İlhan İrem Forumları

İlhan İrem => SÛR => Konuyu başlatan: Shalamar - 17 Mart 2007, 04:54

Başlık: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: Shalamar - 17 Mart 2007, 04:54

SİYAH KUĞUNUN ŞARKISI

(Senfonik Şiir)

İLHAN İREM

(Truva Yayınları / Nisan – 2007)

- Ayrıntılı bilgi yakında -

İrembağı

Güncelleme 1: Kitapla ilgili detaylı bilgi ve tanıtım metni (http://www.melektozlari.com/mt/index.php?topic=1167.msg5642#msg5642)

Güncelleme 2: Online satış siteleri (http://www.melektozlari.com/mt/index.php?topic=1167.msg5668#msg5668)

Güncelleme 3: İçindekiler (http://www.melektozlari.com/mt/index.php?topic=1868)
Başlık: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: Shalamar - 17 Mart 2007, 13:05
Önümüzdeki ay yeni bir İlhan İrem üretimine daha kavuşacağız gibi görünüyor.

"Siyah Kuğu" ile ilgili bir efsaneyle karşılaştım, paylaşmak isterim. (Siyah Kuğu gerçekten var olan bir hayvan türü. "Black Swan" veya Latince ismiyle "Cygnus atratus")

sourtimes.org'dan alıntılanmıştır;

Alıntı yapılan: solonielle
efsaneye göre, vakti zamanında, dünyanın görünmeyen yüzünde yaşayan, güneşin altında dans edip koşuşan savaşçılar varmış. hava ne kadar sıcak olursa, bunlar o kadar neşelenir, coşkuyla hoplayıp zıplarlarmış. yüksek tepelerin içine oyulmuş tünellerde yaşayan bu ırkın erkekleri sık sık ava çıkarlar, koşup dans ederler, ok fırlatma yarışmaları yaparlarmış, bir de eğri bir değnek şeklinde çok güçlü bir silahları varmış ki, çok usta birisi fırlatınca, ne kadar uzağa giderse gitsin tekrar kendi eline geri dönermiş. yine böyle ava çıktıkları bir gün, çamurlar arasında bir göle varmışlar, saz kesip, topladıkları kökleri (bu kökler kabilenin en favori yiyeceğiymiş) koymak için büyük sepetler örmeye başlamışlar. derken birisi çıkıp, "bu kadın işidir, bırakalım onlar yapsın, biz avlanalım" demiş ve bu önerisi coşkuyla karşılanmış.* bunun üzerine mimosa köklerinden yaptıkları demetleri bırakarak, balık avlamaya karar vermişler ve herkes oltasına yem bulmak için bir tarafa dağılmış. çoğu savaşçı oltalarının ucuna bataklıktan çıkardıkları kurtları takarken, kabile resinin oğlu, kendi kancasına akşam yemeği için sakladığı çiğ et parçasını iliştirmiş, bu yaptığını da kimse fark etmemiş.

vakit geçmiş, hiçbirinin oltasına tek bir balık bile gelmemiş. güneş gökyüzünde kıpkızıl olup her tarafı tunç rengi ışıklarla siyah gölgelere bürüdüğünde, eve dönme vakitleri gelmiş ve yiyeceksiz kaldıkları için hepsi acıyla yakınmaya başlamışlar; lakin, tam o sırada, reisin oğlunun oltası birden hareketlenmiş, oğlan gölün ortasına doğru giden ipi bir türlü tutamayarak arkadaşlarından yardım istemiş. diğerleri, bunun kocaman bir balık olduğunu düşünerek, hevesle işe girişmişler, ipi var kuvvetleriyle çekerek avı yakalamışlar.

yakaladıkları, gerçekten de kocaman bir hayvanmış ama maalesef balık değilmiş. ne olduğunu bilmedikleri bu yaratığın karşısında, korkuyla birbirlerine bakmışlar. hiçbiri daha önce böyle bir şey görmemiş, ama bazıları zamanında büyükannelerinin, babalarının hikayelerini hatırlayarak korkuyla gerilemiş ve şöyle demişler:

- bu bir ejder. bir ejderin yavrusu. çabuk bırakın ipini, geri gitsin.

herkesten onaylayan nidalar çıkmış, fakat reisin oğlu ipi bırakmamış. birden, karanlıklara bürünmüş gölün derinliklerinde bir kıpırdama olmuş, yavru ejderin annesi ininden çıkarak suyun üzerinde belirmiş; korkunç sarı gözleri pırıl pırıl parlıyormuş.

