İlhan İrem Forumları

İlhan İrem => SÛR => Medyadan => Konuyu başlatan: gece perisi - 11 Mayıs 2007, 20:32

Başlık: MEDYADAN: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: gece perisi - 11 Mayıs 2007, 20:32

Radikal gazetesinin cuma günleri yayınlanan Kitap ekininde bu hafta  "Siyah Kuğunun Şarksı"nın kısa bir tanıtımı çıkmıştır. Sevgili  Abidin Pırıltı ricamı kırmadı, belki ileri ki günlerde kitaba daha geniş yer de verilebilecek..

Işık ve Sevgiyle..
Başlık: MEDYADAN: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: Shalamar - 17 Mayıs 2007, 12:58
40ikindi.com / Kitap
http://www.40ikindi.com/kitap/oku.php?id=2296

Alıntı
Gündemin çok uzağından, kendi kanatlarının götürdüğü yerden şiirle sesleniyor İlhan İrem. Şarkılarının ve yazılarının ötesinde bir melodiyle karışmış dizelerde yaklaşıyor dünyamıza. Siyah Kuğunun Şarkısı bir Şiir kitabı.

Sanatın en soyut formlarında gezinebilen ve "Sanatımda profesyonel, dünyevi hayattaysa amatörüm" diyen İrem'in kitabı anlama çabasında gezinenler için Nisan 2007'de çıktı. Kitapta 4 dizeden onlarca dizeye değişen bir şiir formu benimsenmiş.

Resim ve müzikleriyle olduğu gibi şiirleriyle de İrem sembolik bir arka plan eşliğinde kendi iç dünyasını anlatıyor görmeye, okumaya, dinlemeye gönüllü olanlara. Aşk, hayat ve insan mistisizm temelinde dizelerde buluşuyor. Ne diyordu röportajında : "Bu âlemde öyle mucizeler var ki! Yalnızca görmek gerek. İnsanlığını yitirmiş boş bedenler, rüyalarını, ruhlarını satmış kabuklar. Silikon hayatlarda plastik çiçekler. Kokmuyor, yaşamıyor, sevmiyor, görmüyorlar."

Kitaptan:

"Eteklerinde bir yığın ölü yosun
Uyuyorsun

Temizleyemezsin çürükleri
İş işten geçti
Sonbaharsa sonbahardır
Beyazsa beyaz
Sarıysa sarı

Başka bir zamanda
Başka bir mekanda
Başka bir mevsimde
Uyuyorsun"
-Küf Şiirinden

(40ikindi Kitap)
usa online pharmacy