Gönderen Konu: Şalamar'daki konuşma  (Okunma sayısı 42680 defa)

Çevrimdışı ramalas

• ...
  • *
Ynt: Şalamar'daki konuşma
« Yanıtla #45 : 18 Aralık 2006, 14:14 »
Konu yeterince dağıldı, lütfen kaldığımız yerden devam edelim.
Sevgili Ufuk,
Sorular duvar olur!
Sahi nerde kalmıştık?
Şalamar rock versiyonunda kim olduğunu bilemediğimiz bir bayanın sesiyle,hangi dilden olduğunu bilemediğimiz bir lisanla  söylenen,kulaklarımızla duyup yazıyla ifade edemediğimiz,sözlerin önce manasını sonra da neden bu parçada "basubadelmevt" dendikten sonra yer aldığını tartışıyoruz.
Kaç bilinmeyenli bir denklem olduğunu takdirlerinize bırakıyorum.

Sevgili Hamdi BİNAM'ın, bilinmeyenleri çözme gayretiyle yapılan bu yazışmaları, kişiler arası polemik olarak değerlendirmesine anlam veremeyip, gayretli çabalarını heranlamda duyumsadığımı bilmesini istirham ediyorum.

Çevrimdışı mabeth

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #46 : 30 Temmuz 2009, 23:56 »
Merhaba sevecenler

Sayfalarca anlamlar yazılmış, iyi dinlenirse, birbirinden ayrık gibi duran aslında bir bütün arapça bir şey duyacaksınız. SELAMUN SENA ALEYKÜM.  Anlamı "Allah'a Selam ve övgüler olsun."

Işık ve sevgiyle

Çevrimdışı mabeth

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #47 : 31 Temmuz 2009, 00:05 »
Ayrıca  SENA kelimesi  "övme" ve "ışık" anlamına gelen arapça kökenli bir isimdir.

Çevrimdışı ISIK YOLCUSU

• 1.nesil
  • *
    • Işık ve Sevgiyle
« Yanıtla #48 : 31 Temmuz 2009, 02:04 »
Yaklaşık olarak 2 yıl önce bu parçadaki konuşmayı önce Latin Dili ve Edebiyatı bölümünde okuyan arkadaşıma dinlettim ama Latince olamayacağına dair cümleler söylemişti defalarca dinlemesinden sonra. Bu da yetmedi bu defa Suriyeli bir arkadaşıma bu parçayı dinlettim ve ilk dinlemesinden sonra bana söylediği ilk kelime hala kulaklarımda ''Kaç zamandır bu kelime için mi uğraşıyorsun Sefa?''.

Orada geçen sesin arapça olduğunu söylemişti. Ve arkadaşımın duyduğu ve o an hissettiği cümle şuydu: ''Selamu ve salahu aleyhim''. Bu cümlenin anlamını sorduğumda ''Anlamını çok iyi biliyorum ama bir kaç kelimeyle ifade etmem çok zor. Şu an ne demek istediğini anlıyorum ama Tükçe'ye düşüncelerimi çeviremiyorum'' demişti. Kısa da olsa bir şeyler beklediğimi görünce şunları söylemişti: ''Allah'ın selamı üzerinize olsun, Muhammetin selamı üzerinize olsun, hoş geldin, selamlıyoruz seni. Bu şekilde bir anlamı var ama tam olarak bu cümle olarak algılama  bu manaya gelen bir kaç sayfa yazılabilecek bir anlamı var'' dedi.

Bana arap sitelerine girip bu kelimeyi derin manasıyla bulacak ve Türkçe'ye o şekilde çevirecekti ama sonrasında unutuldu gitti. Elimde kalan tek şey ise bu arapça cümle oldu.

Şimdi tekrar dinliyorum da galiba bu kelimeyi söylüyor...

Işık ve Sevgiyle
ISIK YOLCUSU
Ben karanlıklarda aykırı ışıklarımla
                                            dönüyorum

Gecenin yırtılmış elbisesinden dökülen avuçlarıma
                                                       savruluyor
Azade çığlıklarla...

Çevrimdışı disciple_of

• DMT
  • *
« Yanıtla #49 : 01 Ağustos 2009, 21:38 »
''Selamu ve Salahu Aleyhim'' seslenişi tam manasıyla şudur ki sefacım;

Selam manasında, Allah'ın rahmeti, bereketi, nuru ve feyz-i ilahisi ile salah manasında da bunun neticesindeki kurtuluş, sulh, huzur ve sonsuz afiyet kastedilir.
''aleyhim'' ise bunların muhatabın üzerine olmasını temenni ve murad eder kelimedir.

'' Es Selamu ve Salahu Aleyhim ''
Herkesin kalbi vardır zannedilmesin !

http://doganin.melektozlari.com

Çevrimdışı Galenos

• *
« Yanıtla #50 : 11 Ocak 2019, 14:37 »
Vay be zaman ne çabuk geçiyor ?

Ne güzel tartışmışsınız konuları...

İlhan İREM'in müzikal bilmecelerine ne güzel kafa yormuşsunuz.

Nerelerdesiniz kimbilir ? Kendimi felaket sonrası kimsenin sağ kalmadığı bir yere gelmiş gibi hissettim.

SESİMİ DUYAN VAR MIIIIIIIIIII ?