-bırakalım! diye korku içinde bağırmışlar yeniden. ama reisin oğlu karşı çıkmış,

-ben bırakmam! sevdiğim kıza üç günlük yiyecek götürmeye söz verdim! bu onun bütün ailesine yeter, yiyemeseler bile kardeşlerine oyuncak olur, böylece onun kalbini kazanırım! diye haykırmış, ve bunları söylerken kılıcını kocaman ejderin sırtına doğru fırlatmış. yavrusunu kaybeden anne ejder bir an bile umrunda olmamış.

artık güneş neredeyse batacakmış, güneşin vadiye düşürdüğü gölgeler iyice uzamış, ama tepelerde hala altın-kızıl ışıklar varmış. avcılar, reisin oğlundan aldıkları güçle hiç korkmadan koşmuşlar, çünkü korku artık arkalarında, o gölün dibinde kalmış. ama...

birden bir ses duymuşlar, daha önce hiç benzerini işitmedikleri bir ses, ve tedirgin bir şekilde arkaya bakmışlar, ne görsünler, gölde sular yükseliyormuş ve ejderi yakaladıkları yer neredeyse kaybolmuş... hepsi ürküntüyle gökyüzüne bakmışlar, fakat tek bir bulut bile yokmuş... sular hızla yükselmiş, bunlar da geri gelen korkunun etkisiyle koşmaya başlamışlar...reisin oğlu, sırtında yavru ejder olduğu halde hepsinden hızlı koşuyormuş. sonunda evlerini oymuş oldukları yamaca varmışlar, çabucak tırmanmışlar ve derin bir nefes almışlar. "artık rahatız" diye konuşmaya başlamışlar, o sırada içlerinden birisi aşağı bakmış ve bir çığlık atmış. bunun üzerine diğerleri de baktıklarında, bütün vadinin sularla kaplandığını görmüşler. yemyeşil sular büyük bir hızla yükeliyor, ağaçları bile örtüyor ve yamaca doğru tırmanıyorlarmış. korkudan ödleri patlayarak evlerine koşmuşlar, burada kadınlar bu olanlardan habersiz konuşuyorlar, çocuklar ise oynuyorlarmış, bu ufacık çocuklar bile, reisin oğlunun sırtındaki yavru ejderi görünce başlarına bir felaket geleceğini anlamışlar.

"su, su!" diye haykırarak koşmuş diğer erkekler, gerçekten de, arkalarındaki yeşil su durmuyor, zirveye doğru yükseliyormuş. o sırada, reisin oğlu sevgilisini görmüş ve "ben seni kurtaracağım!" diye haykırarak, kızı kucağına almış, niyeti onu suların erişemeyeceğine inandığı en yüksek ağacın tepesine çıkarmakmış... ama birden ayaklarında bir soğukluk hissetmiş, ayaklarına baktığı anda çığlığı basmış, çünkü bunlar kendinin değil, kocaman bir kuşun ayaklarıymış... dehşet içinde kollarındaki güzel kıza bakmış, ama kızın yerinde de artık kocaman bir kuş varmış... yanındaki arkadaşlarının hepsi birer kuş olmuş, kanatlarını çırpıyorlarmış... ellerini yüzüne kapatmak istemiş, ama bu uzuvlarının yerinde artık iki tane simsiyah kanat varmış... bağırmak, ağlamak istemiş, ama boğazından başka türlü sesler çıkmış, çünkü boynu da artık uzun, ince bir kuş boynuymuş.

sular artık beline kadar gelmiş... bir de bakmış ki, sevgilisiyle yan yana yüzüyorlar... sudaki aksine bakmış: siyah bir kuğu... bütün kabile halkı, siyah kuğulara dönüşmüş...

işte bu, siyah kuğuların başlangıcı olmuş. bunlar bir daha asla insan olamamışlar. hala birbirleriyle tuhaf bir dilde konuşurlarmış ama, sesleri ne insan, ne de kuş sesine benzermiş. yavru ejder ise, annesiyle birlikte tekrar gölün dibindeki evine gitmiş. o günden sonra da, bir daha asla sular yükselmemiş. ama dünyanın öbür tarafında yaşayan karaderili insanlar bu suya hiç yaklaşmazlarmış, çünkü ejderin ne zaman o uzun pençeleri ve altın rengi gözleriyle sudan çıkacağı hiç bilinmezmiş. karaderili insanlar derlermiş ki, ejderin evinde çok ama çok güzel çiçekler varmış, ama hiçbiri onları görmek için diplere inmeye cesaret edemezmiş. bunun doğru olup olmadığını belki siyah kuğular bilirmiş, ama gece karanlığında onların birbirlerine söyledikleri hüzünlü sözleri hiç kimse anlamazmış...
Not: Bu efsane sadece tek bir yerde olduğu için kişinin hayal ürünü de olabilir.

