,saygılar sunuyorum.
usa online pharmacy