Ekte Yavuz Selim Turan tarafından çekilmiş çok güzel bir Siyah Kuğu fotoğrafı bulunuyor...
Başlık: Ynt: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: efsun_i - 17 Mart 2007, 14:50
Kuğu en güzel şarkılarını ölmeden önce söylermiş...

"Hissedişli insanların hayatlarına yıldız tozları...
Sonra ?
Kıyamet !
Yerin, göğün, zaman ve mekanın, bükülerek sevişmesi hiçlikte.
Gezegenin külleri.
Katastrof sonrası...
Benekli kuş.
İlahi yörüngesinde melek tozları...
Kuğunun şarkısı...
Vuslat."

İlhan İrem
İlahi Yörüngesinde Melek Tozları / 2005
http://www.kanatsesleri.com/content/view/479/100/
Başlık: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: Shalamar - 17 Mart 2007, 15:35
Kuğunun son şarkısı ve vuslat........

Her ruh bu bedenden elbet kurtulacak

Diğer yandan şu da var ki;
"Hiçbir şey göründüğü gibi değildir"
Başlık: Ynt: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: Atk - 17 Mart 2007, 17:40
Herşey Şimdi Başlıyor
İlhan İrem

Bu sadece bir başlangıç.....
İlhan İrem

Artık daha çok BİRlikte olacağız....
İlhan İrem

Yakın bir zamanda kitap geleceğini duymuştum ama Nisan 2007 sürpriz oldu benim için. Belki bir iki ay sarkma yapabilir. Şimdiden merakla bekliyorum. Bu sefer hangi konulara değinecek acaba Işıkdost .

Her ruh bedenden elbet kurtulacak…. Kimbilir belki tekrardan kavuşacaktır… Yıldız tozları sayesinde…

Işık ve Sevgiyle   
Başlık: Ynt: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: Atk - 17 Mart 2007, 18:19
Koyu yazılan yerlerde enteresan bir benzerlik var Siyah Kuğu'nun Şarkısı ismi ile... Daha derin araştırdığımız zaman bir faydası olabilir...
 
aralarında gümüş bir zincirle uçan iki kuğu–
başka bir dünyadan gelen iki yabancı
 
kuzeyden gelip kuzeye dönen
yüksek prensibe dönen
yabancıların yüksek ve meleksi halleri
 
bir Fransisken manastırında bulunan yazı:
Kuğu "kutsalca kendisi ve dünya için şarkı söylüyor"
 
seni ne zaman düşünsem
aklıma kuğu kanı içen moğollar
ve yalnız bir siyah kuğu gelir, Svan
 

bilinçaltımda tek bir siyah hareket oluşur
o ilk arzuyla dönerek
şarkı söyleyerek ölür ve ölürken şarkı söyler
 
büyülenmiş bir kızın şarkısı bu, Svan
o ilk arzuyla dönen
siyah bir hareketle dönen
bir kızın şarkısı
 
gölün üzerinde mistik bir prensiple uçan yaban kuğusu:
dua ederken kollarımı yukarı kaldırırım.

Lâle Müldür 
 
Divanü Lûgat-it-Türk 

http://www.metiskitap.com/Scripts/Catalog/Book.asp?ID=910
Başlık: Ynt: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: esma - 17 Mart 2007, 19:48
Umarım sonu KORİDORa,BİLİNMEYEN GÖRÜNTÜLERe,SEVECENE MEKTUPLARa ve de ESPye benzemez
Başlık: Ynt: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: gece perisi - 29 Mart 2007, 12:17

     "Her şey şimdi başlıyor", demiştim..."Cennet ilahileri" Tavus kuşunun dinledikçe, anladıkça açılan kuyruğunda oluşan olağanüstü renkler ve desenlerce, anlamlanan*. gibi...

    Öncesinde;

    Kozasıda kelebek.., tavus kuşu..., çirkin ördek yavrusu...
 
    ve..

    Krizalit kristalin...,

   Sonrasında;

    Evrensel sonsuzluğa yükselen kulelere açılan kapılar..:  kainatın yarattıklarına aşkla bezeli cennetlere açılan aşk kapıları, yürek odalarında, gece ışıklı...

    Öncesi dinleyip, sonrası beklenen... ;)


    *İ.İremBaşlık: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: Shalamar - 14 Nisan 2007, 01:57
(http://www.melektozlari.com/grafikdepo/Main_Siyah_Kugunun_Sarkisi_OnKapak.jpg)

SİYAH KUĞUNUN ŞARKISI / İLHAN İREM

İlhan İrem’in “Siyah Kuğunun Şarkısı” isimli kitabı Nisan 2007’de yayınlandı.

“Senfonik Şiir” alt başlığıyla, konu bütünlüğü içeren 57 şiirden oluşan eser, sanatçının gizemli serüvenine dair önemli ipuçları barındırıyor.

Metafiziksel açılımların yanısıra, oldukça sert ve gotik ögeler taşıyan dizeler, İrem’in soyut resimleri ve düzyazıları gibi, müziğiyle ahenk içinde bir sonsuzluk atmosferi yaratıyor.

“Siyah Kuğunun Şarkısı”, kapağı ve içeriğiyle, sanatçının son müzik çalışması, “Cennet İlahileri” (2006) albümünden sonra yöneleceği müzikal boyutlar hakkında işaretler taşıyor.

İlhan İrem, yine sonsuz özgürlüğüyle destansı bir anlatım kurguluyor.

Bütün yapıtlarında efsanevi yolculuğunu ve çok boyutlu İrem Alemini yansıtan sanatçının, aşka dair söylemlerinin yanında, son yıllarda olup bitenler hakkındaki düşünceleri ve çözümleri sarsıcı.

Bölümleri oluşturan şiirlerin oldukça ilginç başlıkları dizelerle buluştuğunda, bütünlüklü tema hissediliyor.

İzleyicisi ile arasındaki buğulu aynalar, çekim gücü çok yüksek, sırlı bir çağrıya dönüşüyor.

“Siyah Kuğunun Şarkısı”, masumiyet çağının ötelerine taşan şiirsel bir devrim niteliğinde.

Siyah eldivenin ardından görünenleri okumalısınız.
Başlık: Ynt: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: heyamolax - 14 Nisan 2007, 12:53
ya çıktımı bu kitap nette aradım ama yooookkkkkkkkkk
Başlık: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: Shalamar - 14 Nisan 2007, 13:36
Sevgili heyamolax,
İnternetten satışa başlanması muhtemelen haftaiçi olacaktır. Kitap bayilerine ise şimdiden sorup, "İlhan İrem şarkıcı değil miydi?" şeklindeki bakışlarına inat daha önceki kitaplarını da kendilerinden sorgulayabiliriz.

Böylece gelecekte çıkacak diğer kitapları da bir an önce raflarına getirmeleri konusunda şevk vermiş oluruz ;)
Başlık: Ynt: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: ATILGAN - 14 Nisan 2007, 17:20
Sevgili heyamolax,
İnternetten satışa başlanması muhtemelen haftaiçi olacaktır. Kitap bayilerine ise şimdiden sorup, "İlhan İrem şarkıcı değil miydi?" şeklindeki bakışlarına inat daha önceki kitaplarını da kendilerinden sorgulayabiliriz.

Böylece gelecekte çıkacak diğer kitapları da bir an önce raflarına getirmeleri konusunda şevk vermiş oluruz ;)

Ben diğer kitaplarını daha önceden aramıştım, dediğiniz gibi o şarkıcı değil miydi gibi ifadelerle karşılaştım. Kitapları çok araştırdım ama sadece "Millenium" kitabını bulabildim ve onuda aldım, bu kitabınıda en kısa zamanda kitapçılara bakıp alacağım.
Başlık: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: akzambak - 16 Nisan 2007, 09:30


İlk kez yaşanan sonbahar sonralarından,
İlk kez yaşanacak olan ilkbahar öncelerine
Gülümsüyordu siyah hercai menekşe.
Siyah lale,
Ömründe ilk kez görüyordu siyah kuğuyu.

Havariler hak aşığına yakarırken,
Şarkı söylüyordu siyah kuğu..

Hu!!
Hu, hu, hu, hu
Dejavu...

Duyanlara selam olsun..
Işık ve sevgiyle..
Başlık: Ynt: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: beyaz - 16 Nisan 2007, 12:57
Evet okumak için bekliyorum. Ölmeden önce kuğunun güzel sözlerini.
Başlık: Ynt: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: ormanbaba - 16 Nisan 2007, 15:54
İlhan İrem bir şeyler yapınca yaşadığım mutluluk tarifsiz...

Var ol İlhan İrem!

Başlık: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı - Satışta
Gönderen: Shalamar - 17 Nisan 2007, 14:35
Kitap, online alışveriş sitelerinde satışa sunulmuş durumda.

Her ne kadar kitapevinden, kitap kokusu eşliğinde alınmasını tercih etsem de dileyenler için linkler:

hepsiburada.com (http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=9911&productid=ktruva0168)


Kitapevlerine dağıtım bugün yapılmaya başlanmış, dolayısıyla şehir merkezlerindeki raflarda yarından itibaren Siyah Kuğunun Şarkısı duyulabilecektir.

ISBN: 978-9944-975-95-7
En x Boy: 14 cm. x 21 cm.
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 2. Hamur
Sayfa Adedi: 112
Basım Yeri: İstanbul
Basım Tarihi: 2007
Basım Numarası: 1

Başlık: Ynt: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: ormanbaba - 17 Nisan 2007, 16:56
Az önce siparişini verdim. Çok meraklı ve heyecanlıyım...
Başlık: Ynt: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: lugol - 17 Nisan 2007, 17:35
Arkadaşlar www.kitapyurdu.com da da satışa başlanmış.

Kitapyurdu Fiyatı: 3,25YTL.

Başlık: Ynt: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: ormanbaba - 17 Nisan 2007, 18:06
İnternetten sipariş edildiğinde +3 YTL kadar kargo ücreti de isteniyor. Bilginize.
Başlık: Ynt: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: Krizalit Kristalin - 18 Nisan 2007, 14:54

Ankara'da bulunan sevecenler,

Kızılay - Dost Kitabevi ile görüştüm, bugün yani 18.04.2007 akşamüstü
kitap satışa çıkıyor... Reklamcılık olarak anlamayın, nerede bulursanız alın tabiki...
Ücreti Dost Kitabevinde 5,00 YTL...


Işık ve Sevgiyle...
Başlık: Ynt: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: Shalamar - 18 Nisan 2007, 15:00
Herkes bir an önce edinmek istiyor kitabı...

Bu nedenle nerelere gelmiş olduğunu buraya yazmak, reklamdan çok hizmettir :)

Hem Truva'nın dağıtım hizmeti nasıl onu da öğrenmiş oluruz. Anadolunun diğer köşelerine ne zaman ulaşacak bakalım...
Başlık: Ynt: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: hayaletdansi - 18 Nisan 2007, 22:34
Kitabın yayınevini öğrendiğimde ,  '' Herhalde ilk alanlardan biri ben olurum '' dedim , çünkü işyerimin karşısında Truva Yayınevi'nin binası var , ama  iki gündür kapılarını çalıyorum açan olmuyor , hep geç mi ? kalıyorum anlamadım.İlk almayı geçtim sonuncu almayalımda  ;D
Başlık: Ynt: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: beyaz - 18 Nisan 2007, 23:34
Bilgi için teşekkürler :) ışık ve sevgiyle
Başlık: Şarkıya Küçük Bir Ara...
Gönderen: Krizalit Kristalin - 19 Nisan 2007, 11:49
ŞARKIYA KÜÇÜK BİR ARA....

Sen Siyah Kuğu...
Zamanın namlusu bize dönmüş,
Alev kusar karanlıklar...
Yakıcı ama aydınlatmaz.
Yalnızız dünyada...
Ama sadece "dünya"da...

Sırça saraylarında beraberiz,
Burası İrem Bağı...
Göz gözü görür,
İnsan insanı,
Sevgi sevgiyi,
Işık ışığı...

Ne varsa tutarız dokunabildiğimiz...
Zamanın namlusu değil,
Herşeyi silemediği güzellikleri vardır...
Demet demet yaşlı avuçlarında...

Alev desenli gömleklerimiz vardır,
Buzlarla kaplı uzaya inat...
Dans ederiz "Donkişot" çalarken,
Tatlı kıvrımlarında hayatın...

Seçebildiğimiz farkedebildiğim herşey,
Hiçbirşey kadar gizemli,
Ama elle tutulabilir gibi gerçek...

Sen Siyah Kuğu...

Açık/Kapalı sağlamasını yaptığın,
Zamansız gizemli paylaşımların
En güzel anlarında...
Kanatlarını açıp bize birkez güldün ya?
Bir sabah zincirlerini kırıp,
Bulutlara köprüler kuran sevecenler gibi,
karıştık gökyüzüne...
Masalımız köksaldı maviliklerde...

Çiçek Dürbünü, Küf, Pas...

               ...Daha bir sürü dostumuz var.

(Bekliyoruz, Bekleniyoruz...)

Bulunduğumuz noktadan daha ötelere açılmak,
Kristal vazolara konmuş,
"Hak Aşığı"nın elleriyle büyüttüğü çiçekleri koklamak,
Ağırlık sandığın kanatların tüylerine yaslanmak için...

Bize "an"lar verdin.
En güzel "an"lar senin olsun.
B.İ.R. olduğumuz her an gibi...

...ve Sen Siyah Kuğu,

Şarkını söylemeye devam et...
Elimi PAUSE tuşundan çekiyorum...


Işık ve Sevgiyle...
Başlık: Ynt: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: Shalamar - 19 Nisan 2007, 21:10
Bir güvercin, çöller üzerinde...
Siyah Kuğunun Şarkısı...
Ötelerden...

Yüreğinden süzülen satırları paylaştığın için teşekkürler Krizalit Kristalin.
Başlık: Ynt: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: efsun_i - 19 Nisan 2007, 22:18
Pencereden içeri süzülen baharın ılık rüzgarı...
Gecemde binbir bilmece, binbir cevap...
Öteden yıldızlar doldu yüreğime sayfalarca...
Eşsiz nakışları evrenin..
"Işık" Dost.......


"Tıkırdatıp, yürüyüp gitmektense iskeletleri
İyi bildiğimiz bir kimyasal formülün
Eriyiğini dökelim tabutlara son kez
Işık ve sevgiyle..."

Melek Tozu Sf.36 - Siyah Kuğunun Şarkısı İlhan İREM
Başlık: Terim Anlamları
Gönderen: Atk - 23 Nisan 2007, 17:14
İnternet ve kitap üzerinden alınmış bilgilerdir. Işıkdostun eserlerinin çoğu zaman birebir sözlük anlamıyla uyuşmadığını düşünerek paylaşılmıştır.

LCVÖzellikle davetiyelerin altına konan ve söz konusu davete katılmak için davet sahibine önceden bilgi verme zorunluluğunu ifade eden kısaltma: "Lütfen Cevap Veriniz".

PANSPERMİA

Yeryüzündeki tüm yaşamın dünya dışı zeki yaratıklarca ve belli bir sebepten ötürü başlatıldığını iddia eder. Teori, kanıt dışında varlığını sürdürmek için her şeye sahiptir.'


TRİPTİK


Bir ülkeye kısa bir sure kalıp geri çıkmak üzere giren arabalara verilen geçici gümrük belgesinin
adı.

Persona Non Grata

Latince istenmeyen adam anlamında olup diplomatik bir terimdir. Çoğulu "personae non gratae" şeklindedir.

Silifut - Tilisyum


Yüzü baykuşa benzeyen görkemli bir uzay canlısıdır.
Daha yavruyken, kanatlarını açtığında yaklaşık ikibindörtyüzelliüç metre yüksekliğinde ve üç tepeden oluşan bir dağın boyutlarına ulaşır.
Gelişkin olanları için kesin bir büyüklük ölçüsü vermek zordur...

Silifut-Tilisyum kuşlarının başında, ekvator halkasının açılmış uzunluğundan beş kat daha yüksek, henüz çözümlenmemiş tuhaf dalgalar halinde elektrik haleleri saçan mor ibikleri vardır.
Gözlerindeki parlak ışıklı kamalarla, gaga deliklerinden fışkıran alevli dumanlar kör edicidir...
Ama en korkuncu, bütün desibel ölçütlerinin ötesindeki sesidir!
Bir ışık yılında sadece bir kez ve bir tane yumurta bırakır sonsuzluğa...
İşte, yalnızca bu ıkınış sırasında çıkardığı o görkemli çığlığın dünyadaki bütün lisanları oluşturan kelimerle anlatımı olanaksızdır...
Uzay boşluğunun fiziksel örgüsü nedeniyle duyumsayamadığımız o ses, yalnızca tanrısal kulaklarda çınlıyor...

http://www.kanatsesleri.com/content/view/270/99/

Shgb02+14a :

1 Kasım 2004 tarihinde Seti tarafından verilen bilgiye göre 1000 ışık yılı uzaktan gelen sinyal son derece zayıf olmasına karşın , uzayda yaşamın varlığına kanıt olarak sunuluyor.

Dilemma

İngiliz edebiyatında sık kullanılan bir kelime;ikilem yasamak.

Ayahuaska :

Şamanların trans öncesi kullandığı bir ilaç. Uyarıcı etkisi bulunmaktadır. Detaylı bilgiye Nevill Drury’nin Okyanus Yayınlarından çıkan Şamanizm kitabından ulaşabilirsiniz.

LS 5039

Şimdiye kadar tespit edilen sinyalden yüz bin kat daha yoğun olan bu gama ışınımı, LS 5039 adı verilen yıldız çiftinden geliyor. Çift, Güneş'ten 20 kat büyük bir yıldızla nötron yıldızı ya da kara delik olabilecek fazlasıyla yoğun bir gökcisminden oluşuyor.


Ragnarök

İskandinav mitolojisinde son gün. Vallhallaya gidecekler için son uyarı. Midgard ejderinin ortaya çıkıp her şeyi yıkacağı gün.

OSTRACOD

Denizlerdeki yakamozun sırrı olan hayvandır.bir susam büyüklüğündedir ama vücudu ı$ık üretiminde oldukça bonkördür.

EPPUR Sİ MOUVE

Aristo, Dünya’nın sabit merkez olduğunu; bütün gezegenlerin, yıldızların, Güneş’in ve Ay’ın, Dünya’nın çevresinde döndüklerini savunuyordu.

Daha sonra Batlamyus (Ptolemy, 85-165) Aristo’dan aldığı mirası kullanarak, Eudoks’un ve Hipparkus’un görüşlerinden de yararlanarak astronomik bir model ortaya koydu. Bu modele göre Dünya merkezdeydi.

Batlamyus’un sistemi, ilk ortaya konmasından sonra 1500 yılı aşkın bir süre başta Hristiyan toplumları olmak üzere geniş bir kitle tarafından, astronominin temeli olarak ele alındı. Evet, tamı tamına 1500 yıl! Kilise’nin bu astronomik sistemi doğru kabul etmesinin sonucunda, bu sistem, Hristiyanlığın resmi görüşü olarak kabul edildi. Katolik kilisesi, Tanrı’nın yeryüzündeki temsilcisi olarak kabul edildiği için, Kilise’nin bu konudaki kararına karşı gelmek, Tanrı’ya karşı gelmek olarak değerlendiriliyordu.

Bu sistemin geçersiz olması sürecini başlatan Kopernik(1473-1543) oldu. O, Dünya yerine, Güneş her şeyin merkezi yapıldığında, bu sistemin, gözlenen evrenle daha uyumlu olacağını ortaya koydu. Bin yılı aşkın süredir geçerli olan Batlamyus sistemine karşı bu itiraz, önceleri Kilise’yi telaşlandırmadı. Fakat sonra bu fikir, Katolik kilisesi tarafından olduğu gibi, Luther ve Calvin tarafından da reddedildi. Onlara göre, Dünya’nın evrenin merkezi olmaması düşünülemezdi!

Tycho Brahe Kopernik’in tezini destekledi. Daha sonra Kepler çıktı sahneye ve Brahe’nin gözlemlerini değerlendirerek Kopernik’in sistemindeki eksiklikleri düzeltti. Kopernik, gezegenlerin hareketinin dairesel olduğunu sanıyordu, oysa Kepler, yörüngelerin elips şeklinde olduğunu ortaya koydu. Kepler, bir yandan Kopernik’in sistemini düzeltirken, bir yandan da O’nun, Güneş merkezli sisteminin doğruluğunu onayladı.

Bilimin, Kepler’le zirveye doğru tırmanışı, Galileo (1564-1642) ile devam etti. Galileo hareket yasalarını keşfetti. Galileo, teleskopla yaptığı gözlemleri de değerlendirerek, Batlamyus’un evren modeline ölümcül darbeyi vurdu. Bu sefer Kilise, Galileo’ye, Kopernik ve Kepler’e davrandığı kadar yumuşak davranmadı. Kilise, Galileo’yi , Engizisyon mahkemesinde yargıladı ve Galileo, hayatını kurtarmak için Dünya’nin hareket ettiği ve Güneş’in, evrenin merkezi olduğu fikirlerinden vazgeçtiğini söylemek zorunda kaldı.

Galileo diz çökerek bu öğretiden vazgeçtiğini söyledi fakat tam kalkarken 'eppur si muove' dedi.''Herşeye rağmen dünya donuyor''…..

Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg

Amerikanın orta kesimlerine doğru yer alan bir gölün adı.
Gölün Kızılderililer zamanından kalma orjinal adıdır.

Adonai-Adonay-:

Musevilikte telaffuz edilmesi günah sayılan tanri adı (YHWH) yerine kullanılan ve “Efendi” anlamına gelen kavram

Işık ve Sevgiyle
Başlık: Ynt: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: violet - 23 Nisan 2007, 19:53
kitabı ruhumda tarifsiz kanatlanmalarla okudum.. son dizelere geldiğimde gözyaşlarım serbest kaldı ruhumla birlikte..
.. ah nasıl anlatabilirim!

ama biliyorum, siyah kuğu hep söyleyecek şarkısını... 
ölümden sonra da, ölümden öte...

Başlık: Ynt: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: raynah - 23 Nisan 2007, 22:00
Kitabı iki haftadır Antalya'da arıyorum,büyük kitabevlerinde bile bulamamıştım.Ancak azmin elinden kurtulan görülmemiştir!Bu gün itibariyle almış bulunuyorum.Görmelisiniz,İlhan İrem'in son kitabını alabilir miyim dendiğinde,kitabevlerinde çalışanların yüzünü..Aralarında "bizde en son Cennet İlahileri var" diyenler..-Yok ben kitap için..kem küm :-X..Cevaplamaktan yoruldum,artık sormuyordum..
     Bu gece yatmadan önce bir ölçü alacağım kitaptan..Mutlu edeceğine eminim.
Başlık: Ynt: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: Atk - 23 Nisan 2007, 22:54
Bu kitapta yer alan şiirlerin tüm Dünya Telif Hakları İlhan İrem'e aittir...

Bir İlhan İrem farkı...

Sonsuz... Tanrısal  bir senfoniye sırlarını sermiş zaman.

Burası İrem Bağı...

Işık ve Sevgiyle
Başlık: Ynt: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: zaf - 24 Nisan 2007, 00:53
demek ki dünyadan başka hayat varmış,sirius B teliflerini de ben aldım...
Başlık: Ynt: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: zaf - 24 Nisan 2007, 01:21
Hamdi San;
Hoşgeldin ve araştırmalarına sağlık...
Başlık: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı - 2. Baskı
Gönderen: Shalamar - 28 Nisan 2007, 02:11
İlhan İrem'in 18 Nisan 2007 tarihinde yayınlanan "Siyah Kuğunun Şarkısı"
isimli kitabı bir haftada ikinci baskıya girmiştir.
 
Truva Yayınları
Başlık: Ynt: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: ceza - 28 Nisan 2007, 19:01
çok güzel gerçekten tamamını okudum.KÜF KUĞU DÜN İRİS NAZ REGNARÖK ADANOİ bunlar farklı bir yere sahip oldu.
Başlık: Ynt: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: NIRVANE - 29 Nisan 2007, 11:10
İlk okunduğunda insanı çarpan, içine alan, bambaşka bir âleme sürükleyen duygulanımlar.. seslenişler.. sitemler.. yaşanmışlıklar.. yaşanacaklar..
Önce ne olduğunu anlayamıyorsunuz içine girdiğiniz âlemin... Sonra geliyorsunuz kendinize... Ve "Işık Sevgili"nin kainat gezisi kelime kelime, ezgi ezgi, satır satır dökülüyor önünüze..
Bazen geçmişin sentezi, bazen geleceğin açılımı...

Diğer yapıtlarında olduğu gibi, Siyah Kuğunun Şarkısı da okundukça, kulak verildikçe iyice algılanacak..  hissedilecek...
Herkes bulunduğu boyutta yakalayacak önüne dökülenleri..

"Bedenlenirken gülüyorlardı.
Sisli sabahlarda çiçek tozları
Savrulan kumlardan korumak için yeşilliği
                                  sana eğildim tekrar
yerinde yoktun."             
                                                           (s. 43)


"Herşeyi hissedebilen yanık birileri
Yalnızca onlar duyumsuyor
Seslenişimi. "                                      (s.30)


Işık ve sevgiyle.. Anlamlı yolculuklara...
Başlık: Ynt: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: buruk9999 - 11 Mayıs 2007, 20:52
arkadaşlar...İlhan İrem 'in bütün şiirleri çok güzel... benim en çok hoşuma giden şiiri (iris) oldu gerçe arada tekrar tekrar gözden geçiriyorum.. :)
Başlık: Ynt: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: arkiny - 11 Mayıs 2007, 21:57
   Sen,derin mavi...
   Her dem mayhoş bir yosun...
   Hıçkırarak gülüyorsun !...
Başlık: Ynt: DUYURU: Siyah Kuğunun Şarkısı
Gönderen: bahar18 - 15 Mayıs 2007, 15:04
"Adem dölledi Havva'yı
Habil Kabil'i öldürdü.
KAİNAT İKİNCİ BİR RAHİM ARALADI SARMAŞIKLARDAN
Sakatlığımız, tarihsel akraba evliliklerinden.
(YEŞİL KANAMIYOR YARALARIMIZ)

Biçare ziyaretçilerin ışıklı teslimiyetinde Meryem Ana.
İkiyüzondokuz ağaç ötede olduğu gibi duruyor vücudu.

Rüzgarının keyfinde uçuşan siyah pelerinin
Düğümlerin özgürlüğünü hissedenlerle buluştuk.
Gülümsüyorlardı...
Şüpheli yosunlar vardı inanmış derinlerde.
'Hoşgörü ve beklemek zamanıdır'dedi gökler.
SUSTUK."
usa online pharmacy